Pożegnanie

Od dziś działamy na nowym blogu. Tu mówimy ”do widzenia”, a zapraszamy pod nowy adres.

Posted in aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 2 Comments

Światowy Dzień Oszczędności

Dzisaj obchodzimy Światowy Dzień Oszczędności. Oszczędzać nie jest łatwo. My się tego uczymy na codzień. Uczniowie klasy drugiej w każdy piątek odkładają ustaloną z rodzicami i wychowawczynią kwotę pieniędzy. W czerwcu przyszłego roku zebraną sumę przeznaczą na wycieczkę klasową.

Cała szkoła zbiera zakrętki, makulaturę, baterie i elektrozłom. W ten sposób  również  gromadzimy środki na potrzeby Samorządu Uczniowskiego.

 

 

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 2 Comments

Akcja terenówka

Jest środa popołudniu. Zosia z piątej klasy, Kamil (kl. VI) pod opieką naszego pana dyrektora wybrali się na akcję „terenówka”. Mieli przeprowadzić wywiad z mieszkanką Glichowa, która dużo wie o historii Glichowa. Pani Krystyna miała 9 lat, jak wybuchła druga wojna światowa. Podczas rozmowy opowiedziała o ciekawych rzeczach i wydarzeniach, między innymi o tym, że była uczestniczką tajnego nauczania. Dowiedzieliśmy się, jakie przedmioty były nauczane, jak wyglądały wakacje. Już wiemy, że były bardzo pracowite. Pani Krystyna chodziła na lekcje do „leśniakówki” przez 3 lata. Również tam był szpital.

To spotkanie było bardzo ciekawe. Mam nadzieje, że będziemy mogli uczestniczyć w takich spotkaniach częściej.

 

pizap.com14147595445281

Grafika opracowana w pizzap CC-BY 4.0

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 1 Comment

Prelekcja historyczna

Dzisiaj do naszej szkoły przyjechał Piotr Sadowski. Jest on historykiem, który dużo wie  na temat bitwy na obszarze gminy Wiśniowa. Opowiadał nam o pieniądzach, o walkach partyzanckich i o różnych pułkownikach. Bardzo się ucieszyłem, kiedy zobaczyłem, że mój prapradziadek współuczestniczył w organizacji podziemnej razem z dr Wojciechem Czerwińskim. Pan Piotr podzielił się z nami swoją wiedzą. Mam nadzieję, że będzie więcej takich spotkań. :)

Na blogu naszego projektu znajdziecie więcej wiadomości i zdjęć.

5878825504_2be390d1b3_b

Rrrodrigo – flickr.com – CC BY-NC 2.0

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 3 Comments

Sonda w naszej szkole

Kolejne spotkanie redakcji gazetki i nowe zadanie: Robimy sondę z osobami, które spotkamy w ciągu 15 minut.

Sprawdziliśmy więc, o której godzinie wstajemy w weekend. Najwięcej głosów padło na godziny pomiędzy ósmą a dziesiątą.

Następnie pytaliśmy, co lubią nasi uczniowie i nauczyciele robić w weekend:

Oto ich odpowiedzi: oglądać telewizję, grać w piłkę, iść na basen, bawić się z innymi dziećmi, grać na komputerze, sprzątać, spać, spacerować. Czasami zależy to od pogody!

Później wymyśliliśmy następne pytanie: Jak chcielibyśmy uczcić Święto Niepodległości w tym roku i w ramach projektu „W sercu małej ojczyzny„.

Do wyboru były takie możliwości:

- zorganizujemy koncert pieśni patriotycznych,

- przygotujemy akademię,

-zaprosimy gości na wieczór poezji patriotycznych.

Najwięcej głosów padło na koncert pieśni patriotycznych.

pizap.com14135471540031

grafika w programie pizap

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 3 Comments

Historia według Kamila

Dzisiaj Kamil przyniósł do szkoły pamiątki z tajnego nauczania: świadectwa szkolne pana Mieczysława Czarnoty i inne dokumenty, jakie zebrał w ostatnim tygodniu.

Interesowały mnie najbardziej zdjęcia z żołnierzami, którzy trzymali karabiny w ręku. Mam nadzieje, że częściej będziemy oglądać takie pamiątki. Zobaczyliśmy też, jak byli ubrani żołnierze na zdjęciach.

Fajnie, że Kamil umożliwił nam udział w takich fajnych zajęciach.

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 2 Comments

O pamiątkach historycznych.

Dzisiejsze spotkanie naszej redakcji szkolnej było bardzo burzliwe i mnóstwo się działo. Najpierw oglądaliśmy:  książki z okresu wojennego, książeczkę wojskową. Potem jeszcze przejrzeliśmy ćwiczenia i zeszyty uczniów tajnego nauczania, stroje żołnierskie oraz medale za zasługi w czasie II wojny światowej. Mamy też oryginalny hełm, trochę zardzewiały i dziurawy. Ale prawdziwy! Każdy chciał go przymierzyć! Ja też! Hełm jest ciężki i wielki.

Czytaliśmy  też książkę ze wspomnieniami o tajnym nauczaniu. Każdy z nas wybrał swój fragment. Dowiedzieliśmy się, że uczniowie nie mieli budynku, kredy ani tablicy, a i tak bardzo chętnie się uczyli. Mieli jeden komplet podręczników, z którego korzystali też nauczyciele. Po lekcjach często uczniowie zostawali w domu, gdzie odbywało się nauczanie i odrabiali wspólnie zadania domowe. Tajne naucznie zaczęło się oficjalnie w grudniu 1939 roku, a skończyło na początku 1945 roku. Trwało więc całą okupację. Nauka odbywała się w gospodarstwach w Glichowie, Wiśniowej i Raciechowicach.

W Glichowie tajne nauczanie możliwe było dzięki rodzinom Leśniaków, Czerwińskich, Węglarskich, Bielów i Kuców.

Na koniec opracowaliśmy prezentację o tym, co robiliśmy w projekcie od początku roku szkolnego, a Natalia cały czas robiła zdjęcia.

czytamy i analizujemy wspomnienia wojenne

czytamy i analizujemy wspomnienia wojenne

Posted in aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Leave a comment

z okazji nadchodzącego Święta Edukacji Narodowej

pizap.com14117347574032

Nasza szkoła przygotowuje się do Dnia Nauczyciela. W tym roku będzie jednak inaczej. Na nasze uroczystości zaprosimy wielu gości i będzie to impreza otwarta. Chcielibyśmy się spotkać ze świadkami historii, którzy pamiętają okres II wojny światowej i uczestniczyli lub byli zaangażowani w organizację tajnego nauczania, jakie odbywało się wtedy w Glichowie. Dla nich, dla naszych rodziców, dla nauczycieli szykujemy specjalny występ. Na razie uczymy się wierszy i piosenek. Zdążymy?

Posted in aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 1 Comment

Redakcja redaguje

Mieliśmy właśnie spotkanie naszej redakcji. Rozmawialiśmy o tym, jakie czasopisma dla uczniów w naszym wieku można znaleźć w kioskach. Przeglądaliśmy bieżące numery gazetek i ustaliliśmy tematy do pierwszego numeru. Niestety nie mamy jeszcze nazwy dla naszej gazetki, ale do końca następnego tygodnia – myślimy. Jeśli macie pomysły, piszcie w komentarzach.

Za tydzień będziemy składać pierwszy numer! Będzie wersja elektroniczna i  papierowa. Będzie co czytać :)

Na razie Maciek i Zosia przeprowadzili swój pierwszy wywiad. A z kim? Dowiecie się już za tydzień!

pierwsze spotkanie klubu młodych dziennikarzy

pierwsze spotkanie klubu młodych dziennikarzy

Posted in aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 3 Comments

Nowy projekt

Nazywa się” w sercu mojej ojczyzny”. Potrwa do końca listopada. Będziemy uczestniczyć w warsztatach dziennikarskich, uczyć się redagować szkolną gazetkę. Na pewno poznamy nowe aplikacje i wykorzystamy TIK. Będziemy chodzić na wycieczki historyczne, zorganizujemy quizy i konkursy związane z czasami II wojny światowej i naszą wsią oraz Tajnym Nauczaniem.

Montujemy ekipę uczniów, którzy zaangażują się wspólnie z nami. Lubisz rozmawiać, fotografować, pisać, chcesz zobaczyć, jak wygląda praca dziennikarza? A może lubisz organizować imprezy? To właśnie przestrzeń dla Ciebie! Zapraszamy. Za tydzień w piątek po lekcjach pierwsze spotkanie :)

grafika edytowana online w programie imagechef

grafika edytowana online w programie imagechef
Posted in aktualności, projekt 2.0, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | 1 Comment