Gdy słabość staje się siłą*

Poniedziałek, 20 listopada: Z nieba lecą mokre płatki śniegu. Sypie pierwszy śnieg. Po raz pierwszy też odwiedzamy kino Helios w Krośnie. Na ekranie film w reżyserii Łukasza Palkowskiego, „Najlepszy”, w roli głównej Jakub Gierszał. Z opisu filmu dowiaduję się, że głównym bohaterem jest Polak, który zachwycił świat, a który u nas, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną.To fascynująca (…) historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman. 

Ten słynny Double Ironman w USA to mordercze zawody, w których zawodnicy muszą sprostać wyzwaniom: 8 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 84 km biegu. 3 września 1990 roku w Alabamie zwycięzcą został Jerzy Górski uzyskując czas 24h:47min:46sek.

Ale wcześniej było 14 lat narkotykowego ciągu i uzależnień. Był też Marek Kotański, który wyciągał ręce do naćpanych, pijanych i bezdomnych ludzi, budował domy i ośrodki, dzięki którym mogli wracać do normalnego życia.

Rok 1981 i wrocławskie więzienie. Jerzy Górski odsiaduje kolejny wyrok. Przez więzienny radiowęzeł usłyszałem zapowiedź reportażu radiowego poświęconego problemowi narkomanii w Polsce. Po raz pierwszy usłyszałem wtedy głos człowieka, który za kilka lat miał całkowicie odmienić moje życie. Marek Kotański opowiadał o tym, że narkotyki zabierają wolność. Zainspirował mnie. Mówił, że w Monarze, tam gdzie on leczy ludzi z uzależnienia, nie ma kitli, nie ma lekarzy. Lekarstwami są tam prawda, szkoła i sport. Nie przypuszczałem wtedy, że będę kiedykolwiek biegał.

img35_712 img35_713 img35_714

Warto wesprzeć polską kinematografię i zobaczyć dobry film. Łukasz Palkowski podejmuje trudne tematy, filmy są wartościowe, jak sam je definiuje – zawierają szerokie spektrum emocji.
W poniedziałek 20 listopada film obejrzało 2 widzów.

Dorota Salamon

*Cytaty i zdjęcia pochodzą z książki: Łukasz Grass „Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą”
i z internetu.
Film jest od lat 15-stu i tej wersji należy się trzymać.

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 z tagami: , , , , , , , , , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>