Dług wdzięczności

img34_196 img34_195 img34_197

W styczniu swój zasłużony Dzień mają wszystkie babcie i dziadkowie. „Instytucja” babci i dziadka jest tak stara jak „instytucja” rodzica. I celowo używam słowa „instytucja”. Niezawodna, przewidywalna, trwała, która w każdej normalnie funkcjonującej rodzinie ma rolę nie do przecenienia. Gdy w rodzinie pojawi się dziecko, ustawia świat i wartości od nowa. Jedne zmienia, inne utwierdza. Rodzice pełni miłości i zapału czynią wszystko dla dobra dzieci. I super. Ale czasem zdrowie, praca czy też inne problemy nie ułatwiają opieki nad dziećmi. I tu wkraczają dziadkowie; doświadczeni, cierpliwi, często na emeryturze więc też czasowi i… tak jak rodzice tak i oni zakochani we wnukach.

img34_194 img34_189 img34_191

Dziadowie moi, których wspominam, zawsze uczestniczyli w moim wychowaniu. Pomagali moim rodzicom, a w wielu sytuacjach życiowych także ich zastępowali. Byli ze mną i z moim rodzeństwem w chwilach dobrych i szczęśliwych, ale także w dramatycznych. Są obecni na zdjęciach z I Komunii św., chrztu. Obejmowali nas i byli po tragicznym wypadku taty, a 4 lata później w chwili śmierci mamy. Nieśli pociechę, choć sami doznali dotkliwej straty. Gdy zostaliśmy bez rodziców, starali się dokończyć ich pracę, którą los przerwał. Brali obowiązki rodziców, na ile mogli na siebie. I myślę: z dobrym skutkiem. Dziś jako dorosła osoba z wdzięcznym i kochającym sercem o Nich myślę. W tym roku pożegnałam drugą Babcię.

img34_190 img34_192 img34_198

Wszystkim zmarłym Babciom, Dziadkom: Spoczywajcie w pokoju i zostańcie w naszej pamięci. Dla Wszystkich żyjących życzenia zdrowia, pogody ducha, by pomimo lat każdy dzień niósł radość. Życzę dumy z wnuków, bo ich sukcesy to równie Wasze dzieło i zaangażowanie. Oby każdy z Was ogarnięty został miłością i opieką tych, którzy tak wiele Wam zawdzięczają.

Monika

Kartki z podziękowaniami dla babci, dziadka zostały zaczerpnięte ze strony Tutaj

E-kartki, a jest ich sporo, można wysłać, wydrukować i wręczyć babci, dziadkowi pytając obowiązkowo o zdrowie. :)

Refleksja o przemijaniu tej samej autorki: Przeczytaj

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>