«

»

cze 17

Ciekawostki o wodzie

Kiedy robi się coraz cieplej coraz częściej sięgamy po wodę. Ostatnio natknąłem się na kilka ciekawych informacji o wodzie i chciałbym się nimi z wami podzielić.

 

1. Podobno trzeba wypić 2 litry wody dziennie. Bardzo często kierujemy się pragnieniem. Niestety, większość z nas myli je z uczuciem głodu, co powoduje z jednej strony odwodnienie, z drugiej nadmierne objadanie się. Początkowo więc pragnienie nie może być wyznacznikiem zapotrzebowania wody. Do tego spożywanie napojów gazowanych (które dzięki zawartości dwutlenku węgla powodują rozciąganie ścian żołądka) maskuje uczucie pragnienia. Dla przykładu, jeżeli podczas wysiłku fizycznego będziemy pili tylko wtedy, gdy odczujemy taką potrzebę, to dopiero po ok 24 godzinach organizm wróci do właściwego poziomu nawodnienia.

2. Z badań marketingowych wynika, że Polacy wybierają nie tę wodę, która ma najbardziej bogaty skład, lecz tę która ma… najciekawszą i najbardziej krzykliwą reklamę.
Najchętniej wybieramy wodę źródlaną, której nazwa kojarzy nam się z czystą przyrodą, najlepiej z terenów górskich, ale to, że Nałęczowianka należy do Nestle, a Żywiec Zdrój do koncernu Danone, już nikogo nie obchodzi.Kropla Beskidu, która została „wymyślona” i wprowadzona do sklepów przez Coca-Colę, szybko stała się jedną z najlepiej sprzedających się wód w Polsce. To dowód na to, co robi reklama.

 

3. Najlepszym rozwiązaniem (dla nas i dla środowiska) jest destylacja lub oczyszczanie wody na zasadzie osmozy odwróconej. Destylacja polega na odparowywaniu i kondensowaniu wody. Woda destylowana bardziej przypomina deszczówkę , która – gdyby nie tak duże zanieczyszczenie naszej atmosfery – byłaby idealnym źródłem wody pitnej. Osmoza odwrócona to proces wielokrotnego filtrowania, który oczyszcza wodę z toksyn chemicznych i metali ciężkich. W wyniku obu procesów otrzymujemy najczystszą wodę. ALE UWAGA! Oprócz zanieczyszczeń i metali ciężkich woda zostaje także całkowicie oczyszczona z minerałów. To bardzo kontrowersyjny temat. Jedne źródła podają, że picie wody destylowanej bez ponownego zmineralizowania jest niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ w bardzo szybkim tempie wypłukuje wszystkie minerały z naszego organizmu i rozrzedza elektrolity. Jak wskazują badania – wypicie 5 litrów wody destylowanej powoduje zagrożenie życia. Inne źródła wysuwają tezę, że woda przede wszystkim pełni funkcję oczyszczającą a nie odżywczą, dlatego zawartość minerałów nie ma żadnego znaczenia. Głównym źródłem pozyskiwania mikroelementów powinny być w diecie surowe warzywa i owoce, a nie woda. Na szczęście nie musimy wybierać, gdyż producenci filtrów w większości zaopatrują je w mineralizator. Myślę, że nasza świadomość już wzrosła na tyle, iż jest to oczywiste, ale na wszelki wypadek napiszę – pamiętaj, jeśli pijesz wodę z kranu i jej nie przefiltrujesz, Twój organizm zrobi to za Ciebie. Kraniczanka, choć jej skład mineralny nie jest najgorszy, zawiera wiele substancji chemicznych (np. chlor, który wypłukuje dobroczynne bakterie z jelita grubego), a nawet pestycydy i metale ciężkie.

 

Źródło: woda

1 komentarz

  1. JOANNA

    A ja piję Jurajską. Ciekawe co na jej temat byś powiedział.
    Swoją drogą – bardzo mnie interesuje, jak sie czuje prezentacja na nasz festiwal Szkoły z klasą? Czy już się wykluła, czy jeszcze daleko do końca? Oceny już wystawione – może byłoby dobrze jak najszybciej się tym zająć. PROSZĘ

Komentarze zostały wyłączone.

css.php