Opisy kotów

Jak już we wcześniejszym wpisie wpominaliśmy jednym z zadań jakim musielismy stawić czoło były opisy kotów + znalezienie ciekawych wizerunków tych zwierząt. Oczywiście wybraliśmy tylko niektóre gatunki kotów, ponieważ  jest bardzo dużo. Poniżej znajduje się ich spis:

 1. Tygrys syberyjski i bengalski
 2. Lew (afrykański)* i azjatycki
 3. Gepard (afrykański) i azjatycki
 4. Lampart (afrykański) i  amurski
 5. Ryś iberyjski i rudy
 6. Jaguar

* – chciałabym tutaj podkreślić, iż nie mówimy lew afrykański tylko lew, ale aby łatwo było odróżnić garunki umieściłam w nawiasach ich nazwę gatunkową, tutaj jest ona związana ze współczesnym zamieszkaniam  kota.

Teraz chcemy przedstawić kilka wybranych przez nas kotów. Mamy nadzieję, że te opisy (i zdjęcia) zwiększą waszą wiedzę o kotach.

Jako, że lew jest królem zwierząt jego jako pierwszego przedstawimy.

Lew (afrykański)

Duży, mięsożerny ssak lądowy. Rozmiarami ustępuję tylko tygrysowi syberyjskiemu. Populacja tych stworzeń wynosi pomiędzy 16000 a 30000 osobników. Występuje w wschodniej i południowej części Afryki.

Lew posiada masywne ciało z 4 potężnymi, silnie umięśnionymi łapami, zakończonymi pazurami. Ponadto jest wyposażony w silne szczęki. Na krótkich dystansach mogą osiągnąć prędkość do 60 km/h. Jest raczej sprinterem, niż długodystansowcem. Lwy zwykle polują na ssaki kopytne, np. zebry, żyrafy, antylopy oraz sporadycznie na młode większych ssaków takich jak słonie, hipopotamy czy nosorożce. Zdarza się, że jedzą padlinę lub napadają zwierzęta hodowlane, a nawet ludzi. Dzieję się tak z powodu braku pożywienia. Również potrafią ryczeć. W sprzyjających warunkach ryk lwa słychać z odległości pięciu kilometrów. Sierść lwów jest jasnobrązowa, wewnętrzna część ciała biała, grzbiet i uszy mają czarne, grzywa samca od brązowo- żółtej do czarnej. Grzywa jest uważana za oznakę zdrowia, przewagi samca broniącego terytorium stada, a także stanowi naturalną ochronę głowy i szyi podczas walk. Minusem tej ozdoby jest to, że znacznie trudniej jest z nią poruszać się bezszelestnie. Grzywa ciemnieje wraz z wiekiem lwa. Młode mają cętki, które znikają z wiekiem. Lwy jako jedyne kotowate żyją w grupach rodzinnych. Stado składa się z 3–30 osobników.  Żyją do 14 lat w środowisku naturalnym, a w niewoli mogą żyć dłużej niż 20 lat. Zwykle zamieszkują sawanny i łąki , choć mogą także zamieszkiwać busz i lasy.

Powyższe zdjęcie przedstawia samca lwa (afrykańskiego).

Teraz czas najawiększego kota świata.

Tygrys syberyjski

Tygrys syberyjski

Obecnie populacja – szacowana na 500 osobników. Zamieszkują wschodni kraniec Rosji, a także granicę rosyjsko- chińską, w dolnym biegu Amuru. Zamieszkuje górskie, gęste lasy iglaste i mieszane w pobliżu rzek i potoków.
Ich sierść jest rudopomarańczowa, jaśniejsza niż u pozostałych tygrysów, z ciemnobrązowymi pręgami – pozostałe podgatunki mają pręgi raczej czarne niż brązowe.
Tygrys syberyjski jest największym ryczącym kotem świata. Poluje na duże ssaki, głównie dziki i jelenie, atakuje również bydło domowe. Żyje około 15 lat.

Zdjęcie przedstawia tygrysa syberyjskiego w niewoli.

Najszybsze zwierze lądowe.

Gepard (afrykański)

Gepardy na wolności można spotkać przede wszystkim w Afryce. Ciało geparda jest smukłe i muskularne z długimi łapami, mimo iż wygląda na wątłego i delikatnego. Klatka piersiowa jest obszerna, a talia wąska. Ma małą głowę i krótki pysk, wysoko umieszczone oczy, duże nozdrza i małe okrągłe uszy. Jako jedyny z kotowatych nie potrafi chować pazurów. Futro geparda jest płowe z okrągłymi czarnymi plamkami i czarnymi liniami po bokach pyska. Jest najszybszym zwierzęciem lądowym i na krótkich dystansach może osiągnąć prędkość do 120 km/h. Gepardy są jedynymi wielkimi kotami, które nie ryczą a wydają inne dźwięki. Potrafią ćwierkać, szczekać, syczeć, mruczeć, miauczeć i rechotać. Gepardy są drapieżnikami, jedzą głównie małe ssaki, takie jak gazele, impale, młode gnu i zające. Preferują biotopy typu otwartego, takie jak półpustynie i sawanny.

Gepard może żyć ponad 20 lat. Obecną liczebność gatunku (na swobodzie) szacuje się na około 12 tysięcy osobników.

Czwarty co do wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze)

Lampart amurski

Dziki drapieżnik z rodziny kotowatych. Pochodzi z górzystych obszarach tajgi, jak również z umiarkowanych lasów w Korei , północno-wschodnich Chin i rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Jest to jeden z najrzadszych kotowatych na świecie około 35 osobników na wolności. Sierść jest blada, kolor kremowy (zwłaszcza w zimie) i szeroko rozstawione rozety z grubych, pierścienie czarny i ośrodków zaciemnione. Lampart amurski jest samotnikiem i prowadzi nocny tryb życia. W naturze, lamparty żyją 10-15 lat i mogą osiągnąć poziom 20 lat w niewoli.

Informacje i zdjęcia zawarte w opisach zostały ściągnięty ze strony: pl.wikipedia.org i wykorzystane tylko w celach naukowych.

Odpowiedzi: 2 do wpisu “Opisy kotów”

 1. Download oem software napisał(a):

  9lB93j I am glad that your blog is constantly evolving. Such posts only gain in popularity!….

 2. Buy cheap OEM software napisał(a):

  bDfTuh Uh, well, explain me a please, I am not quite in the subject, how can it be?!….

Zostaw komentarz

*

CommentLuv badge

css.php