Wielopole: król Jan III Sobieski,Tadeusz Kantor i…

 Byłem w wielu miejscach na świecie, zwiedziłem wiele krajów,
ale nie spotkałem tak pięknych kwiatów i zielonych łąk
jak w czasach mojego dzieciństwa w Wielopolu – Tadeusz Maria Kantor

Wielopole Skrzyńkie. Miasteczko w rozmiarze „eska”, z bardzo ciekawą historią, w której nie brak  wydarzeń tragicznych. Miasteczko z pięknym obrazem ostatnich dokonań jego mieszkańców.

img34_465 img34_467 img34_466

Zacznijmy od tych najodleglejszych zdarzeń, które przenoszą nas do roku 1683.

Król Jan III Sobieski wraca z wyprawy wiedeńskiej i zatrzymuje się w Wielopolu na odpoczynek. Zostaje bardzo mile przyjęty, więc w podzięce za gościnę ofiaruje mieszkańcom niecodzienny upominek – bęben turecki. Mieszkańcy postanawiają upamiętnić ten fakt i rodzi się pomysł, aby bęben dawał swój głos w czasie najważniejszych świąt. Do dnia dzisiejszego w nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną dobosz wędruje przez miejscowość, uderza w taraban i budzi wiernych na rezurekcję.

Głos bębna można usłyszeć również podczas uroczystości zwanej Meus.
Niedziela Wielkanocna, godzina 13.00. Spod kościoła wyrusza procesja do figury św. Jana Nepomucena oraz na cmentarz ofiar epidemii cholery, które w XIX wieku wielokrotnie nawiedzały rejon. Podczas tej uroczystości każdy, kto zechce, może uderzyć w bęben, co według tradycji zapewni mu zdrowie przez cały rok.

Meus

Corocznie uczestnikiem uroczystości jest Marcin Daniec – jeden z najpopularniejszych satyryków w historii polskiego kabaretu. Marcin Daniec urodził się w Wielopolu, tutaj spędził młodzieńcze lata i chętnie powraca w te strony.

img34_456 img34_474 img34_464

Moim domem było i jest moje dzieło.
Obraz, spektakl, teatr, scena – Tadeusz Kantor

W tym małym miasteczku, oddalonym zaledwie o 15 km od naszej gminy, urodził się i spędził swoje dzieciństwo Tadeusz Kantor – reżyser, scenograf, malarz, grafik i założyciel Teatru Cricot 2. Wielopole wspomina tak:
„Po jednej stronie kościół, plebania i cmentarz, po drugiej – synagoga, ciasne uliczki żydowskie i również cmentarz, nieco inny. Obie strony żyły w zgodnej symbiozie. Ceremonie katolickie były spektakularne – procesje, chorągwie, kolorowe stroje ludowe, chłopi… Po drugiej stronie rynku – tajemnicze obrzędy, fantastyczne pieśni i modły, czarne chałaty, lisie czapki, świeczniki, rabini, wrzask dzieci. Miasteczko, poza swoim codziennym życiem, było skierowane ku wieczności”.

img34_471 img34_473 img34_477
img34_458 img34_459 img34_460

Dzisiaj, 6 kwietnia 2017 roku obchodzona jest 102. rocznica urodzin Tadeusza Kantora. Przeczytałam o nim, że był najbardziej światowym z polskich artystów i najbardziej polskim z artystów światowych. W miasteczku uroczystości upamiętniające ten fakt: wystawy, przedstawienia, spotkania, wspomnienia. Mimo, że twórczość Kantora jest kontrowersyjna, czasem niezrozumiała, społeczeństwo oddaje hołd artyście, który przez ułamek swojego życia związany był z miastem.

img34_479 img34_478 img34_480

Wielopole nie jest daleko. Można tam pójść, dojechać lub tak jak my, wrócić do domu na piechotę.

Opis trasy

Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>