Dzień Matki

27 maja w mojej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Matki. Uczniowie klasy I przedstawili bajkę pt. Kopciuszek, która wszystkim się podobała. Wszyscy którzy występowali, spisali się wspaniale. Mamy biły brawa i podziwiały swoje pociechy przy słodkim poczęstunku i kawie.

 

http://www.pinczow.com/spkozubow/adm//data/upimages/mam8.jpg

Wycieczka do Warszawy

22 maja moi koledzy z klas 4-6 pojechali na wycieczkę w ramach projektu Akademia Sukcesu.

Zwiedziliśmy: Ogród Botaniczny w Powsinie, Belweder i pomnik J. Piłsudskiego, Łazienki Królewskie, Trakt Królewski, Stare Miasto – Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta, katedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta, pomnik Syrenki, pomnik Małego Powstańca, Barbakan i mury obronne, Centrum Nauki Kopernik, Multimedialny Park Fontann , zoo i Stadion Narodowy

http://www.pinczow.com/spkozubow/adm//data/upimages/wawa2.jpg

http://www.pinczow.com/spkozubow/adm//data/upimages/wawa3.jpg

 

 

Wicinanki ludowe!

Nasza szkoła bierze udział w programie Etnolog-zaloguj się na ludowo, dlatego na zajęciach artystycznych wykonywaliśmy wycinanki ludowe. Każdy próbował zrobić jak najpiękniejsze. Nie wszystkie były proste do zrobienia, ale moim kolegom i koleżankom wyszły one ślicznie. Były kolorowe i bardzo dokładnie wykonane. :)

      Troszkę Historii                        

Polska wycinanka ludowa liczy sobie już ponad 150 lat. Trudno precyzyjnie określić jej początki. Bardzo ważnym czynnikiem w rozwoju tej dziedziny sztuki było pojawienie się w latach 50-tych XIX wieku kolorowego papieru glansowanego, z którego wycinano pojedyncze motywy roślinne bądź zwierzęce i naklejano je bezpośrednio na wewnętrzne ściany, piece czy belki stropowe chałup.

 

 

Śmigus Dyngus!!

Dnia I kwietnia obchodzimy Śmigusa Dyngusa zwanego również Lanym Poniedziałkiem. Zazwyczaj gdy nadchodzi ten dzień wszyscy polewają się wodą, a w tym roku było dość  nietypowo,  ponieważ można było rzucać się śnieżkami, bo wszędzie leżał śnieg!

Dawniej zwyczaj polewania się wodą znany głównie był tylko na wsi znany był ., mimo to obchodzenie Lanego Poniedziałku posiadało większą znacznie obrzędowość niż dzisiaj.  Gospodarze o świcie wychodzili na pola i kropili je wodą święconą, żegnali się przy tym znakiem krzyża i wbijali w grunt krzyżyki wykonane z palm poświęconych w Niedzielę Palmową. Miało to zapewniać urodzaj i uchronić plony. W tym samym celu objeżdżano pola w procesji konnej. 

Niektóre z dawnych obrzędów zachowały się do dziś np:

-Dziady śmigustne

W nocy z Niedzieli na Poniedziałek Wielkanocny pojawiają się owinięte w słomę maszkary, zwane dziadami śmigustnymi. Twarze ukryte mają za futrzanymi maskami, osmolonymi pończochami, z otworami na oczy i nos. Nie odzywają się, wydają tylko pomruki, trąbią na blaszanym rożku. Gestykulując, proszą o datki, polewają wodą. Ten obrzęd jest związany z pewną legendą.

-Kurek dyngusowy

W Poniedziałek Wielkanocny wożona koguta na dwukołowym wózku. Kogut bardzo głośno piał, ponieważ wcześniej był karmiony ziarnem ze spirytusem. Wózki były malowane na czerwono i pięknie ozdabiane.

 

 

 

Warsztaty Wielkanocne w Belwederze

22 marca grupa szkolnych etnologów uczestniczyła w Warsztatach Wielkanocnych zorganizowanych przez Pińczowskie Samorządowe Centrum Kultury i Muzeum Regionalne. Próbowaliśmy różnych technik których wcześniej nie znaliśmy. Można było się tam wiele nauczyć. Etnolodzy z naszej szkole chętnie pokazywali innym kurczaczki, wykonywane w szkole na zajęciach artystycznych. Ja i moje koleżanki byłyśmy ubrane w piękne stroje ludowe. Nauczyliśmy się lepienia ozdób wielkanocnych z masy solnej pod okiem miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich w Kozubowie. Wszyscy byli zadowoleni z warsztatów, na których dobrze się bawili. :)

 

Wielkanoc tuż, tuż..

22 marca w mojej szkole Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na najpiękniejszą kartkę wielkanocną i palmę. Wszystkie kartki były prześliczne i widać, że autorzy się przy nich napracowali, ponieważ były wykonane różnymi sposobami. Sędziowie konkursu nie mieli łatwego wyboru.

Najpiękniejsza Kartka Wielkanocna:

Klas I-III

I miejsce – Klaudia Niedziela

II miejsce - Roksana Fijałkowska

III miejsce - Kinga Wojciechowska

 

Klas IV-VI

I miejsce – Klaudia Radziejewska

II miejsce – Natalia Dąbrowska

III miejsce – Anna Pytel

Najpiękniejsza palma wielkanocna:

I miejsce – Martyna Gajos

II miejsce – Roksana Fijałkowska

III miejsce – Klaudia Niedziela

Zimę żegnamy, wiosnę witamy!

Oczywiście jak co roku 21 marca cała szkoła udała się do pobliskiej rzeczki. Podpaliliśmy Marzanny i wrzuciliśmy je do wody. Wszyscy cieszyli się, że mogliśmy pożegnać tą srogą zimę. Mam nadzieję, że śnieg wreszcie stopnieje i będziemy się mogli cieszyć pełnią tej wspaniałej pory roku, jaką  jest wiosna. :)

Pożegnaliśmy zimę i przywitaliśmy wiosnę tymi słowami:

„Marzanno, Marzanno, Ty Zimowa Panno
Ciebie Żegnamy
Wiosnę Witamy”.

Dzień Kobiet!

W piątek, 8 marca z okazji Dnia Kobiet chłopcy z naszej szkoły przygotowali uroczystą akademię, podczas której odbyły się wybory „Miss Szkoły 2013”. Podziwialiśmy wybory najpiękniejszej dziewczyny naszej szkoły z klas I-III i IV-VI. Nasze kandydatki do tytułu Miss 2013 wzięły udział w kilku konkurencjach sprawdzających kreatywność, umiejętności taneczne, umiejętność autoprezentacji a także wiedzę ogólną. Wszystkie dziewczyny wypadły wspaniale, choć niektóre musiały zmagać się z tremą. Każda kandydatka starała się i można było to zobaczyć. Dziewczyna z klas IV-VI przygotowały dwa tańce które układały same, jak prawdziwe choreografki. Miss szkoły nie tylko musiała byś ładna ale i mądra. Dziewczyny musiały odpowiadać na pytania dotyczące matematyki, polskiego, angielskiego i przyrody (np. 1. Podaj trzy państwa sąsiadujące z Polską.)                                           

W klasach I-III wygrała Roksana Fijałkowska, a wice miss została Kinga Wojciechowska.

W klasach IV-VI wygrała Kinga Marciszewska, a wice miss została Katarzyna Symber.

Walentynki- święto zakochanych

Jak co roku w mojej szkole został zorganizowany apel z okazji walentynek. :) Przez dwa tygodnie członkowie samorządu uczniowskiego zbierali  walentynki od uczniów i 14 lutego zostały one rozdane. Wszyscy byli zadowoleni z  upominków jakimi zostali obdarowani. Przeróżne serca, kartki, a w nich śmieszne wierszyki. 

Na górze róże, na dole mech                                kochaj dziewczyno, bo to nie grzech!

Na dworze chłodno, wiatr drzewa kołysze,
a ja do Ciebie walentynkę piszę.
Piszę powoli, piszę dokładnie,
niech każde słowo w sercu zapadnie!

 

                            

Bibliografia

http://www.weselnykacik.pl/gallerie/serca_kwiatowe/index.html

Tłusty czwartek

Jak co roku 7 lutego przypada Tłusty Czwartek. W tym dniu każdy zajada się pączkami. W moim domu tradycją jest pieczenie pączków, tylko i wyłącznie z marmoladą. Bez tam jakichś ulepszeń, po prostu zwyczajne domowej roboty pączki posypane cukrem pudrem. Nawet i w mojej szkole, tego dnia sprzedawano pyszne domowej roboty pączki i faworki, które cieszyły się dużą popularnością. 

Bibliografia

http://www.fakt.pl/Paczki-ze-stuletnia-tradycja-przepis-na-Tlusty-czwartek-,artykuly,145868,1.html