Tak rodzi się pasja

Stępina, 19.10.16 r.
W szkole bierzemy temat o fotografii, który będzie kontynuowany przez kilka lekcji. Naszym zadaniem jest zrobienie jak najwięcej zdjęć portretowych, wybranie jednego najlepszego i wysłanie do pana od techniki. Ja postanowiłam, że nie będę czekać do weekendu, tylko od razu zabiorę się do pracy. Ach, tylko potrzebna mi osoba do pozowania. Postanowiłam, że będzie to mój brat Przemek. Wykonałam sporo zdjęć, wybrałam jednak te, które mi się podobają. Postanowiłam, że dalej będę robiła zdjęcia portretowe mojej rodziny. W kolejności są moi dziadkowie i rodzice.

img33_311 img33_312 img33_313

Zdjęcia i tekst: Natalka Bednarz
********
Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę – tak brzmiała reklama firmy Kodak, która jako pierwsza na świecie sprzedawała proste przenośne aparaty fotograficzne. Pierwszy taki aparat trafił do powszechnej sprzedaży w 1888 roku. Za swoją miesięczną pensję każdy robotnik mógł kupić aparat i uwiecznić na nim 100 chwil z życia swojej rodziny. Obsługa tego aparatu była następująca:

  • przekręcenie kluczyka przewijało rolkę filmu,
  • pociągnięcie sznurka ustawiało migawkę,
  • naciśnięcie przycisku – pstryk i gotowe.

Po zrobieniu 100 okrągłych zdjęć film się kończył. Oddawało się go razem z aparatem do wywołania. Do aparatu pracownicy fabryki wkładali nowy film i całość, razem z wywołanymi zdjęciami, oddawano właścicielowi aparatu, aby uwieczniał kolejne chwile ze swojego życia.
Dorota Salamon
Pierwszy aparat

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>