A jak Twoje zdrowie?

Po raz kolejny z okazji Dnia Babci i Dziadka Stowarzyszenie Przebiśnieg zachęca do udziału w kampanii społecznej „Zapytaj bliskich o zdrowie”. O kampanii piszą tak:

„Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji kampanii „Zapytaj Bliskich o zdrowie”, której celem jest po pierwsze zachęcenie wszystkich do obserwacji stanu zdrowia swojego i Bliskich, a po drugie poszerzenie wiedzy o objawach nowotworów układu chłonnego”.

Dzień Babci i Dziadzia to doskonała okazja na rozmowę o samopoczuciu najbliższych, a wszystkie niepokojące objawy powinny skłonić nas do umówienia wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.

img34_164 img34_162 img34_163

Diagnoza „to nowotwór” nie jest aktem skazującym na śmierć. Niejednokrotnie bardzo łatwo możemy szczęściu pomóc. Parę przykładów:

Na oddział hematologii onkologicznej trafia 30-letni Adrian. Z rozmowy wynika, że był okazem zdrowia, nie chorowałem nigdy – mówi. Zmienił pracodawcę, a ten nie poszedł na żadne skróty i zażądał wyników badań okresowych. Prześwietlenie płuc – i… mamy problem.

Ania na co dzień mieszka w Londynie. Prowadzi bardzo zdrowy tryb życia: praca, siłownia, zdrowe odżywianie, spacery. Na święta przyjeżdża do Polski. Udaje się do stomatologa, fryzjera, kosmetyczki, robi podstawowe badanie krwi, odwiedza rodzinę. Wracając z zakupów odbiera wyniki badań krwi i… świat zatrzymuje się w miejscu. Zamiast w Londynie, „ląduje” w Brzozowie, a diagnoza brzmi: ostra białaczka szpikowa.

Zarówno Ania jak i Adrian dziś cieszą się życiem. Ania wróciła do Londynu, przeczep się udał, życie płynie dawną koleiną.

Adriana spotykam w poradni i nawet go w pierwszej chwili nie poznaję, gdyż wygląda o wiele korzystniej niż w czasie pierwszego spotkania na oddziale. Pracuje, czuje się bardzo dobrze, a pracodawcę, na którego wcześniej psioczył, zaprosił na czaderską imprezę.

Warto obserwować organizm nawet wtedy, gdy czujemy się wyśmienicie. Historie zasłyszane na oddziałach onkologicznych pokazują, że z choroby wychodzi się zwycięsko, ale niejednokrotnie w gorszej sytuacji znajdują się ci, którzy określają siebie jako okaz zdrowia, gdyż bagatelizują obserwację organizmu oraz omijają  badania okresowe i na leczenie trafiają zbyt późno.

img34_166 img34_167 img34_168

Strona internetowa: Tutaj

Wykorzystałam materiały ze strony Stowarzyszenia, któremu dziękuję za prowadzoną kampanię. O tym warto mówić i pisać. Stawką jest nasze życie.

Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>