O pamiątkach historycznych.

Dzisiejsze spotkanie naszej redakcji szkolnej było bardzo burzliwe i mnóstwo się działo. Najpierw oglądaliśmy:  książki z okresu wojennego, książeczkę wojskową. Potem jeszcze przejrzeliśmy ćwiczenia i zeszyty uczniów tajnego nauczania, stroje żołnierskie oraz medale za zasługi w czasie II wojny światowej. Mamy też oryginalny hełm, trochę zardzewiały i dziurawy. Ale prawdziwy! Każdy chciał go przymierzyć! Ja też! Hełm jest ciężki i wielki.

Czytaliśmy  też książkę ze wspomnieniami o tajnym nauczaniu. Każdy z nas wybrał swój fragment. Dowiedzieliśmy się, że uczniowie nie mieli budynku, kredy ani tablicy, a i tak bardzo chętnie się uczyli. Mieli jeden komplet podręczników, z którego korzystali też nauczyciele. Po lekcjach często uczniowie zostawali w domu, gdzie odbywało się nauczanie i odrabiali wspólnie zadania domowe. Tajne naucznie zaczęło się oficjalnie w grudniu 1939 roku, a skończyło na początku 1945 roku. Trwało więc całą okupację. Nauka odbywała się w gospodarstwach w Glichowie, Wiśniowej i Raciechowicach.

W Glichowie tajne nauczanie możliwe było dzięki rodzinom Leśniaków, Czerwińskich, Węglarskich, Bielów i Kuców.

Na koniec opracowaliśmy prezentację o tym, co robiliśmy w projekcie od początku roku szkolnego, a Natalia cały czas robiła zdjęcia.

czytamy i analizujemy wspomnienia wojenne

czytamy i analizujemy wspomnienia wojenne

This entry was posted in aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14. Bookmark the permalink.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge