Jubileusz, jakiego dotąd nie było!!!

29 września 2017 roku jest bardzo ważną datą w historii naszej gminy i powiatu. Dzisiaj Pani Helena Legęza z Cieszyny obchodzi 103. rocznicę urodzin. Tak, tak, to nie pomyłka! Pani Helena Legęza z Cieszyny obchodzi 103. rocznicę urodzin.
Przeżyć sto lat!!! To dla większości z nas wiek nieosiągalny. Marzymy o tym wszyscy śpiewając zawsze na urodzinach: „Sto lat niech żyje nam”.

Pani Helenie los dokłada kolejne lata.

Przeżywszy tyle lat zdobywa się mądrość życiową, której nie znajdziemy w żadnym poradniku. Każda opowieść Szacownej Jubilatki to ogromna skarbnica wiedzy dla nas i kolejnych pokoleń. To życiowe doświadczenie jest pięknym dziedzictwem naszej gminy.

img35_570 img35_565 img35_561
img35_558 img35_557 img35_555

Gdy Pani Helena przychodziła na świat był początek XX wieku, pontyfikat rozpoczynał Benedykt XV. Za życia Pani Heleny na Stolicy Piotrowej zasiadało dziewięciu papieży: Benedykt XV, Pius XI, Pius XII, Jan XXIII, Paweł VI, Jan Paweł I, Jan Paweł II, Benedykt XVI i obecny papież Franciszek.
Dwie krwawe wojny przetoczyły się przez świat i bezpośrednio wpłynęły na dalsze losy rodziny przynosząc ból, cierpienie i głód.

W czasie długiego życia, Pani Helena umiała stawić czoła niełatwym problemom. Po wysłuchaniu wielu opowieści, myślę sobie, że ta mądrość życiowa to trzy filary na których Szacowna Jubilatka oparła swoje życie:

  • Optymizm: Nie poddaj się – nie ma sytuacji bez wyjścia!

Jest II wojna światowa. W domu czwórka maleńkich dzieci. Żandarmi zabierają ostatnią krowę. Krowę żywicielkę. Bez niej dzieciom grozi śmierć. Pani Helena trzy dni po porodzie wstaje z łóżka, zabiera dzieci i idzie do Stępiny. Niemieckiemu przedstawicielowi władzy przedstawia swoją trudną sytuację i prosi o zwrot krowy. I wtedy zdarza się cud. Ten każe odwieść Panią Helenę wraz z dziećmi do domu. Żandarmi przyprowadzają również krowę.

  • Szukaj oparcia nie tylko w tym, co ludzkie, materialne!

W życiu nie cierpi tylko człowiek bez sumienia i dobroci*

Gdy życie sypnęło piachem w oczy, problemy przygniotły do ziemi pozostawała modlitwa i zaufanie Bogu. I tak jest do dziś. Pani Helena przesuwa paciorki różańca w dzień i w nocy, z uwagą słucha audycji w katolickich stacjach radiowych, i jak sama mówi, dowiaduje się wielu rzeczy, o których dawniej nikt Jej nie mówił.

  • Miej pasje!

Tak, Pani Helena przez całe swoje życie miała pasję – kwiaty. Jeszcze niedawno wychodziła przed dom, by zadbać o przydomowy ogródek, nacieszyć się pięknem kwiatów, których historię i życiorys doskonale zna do dziś: kiedy kwitły, jak kwitły, od kogo przyniesione, kiedy przymarzły, itd.

img35_560 img35_574 img35_572
img35_573 img35_566 img35_562
 img35_563 img35_568 img35_569

Droga Pani Heleno, Babciu Heleno! Niech łaskawy los dokłada kolejne godziny, tygodnie, miesiące i lata. Wszystkiego najlepszego!!!

Recepta na długowiecznośćPrzeczytaj

Tekst i zdjęcia: Dorota Salamon

*Cytat z książki „Chłopiec z latawcem” – Khaled Hosseini

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>