Przyroda pod lupą w liczbach

pizap.com14353938820531
W projekcie brało udział 34 dzieci w wieku 2-8 lat. Od stycznia do czerwca byliśmy na sześciu wycieczkach po okolicy. Spotkaliśmy się z 6 ciekawymi ludźmi, którzy opowiedzieli nam o swoim zawodzie, pasjach i jak spędzają czas wolny. Uczestniczyliśmy w warsztatach twórczych, gdzie każdy nauczył się czegoś nowego! Spędziliśmy 12 godzin na pielęgnacji roślin w szkolnym ogrodzie. Czytaliśmy innym lub zaproszeni goście czytali nam przez 22 godziny. Kto miał ochotę mógł uczestniczyć w dwóch konkursach tematycznych związanych z naukami przyrodniczymi.
Jednym słowem w naszej szkole mnóstwo się działo, a najbardziej podobało mi się to, że wszystko, co robiliśmy – mogliśmy robić razem!

Posted in projekt, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 2 Comments

Żegnaj szkoło – witajcie wakacje

Dziś po raz ostatni spotkaliśmy się w klasach i pożegnaliśmy aż na 66 dni – tyle trwają polskie letnie wakacje dla uczniów. Wiecie, kto w Europie ma najdłuższe wolne? Dzieci we Włoszech. Najkrótszą przerwę mają uczniowie w Szwajcarii. Więcej o europejskich wakacjach poczytać można tutaj.
Trochę mi smutno, że już nie będą do nas chodzić uczniowie klasy szóstej. Piękne pożegnanie dziś przygotowali i łzy też lały się z wielu oczu ….
Bardzo się nam podobała dekoracja i plakat pamiątkowy:
20150626_113021

Nasza pani pogratulowała nam wyników w nauce oraz zachęciła do czytania i pisania w wolnym czasie. Przed szkolną wycieczką dostałem zeszyt z fajną okładką i kompasem, planuję zapisywać w nim po kilka zdań o naszych wycieczkach lub o tym, co ciekawego nas spotka podczas wakacji.

Życzę też wszystkim ładnej pogody i wypoczynku!!!

Posted in aktualności, czytamy, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

Nasz Dzień Pustej Klasy

Część klas pojechała na wycieczkę edukacyjną. Tym razem poznawaliśmy Śląsk. Nasz pierwszy przystanek był w Pszczynie. Najpierw zwiedziliśmy pałac książąt pszczyńskich i pani przewodnik opowiedziała nam o pięknej, ale nieszczęśliwej księżnej Daisy,  potem prawie cały dzień zajęło nam spacerowanie po wielkim zabytkowym parku (156 ha! powierzchni). Mostki, stawy, ptaki, wielkie stare drzewa, pod nimi różaneczniki i inne krzewy. Zatrzymywaliśmy się, żeby zwiedzić Stajnie Książęce i chwilkę oglądaliśmy grę na polu golfowym. W przerwie poznaliśmy też starówkę Pszczyny.
pizap.com14347989464191
Pod wieczór pojechaliśmy do Szczyrku i po kolacji poszliśmy na spacer. I całe szczęście! Następnego dnia – lało! W programie jednak było zwiedzanie Wytwórni Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. W towarzystwie miłego pana przewodnika przenieśliśmy się podczas warsztatów medialnych w bajkowy świat Bolka i Lolka, Reksia, Smoka Wawelskiego i … Mikołaja Kopernika. Na żywo mogliśmy zobaczyć proces produkcji filmu animowanego, dowiedzieliśmy się, jak powstaje scenariusz filmowy, co to jest scenopis, animacja. Zaobserwowaliśmy, jak tworzone są efekty specjalne i dźwiękowe i na czym polega skład komputerowy. Oglądaliśmy autentyczne dekoracje i rekwizyty.
pizap.com14347995756351
Na koniec usiedliśmy w wygodnych fotelach kina „Studio” i obejrzeliśmy pokazowe 3 kreskówki, wyprodukowane właśnie w Bielsku-Białej.
Następnie spacerowaliśmy po średniowiecznym centrum Bielska. Nasze przystanki turystyczne to: Zamek z XIV wieku należący kiedyś do księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszak, Rynek z pięknymi fontannami i kamienną studnią porośniętą paprociami, wąskie i kręte uliczki z brukową nierówną nawierzchnią. Ostatnim punktem spaceru był pomnik psa Reksia przy rzece Biała:
pizap.com14348000520511
Po powrocie zajrzeliśmy jeszcze raz na kilka stron www i znaleźliśmy ciekawostki i wirtualne wycieczki. Bardzo nam się na Śląsku spodobało i będzie co wspominać!
Spacer po Pszczynie
Szczyrk i legenda o Bartoszu
Spacer po Studio Filmów Rysunkowych
Spacer po Bielsku-Białej

Posted in aktualności, odkrycia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 3 Comments

mała poligrafia

W projekcie „Przyroda pod lupą” mogliśmy zgłosić się na konkurs i przygotować lapbook o tematyce przyrodniczej. Dziś podczas Festiwalu 2.0 zobaczymy wszystkie prace i będziemy mogli poznać, co kryje się za tymi okładkami:

Posted in aktualności, czytamy, odkrycia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 1 Comment

Szkolny Festiwal 2.0

Już w przyszłą środę odbędzie się w naszej szkole Festiwal 2.0. Rozpoczynamy więc wielkie przygotowania!

20150611_155455[1]

Posted in aktualności, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 2 Comments

blogo-story

To już drugi raz, jak blogowaliśmy w Szkole z Klasą 2.0! Tegoroczny blog prowadziliśmy razem z Maćkiem, a pomagała nam moja mama i panie wychowawczynie. Pisaliśmy o różnych rzeczach: o tym, co dzieje się w szkole, co robimy w projekcie „Przyroda pod lupą”, albo bez okazji, bo mieliśmy pomysł na wpis.
Nauczyliśmy się sprawniej pisać na klawiaturze i staraliśmy się nie robić błędów. Nie zawsze się udawało, ale mama mówi, że jest coraz lepiej.
Z ciekawością zaglądaliśmy co tydzień na inne blogi, pisaliśmy komentarze – to chyba trudniejsze niż tworzenie wpisu!
Bardzo się cieszyliśmy z komentarzy, jakie znajdowaliśmy pod naszymi postami!
Z niecierpliwością czekaliśmy też na ‘wyzwania blogowe’ i chętnie uczestniczyliśmy w akcjach. Fajne było kręcenie filmów, polecanie książek czy konstrukcja i badania nad kręciołkiem z ostatniej akcji!
Poznaliśmy też kolejne nowe programy – tym razem więcej było na tablet czy telefon – każde nowe ‘odkrycie’ próbowaliśmy i pokazywaliśmy na blogu. Przydawało nam się to nie tylko w szkole, ale też w domu.
Za kilka dni wybieramy się na wycieczkę – oczywiście o tym napiszemy! Kończymy także projekt „Przyroda pod lupą” – obiecujemy, że zrobimy relację.
Bardzo nam się podobało to, że mogliśmy uczestniczyć w programie „Szkoła z Klasą 2.0” i że mogliśmy tworzyć z wieloma osobami nasz ‘elektroniczny’ zeszyt „O przyrodzie i nie tylko”!
Mamy też przegląd wideo. Slajdy w programie MINI MOVIE, wersja na androida:
YouTube Preview Image

Posted in aktualności, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 3 Comments

Grafika na androidzie

Mamy ładną pogodę i  światło do robienia ciekawych zdjęć:

20150529_155003-picsay  20150529_155235-picsay  1433001989-picsay

W  zeszły  piątek robiliśmy zdjęcie grupowe:

IMG_0232-picsay

 

Wszystkie zdjęcia edytowane były w programie PicSay na androida. Następnie przesłaliśmy je po łączu Bluetooth na komputer.

Polecamy wszystkim ten program.

Posted in akcja, projekt, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 2 Comments

Czytać każdy może

nawet, jak jest gorąco…
Zajęcia i czytanie odbyły się tym razem w pracowni komputerowej. Temat dotyczył drzew występujących w naszym regionie.
Podzieliliśmy się na grupy i wyszukiwaliśmy w Internecie wiadomości, dotyczących konkretnego drzewa (cechy charakterystyczne danego drzewa: wielkość, kora, liście, owoce, występowanie, ew. jakaś ciekawostka). Następnie każda grupa miała utworzyć notatkę składającą się z 5 zdań. Na końcu  przedstawialiśmy swoje prace, a reszta uczniów je oceniała.

Posted in czytamy, nasze TIK, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | Leave a comment

owocowe kwiaty

Widzieliście kiedyś owocowe kwiaty? W piątek klasy 1 – 3 brały udział w smacznych warsztatach. Z owoców i warzyw tworzyliśmy obrazki na talerzach. Z pozostałych materiałów przygotowaliśmy sałatki, które następnie  zjedliśmy. Przyprawialiśmy je sokiem z cytryny i ziołami.
Dzisiaj poznałem nowy program do edycji zdjęć. Przygotowałem taki kolaż:
photovisi-download

A Michał taki :
photovisi-download

 

Posted in aktualności, odkrycia, projekt, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15, zielona pracownia | 5 Comments

Trzecia akcja blogowa

Do nowej i ostatniej :( akcji „Zakręceni odkrywcy” poszukałem starych zabawek. Na sumieniu mam ukręcony kijek bączka, którego zamęczyłem badając, dlaczego tak się kręci i kręci….
Potem poczytaliśmy komentarze pod wpisem na blogu głównym i obejrzeliśmy pomysły innych szkół.
Nasze ‚urządzenie’ powstało ze starej płyty CD, kawałka plasteliny i patyczka z ostrym końcem. Pod płytą ulepiony jest z plasteliny owalny kształt, podobnie na górze.
photovisi-download

Następnie puszczaliśmy bączek na drewnianej podłodze.
Filmik dokumentuje jego wirowanie, podobała mi się też gra świateł na płycie CD:
YouTube Preview Image

1. Nasz bączek obracał się ok. 40 sekund. W 24 sekundzie widać, jak zmienia się kierunek obrotu. Bączek będzie obracał się tym dłużej, jeśli się go dobrze uruchomi i równo ‚rozkręci’. Nie za każdym razem się to udawało.
2. Bączek powinien być okrągły, kształtem może przypominać grzybek.
3. Bączek będzie dłużej działał, jeśli jest dobrze wyważony. Znaczenie ma także siła tarcia.
4. Ruch zbliżony do tańczenia bączka można obserwować podczas zabawy hulahop.

Szukając odpowiedzi, czytaliśmy różne opisy. Sporo było dla mnie za trudnych… Spodobały mi się wyjaśnienia, jakie znaleźliśmy tutaj.

Posted in akcja, odkrycia, Szkoła z Klasą 2.0 - edycja 2014/15 | 2 Comments