Kreatywni Gostynin dla „Włącz się. Młodzi i media”.

Postanowiliśmy poświęcić ten blog bardzo ważnemu tematowi, jakim jest rozwój i odnalezienie drogi kariery przez młodych ludzi w małym miasteczku. Pragniemy poprzez to zerwać ze stereotypem, że małe miasto jest tak zwanym „martwym punktem”, w którym młodzież nie ma szans na rozwijanie swoich pasji, aspiracji i marzeń. Młodzież nauczyła się dostrzegać tylko minusy mieszkania w takim mieście i pozostała bierna, nie podejmując często żadnych prób do tego, aby się spełniać i działać czynnie. Dlatego my postanowiliśmy pokazać, że da się inaczej niż tylko siedzieć w fotelu przed telewizorem, że można być aktywnym i czerpać z tego przyjemność. Stare pokolenia już zrobiły wszystko, co miały do zrobienia, teraz nasza kolej – młodych, by stworzyć coś nowego i znakomitszego. Wszystko w naszych rękach, nie możemy dłużej liczyć, że bez naszej pomocy cokolwiek w świecie się zmieni. W nas młodych jest przyszłość i dlatego powinniśmy zadbać o to by była jak najlepsza, bo to ona będzie naszym dorobkiem.

A oto film, który został stworzony przez naszą grupę, który przedstawia wspomniany wcześniej problem i nasze propozycje na jego rozwiązanie:

YouTube Preview Image

Młodzi i Radio

Radio towarzyszy każdemu z nas, chociażby w drodze samochodem do szkoły lub pracy. Jest to zdecydowanie forma umilenia podróży poprzez muzykę, którą lubimy. Radio jednak nie polega na samym odtwarzaniu składanek hitów. Oprócz słuchania naszych ulubionych piosenek mamy możliwość wysłuchania informacji bądź wywiadów z różnymi ciekawymi ludźmi. Dziewczyna z naszej grupy zajmującej się blogiem, miała okazję poznać radio od wewnątrz i poczuć się jak gwiazda. Młoda aktorka, o której była mowa przy okazji wpisów o wystawianym w naszym małym miasteczku spektaklu „Krok do kwadratu” doświadczyła zaszczytu przemawiania do mikrofonu w studiu Radia Eski w Płocku. To niezwykłe doświadczenie dla młodego człowieka znaleźć się po drugiej stronie i zobaczyć wszystko od środka.

Róża tak opisuje swoje wrażenia odnośnie wywiadu w radiu: „Niesamowite! Już po wejściu do gmachu będącego studiem nagraniowym Radia Eski na korytarzach mijali nas sami uśmiechnięci ludzie. Miejsce posiada niezwykle przyjemną atmosferę. Wszyscy są tam bardzo skupieni na swojej pracy. Każdy z nas nie mógł wyjść z zachwytu, że właśnie tam się znalazł. Najmłodsi uczestnicy naszej grupy teatralnej  najbardziej zaoferowani byli niesamowitymi sprzętami znajdującymi się w każdym pomieszczeniu. Każdego z nich mogli dotknąć, przekonać się jak działa i usłyszeć za co poszczególny sprzęt jest odpowiedzialny. Studio nagraniowe czekało na nas otworem. Starsza część naszej ekipy, zachwycona była otaczającym ich ludźmi, którzy w skupieniu oddawali się swoim zajęciom. W pomieszczeniu, w którym miał miejsce wywiad, znajdowało się duże biurko i wygodna kanapa, spory mikrofon a na stole stał dyktafon. Pani, która przeprowadził z nami wywiad, robiła to z wielką dokładnością , profesjonalizmem i magicznym uśmiechem na twarzy. W paru zdaniach opisała nam na czym polega praca dziennikarza. Po czym płynnie przeszliśmy do wywiadu. Był to niesamowity dzień w życiu każdego z nas. I z pewnością na zawsze zapadnie to w pamięci każdego z nas.”

Dokonania młodych aktorów nie mają końca. Warsztaty i próby są tym, co spędza im sen z powiek i nie pozwala się nudzić. Niesamowite jest to, że spektakl nie został zagrany tylko w naszym małym miasteczku Gostyninie. Grali już w Kutnie i w Żychlinie. Następnym miejscem występów tej uzdolnionej grupy jest Teatr Dramatyczny w Płocku. To właśnie na ten spektakl zapraszali w Radiu Eska i mieli okazję o nim opowiedzieć.

16904657_987892078010268_1880183684120806281_oŚledzimy ich dokonania na bieżąco, bo to właśnie oni pokazali nam wszystkim, że świat stoi przed nas otworem i nas chce. Było tylko trzeba wyjść z domów i chcieć zawalczyć o marzenia. Poprzez ciężkie treningi nasi rówieśnicy są w stanie wystawić spektakl, który będzie się cieszył ogromnym zainteresowaniem. Będą mogli rozwijać swoje pasje, uczyć się wielu rzeczy próbując pracy aktora. Jednym słowem są przykładem na to że młodzież z małych miasteczek też może zaistnieć i ma możliwość rozwijania się. Podczas pobytu ekipy w studio nagraniowym mogli oni sprawdzić się i poczuć jak prawdziwe gwiazdy. Z dużą łatwością przychodziło im odpowiadanie na zadawane pytania. Zapewne warsztaty, które już mieli za sobą, przyczyniły się do tego, że mikrofon nie budził w nich lęku czy tremy. Dla nich liczy się czysta forma i to by ich przekaz niósł się dalej. Ekipa jest przeciwieństwem bierności i jeszcze niebawem o nich usłyszymy.

Nasza praca z filmem

Biorąc udział w programie  „Włącz się. Młodzi i media” mamy okazję by uczyć się jak tworzyć własne filmy. Głównym tematem jakim się zajmujemy jest lokalna działalność młodzieży w Gostyninie, czyli naszym mieście. Tworzenie własnego materiału video jest dla nas okazją do rozwijania swoich umiejętności posługiwania się programami do montażu i obróbki filmów, a przy tym po prostu do dobrej zabawy. Chcemy wykorzystać media, które są wszechobecne w dzisiejszym świecie, by pokazać w jak ciekawy sposób możemy zagospodarować swój wolny czas. W tym celu przygotowaliśmy film z fragmentami spektaklu „Krok do kwadratu”, o którym pisaliśmy w poprzednim poście. Jedna z występujących aktorek należy do naszej grupy. Swoją pasją udowadnia, że my młodzi wcale nie musimy być jedynie więźniami komputerów i telefonów, a zrobić coś ciekawego ze swoim życiem.

Oto film, który przygotowaliśmy. Miłego oglądania!

YouTube Preview Image

Wolontariat

gostynin-mroz-na-dworzu-ale-1W dniach 3, 10 i 17 grudnia 2016r. młodzi wolontariusze z naszego miasta i okolic pod kierownictwem starostwa, zbierali do koszyków artykuły żywnościowe, chemiczne, zabawki oraz odzież w ramach akcji „Świąteczny podarunek”. Do wydarzenia włączyły się sklepy: Netto, Kaufland, Biedronka oraz drogeria Smyk. Młodzież z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tadeusza Kościuszki i Zespołu Szół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie chętnie wykonywała swoje zadanie w godzinach 9-12, 12-15. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem  oraz ukazała, że młode serca pragną pomagać. Dzięki temu w naszym mieście takie wydarzenia będą częściej organizowane.

Teatr oczami młodych

Teatr ma swoje początki już w starożytnej Grecji, gdzie obcowanie ze sztuką, muzyką i poezją było traktowane jak najprawdziwsze święto. Widowiska z barwnie przebranymi aktorami, odgrywającymi rozmaite sceny i śpiewającymi przetrwały również do naszych czasów. Teatr jednak najczęściej kojarzy ze sferą zarezerwowaną tylko dla dorosłych i doświadczonych aktorów. Scena wypełniona młodzieżą i dziećmi, na której odbywa się najprawdziwszy spektakl, który może zyskać sławę i uznanie wielu, brzmi jak piękne marzenie – dalekie i nieosiągalne.

Nic bardziej mylnego.

W środę 7 grudnia w Miejskim Centrum Kultury odbyła się długo wyczekiwana przez mieszkańców Gostynina premiera spektaklu „Krok do kwadratu” przygotowanego przez Akademię Inicjatyw Młodzieżowych. Jest to grupa, której celem jest kształtowane pozytywnych cech osobowości dzieci i młodzieży poprzez uczestnictwo w realizacji zadań Akademii.

Spektakl w ciekawy sposób opowiada o poszukiwaniu własnego miejsca na Ziemi. Główny bohater wchodzi przez tajemnicze portale do świata ludzi bezdomnych, bezwzględnych korporacji i wirtualnej przestrzeni. W czasie inscenizacji mogliśmy oglądać wiele efektów specjalnych, szczególnie świetlnych oraz ciekawe kostiumy, a to wszystko dopełnione śpiewem i tańcem. Spektakl „Krok do kwadratu” dostał owacje na stojąco, a wśród widowni nie zabrakło wzruszeń i silnych emocji.

Po tym, co widzowie mieli okazję zobaczyć można bez strachu stwierdzić, że szkoła aktorska nikomu nie jest potrzebna, jeśli tylko ma się pasję i zapał. W życiu trzeba się spełniać i walczyć o swoje marzenia, tak samo, jak zrobili to aktorzy tego niesamowitego widowiska. Świat stoi przed nami otworem trzeba tylko chcieć go odkrywać, a nawet podbijać.

MY Z AKTORAMI PO SPEKTAKLU

15659034_944743255658484_973775867_o

„KROK DO KWADRATU” :

15644192_945381255594684_1137637915_n15665988_945381312261345_151235827_n 15666440_945381315594678_628646793_n 15673346_945381308928012_399326674_n 15682646_945381268928016_2003285684_n 15683179_945381252261351_693166181_n 15683343_945381285594681_117861359_n