Nostalgicznie i… turystycznie

Wrzesień 2016 roku zaczął się inaczej niż zwykle. Leniwie.
Nie powiem, że łatwo jest zerwać nici zawodowych obowiązków, kontaktów, przyjaźni, wzajemnych powiązań, doświadczeń, przeżyć…
Nie jest łatwo zostawić Przyjaciół, Wychowanków, środowisko, osoby bliskie sercu.

Ale cóż, świat nie stoi w miejscu, oferuje nam to i owo, a my niejednokrotnie ukryci w kartonie bezpieczeństwa boimy się otworzyć to papierowe pudło i spojrzeć na przyległe do kartonu światy. Zaryzykowaliśmy.
Nie umiejąc pływać rzucamy się na głębokie morze, którym jest nasze dziś i jutro bez obowiązków zawodowych – bez szkoły. Czy poradzimy wszelkim morskim nawałnicom???
Czas da odpowiedź.
Jak wyobrażam sobie przyszłość? Oby było tak, jak w wierszu H. Rynkowskiego:
Proszę, by niebo nad moją głową
Wciąż było pełne gwiazd
I aby drogę, po której idę
Rozświetlał słońca blask

img33_119 img33_115 img33_116
img33_120 img33_117 img33_118

I… turystycznie
Dziś (2.09.16 r.) mamy słoneczny dzień. Konary rozłożystych drzew zatrzymują gorące promienie wędrującego po niebie słońca, zapewniając komfort marszu. Rzepnik. Ta malutka wieś ukryta wśród gór i lasów staje się początkiem naszej wędrówki do Cieszyny. Do przejścia 20 km.
Rzepnik to enklawa ciszy, spokoju. Tu czas zatrzymał się w miejscu.
- Niewątpliwą atrakcją Rzepnika jest jego bliskość a jednocześnie „zagubienie w ciszy” i nieskażonej przyrodzie – takie walory dostrzegają mieszkańcy.
I jest to prawda.
Istnieje podanie, utrzymujące iż początek osadzie Rzepnik dał polski magnat, który poślubił był córkę bojara. Zamieszkał z nią gdzieś na Ukrainie, gdzie jednak nie został zaakceptowany przez miejscowych bojarów. Postanowił więc wrócić do Rzeczypospolitej, zabierając ze sobą poddaną ludność ruską. Osiedlił się w okolicy Rzepnika.

Ślady obecności ludzi innej kultury, języka, religii „potwierdza” miejscowy cmentarz: prawosławne krzyże, napisy wyryte cyrylicą oraz piękna cerkiew.
Niebieski szlak, prowadzi na Herby i dalej na Chytrówkę. To jeden z najpiękniejszych szlaków w naszym rejonie. Raj dla turysty.

img33_121 img33_122 img33_123
img33_124 img33_125 img33_128

Jak dostać się do Rzepnika?
Autobusem do Ustrobnej, a stamtąd niebieski szlak poprowadzi nas do wskazanego miejsca – może to być Frysztak, Jazowa, Cieszyna, Chytrówka i dalej, dalej, dalej.

img33_131 img33_132 img33_130

Dorota Salamon
Wykorzystałam materiały ze strony: Henryk Rynkowski

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>