Pustków. Ku przestrodze nam i następnym pokoleniom

Do odbycia tej wycieczki zainspirowała nas relacja Huberta dotycząca Europejskiego Centrum Pamięci i Pojednania w Pustkowie. Tutaj

Gmina Dębica jest mało odkryta na mapie naszych turystycznych wypadów, szkoda, bo posiada wiele turystycznych akcentów.
Zachęcam każdego do odwiedzenia kompleksu muzealnego w Pustkowie. Zwiedzanie bez przewodnika zajęło nam prawie trzy godziny i nie poznaliśmy wszystkich ekspozycji dokładnie. Pani kasjerka zostawiła nas samych w zimnych barakach wraz z ich tragiczną historią, ocalałym sprzętem przywołującym tamte czasy i multimedialnymi świadectwami ocalałych.

Po raz kolejny doświadczamy magii współczesnych muzeów. Są eksponaty, których nie wolno dotykać, bo są to oryginalne dokumenty, rzeczy, które mogą ulec zniszczeniu.
Spora część ekspozycji to kopie zachowanych dokumentów, które można zobaczyć i dotknąć bez przykrych konsekwencji takiego czynu. Poniżej przykład: ta sama Odezwa do Narodu w różnych muzeach i w różnych aranżacjach. Przemawia to do zwiedzającego, bo tworzy się podobny klimat oraz wzmacnia i utrwala ważne historyczne fakty.

img33_585 img33_586 img33_564
img33_588 img33_589 img33_591

Wracając do domu w ciepłych słowach wyrażamy wdzięczność osobom i instytucjom, które ocaliły od zapomnienia skrawek historii i po raz kolejny toczymy dyskusje, dlaczego bunkier w Stępinie, o którym kiedyś pan przewodnik z muzeum w Bliźnie powiedział; „Wy tam macie cacko”, jest w takim stanie, w jakim jest…???

Dorota Salamon

Refleksja:
Dobrze jest gdy zna się zło

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>