Z wiatrem w plecaku – śladami wojennych cmentarzy

                          Czas także ulega potknięciom i wypadkom, i dlatego może się rozbić                           i zostawić w jednym pokoju ułamek swojej wieczności.
Gabriel Garcia Marquez

Podczas sobotniej wędrówki nieodłącznym przyjacielem jest wiatr, który muśnie lub czasem  uderzy nas w twarz, poszarpie kapotą stracha, poderwie zeschnięty liść, szarpnie kawałkami folii, pochyli trzcinowe źdźbła, potrząśnie plastikowym kwiatkiem w przydrożnej kapliczce, zagwiżdże w metalowym kijku, wyrwie…, zatańczy…, wygnie…, popędzi dalej i dalej.

img33_365 img33_367 img33_368

Podobnie brzmiące nazwy miejscowości: Bieździedza i Bieździadka. To tutaj w wojennej księdze historii ponad sto lat temu odnotowano śmierć żołnierzy niemieckich i rosyjskich, a na miejsce ich wiecznego spoczynku wybrano tę ziemię. Dwa cmentarze z lat I wojny światowej, zadbane, z widocznymi dowodami pamięci. W tych miejscach czas zostawił ułamek swojej wieczności. 

img33_375 img33_372 img33_379
img33_370 img33_371 img33_369
img33_378 img33_376 img33_380

Do odwiedzenia wojennych cmentarzy zainspirował nas Frysztaczanin z urodzenia i przywiązania, który z wielką pasją dokonuje tłumaczeń inskrypcji wyrytych na kamiennych krzyżach. Warto zapoznać się z poniższym testem:

Rzecz o inskrypcjach z cmentarzy z I wojny światowej w bliskich okolicach Frysztaka

Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon
Też o tej wędrówce: Czytaj

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>