Miłość, czas i…

W filmie „Ukryte piękno” dyrektor prężnej firmy reklamowej (Will Smith) w przemowie skierowanej do pracowników mówi tak: Decyzje podejmujemy z trzech powodów - pragniemy miłości, chcielibyśmy mieć więcej czasu i boimy się śmierci.  Miłość, czas, śmierć – wszystkie trzy dotyczą każdego z nas.

Czas. Człowiek jako jedyna istota na Ziemi zaczął odmierzać czas: sekundy, minuty, godziny, doby, tygodnie… I mimo bardzo dokładnych zegarów nie potrafi gospodarować nim umiejętnie. Zawsze brakuje nam czasu, a on upływa ze wszystkimi konsekwencjami przemijania. Czas – jestem darem, a ty go marnujesz.

img34_141 img34_142 img34_139

Miłość. W życiu wszystko kręci się wokół miłości. Bohater filmu kocha córeczkę, którą niespodziewanie traci. Jest to film terapeutyczny, toteż jest i recepta dla pogrążonych w depresji: Miłość nie odchodzi wraz ze śmiercią. Jest życie po każdej traumie.

Śmierć. Jej boimy się najbardziej. Strach jest tak wielki, że nawet o niej nie rozmawiamy. Filmowa Śmierć wnosi szczyptę humoru, jest prawdomówna aż do bólu i taka każe nam być w codziennym życiu, a zrozpaczonej matce udziela cennej wskazówki: Nie przegap ukrytego piękna. Nie przegap ukrytego piękna w każdym momencie swojego życia.

O filmie: Obsada filmu robi wrażenie, sama śmietanka aktorskiego świata. Will Smith zagrał rewelacyjnie. Jego rozpacz była tak autentyczna, że płakałam razem z nim. Moim zdaniem Oscar się należy. Sam film 4/6.

Warto czasem zderzyć ze sobą te dwa światy: rzeczywistość i metafizykę.

Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>