10 mar 2012

12 x śmierć

7 marca br. odbył się wykład Michała Pauli na temat jego książki „12 x śmierć”. Książka ta oparta jest na prawdziwych wydarzeniach, a ich bohaterem jest sam autor. Akcja toczy się w Tajlandii, która okazała się mieć dwa oblicza. Bohater został pojmany do więzienia, w którym walczył o przetrwanie. Został skazany na 12 kar śmierci – stąd tytuł książki. Opowieść ukazuje jak strasznie może potoczyć się nasze życie, jeśli zaufamy nieprzyjaciołom. Pisarz okazał się też być malarzem, więc mieliśmy zaszczyt obejrzeć kilka prac (są wśród nich także te, które powstały „za murami”). Wykład był bardzo ciekawy i skłaniał do refleksji.

19 sty 2012

Subkultury

Jakiś czas temu nasza klasa zrealizowała kolejne zadanie, polegające na opracowaniu lekcji, przy użyciu prezentacji multimedialnej, którą przygotował Mikołaj Kruszka i Adrian Augustyniak (niebawem załączymy ją na blogu). Tematem lekcji były „Subkultury”, gdyż jest to jeden z wielu tematów najbardziej nas intrygujących. Sami dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, a także zainteresowaliśmy tym tematem wychowawcę :) Poznaliśmy wiele grup młodzieżowych, ich styl oraz wygląd. Bardzo oryginalnie jest utożsamiać się z jakąś grupą, jednak nie każda z nich wiąże się z bezpieczeństwem i odpowiednim zachowaniem.

Subkultura jest to grupa społeczna, wyodrębniona od jakiegoś kryterium. Subkulturę tworzą grupy zawodowe, które wypracowały swoje, swoiste, zachodzące wyłącznie w ich obrębie, normy – na przykład lekarze, prawnicy, złodzieje, politycy, nauczyciele, uczniowie, studenci, fani danego gatunku muzycznego. Świadczy chociażby o tym specyficzny język - socjolekt.

Przykładami grup subkulturowych są:

 • skate
 • emo
 • rastamani
 • hipisi
 • metalowcy
 • goci
 • depesze
 • rockersi
 • rude boy
 • teddy boys
 • modsi
 • punki
 • skinheadzi
 • bikiniarze
 • grunge
 • dresiarze
 • gitowcy
 • poppersi
 • raggare
 • raverzy
 • bitnicy
 • otaku

Fotorelacja:

22 gru 2011

Wigilia

Dziś w każdej szkole miała miejsce ważna uroczystość, czyli wigilia.  To niezwykły czas pojednania. Nie zabrakło życzeń, uścisków, prezentów i co najważniejsze – Świętego Mikołaja :)
Klasa I B życzy wszystkim Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku.

A oto fotorelacja:

17 gru 2011

Konkurs kolęd.

W piątek odbył się konkurs kolęd, w którym brała udział m.in. nasza klasa. Zaprezentowaliśmy pastorałkę „Świeć gwiazdeczko mała świeć” Arka Noego. Do występu użyliśmy fletów, gitar oraz grzechotek. Uważam, że wypadliśmy dobrze. Trzy zwycięskie klasy zaśpiewają ponownie w wigilię szkolną. Wyniki już niebawem, mam nadzieję, że przejdziemy dalej :)

Pozdrawiam

05 gru 2011

Debata szkolna.

Dziś odbyła się długo oczekiwana debata  szkolna. Jej harmonogram składał się z kilku punktów:
1. Wybranie punktów stosowanych w szkole oraz tych, które należy zmodyfikować.
2. Przedstawienie kodeksu o określonych tematach przez 6 grup.
3. Wybranie najpraktyczniejszych zasad kodeksu.

Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie będzie miało swoje „echo” w przyszłości i będziemy mogli wspólnie pracować nad ulepszeniem zasad  naszej szkoły :)

A oto kilka zdjęć:

01 gru 2011

Dzień ucznia.

Dziś w naszej szkole odbył się dzień ucznia, który miał być zupełnie inny niż wszystkie. W tym celu każda z klas miała się przebrać według określonej kategorii. Naszej klasie przypadły lata 80-te, dlatego nie zabrakło wszystkich możliwych kolorów, plastikowych kolczyków i różnych fikuśnych motywów odzieży. Wiele osób dało z siebie 100%, czego efektem jest drugie miejsce w konkursie na strój. Oczywiście cały przebieg dzisiejszej uroczystości wraz z Zuzią uwieczniłyśmy na zdjęciach. Miłego oglądania :)
Pozdrawiam
Agata

26 lis 2011

Debata klasowa

W zeszłym tygodniu odbyła się klasowa debata dotycząca kodeksu szkolnego oraz legalnego i bezpiecznego korzystania z internetu. Podzieliliśmy się na grupy, z czego każda miała omówić poszczególne aspekty regulaminu, powszechnych norm etc., które są lub powinny być zastosowane. Było wiele koncepcji na temat przywilejów dla uczniów, ale także zaostrzenia rygoru pod względem zachowania. Najciekawsze z nich przedstawię w kilku poniższych punktach:
1. Sieć wifi w szkołach.
Nasza klasa jednogłośnie stwierdziła, że internet powinien być zawsze pod ręką, a tym bardziej w szkole, gdyż jest to jedno z najszerszych źródeł wiedzy. Jednak chcąc nie chcąc ta wiedza uczniów kosztuje, dlatego bezpłatny dostęp do internetu mógłby być w każdej szkole.
2. Prawa autorskie.
Często bezczelnie wręcz kopiujemy teksty, zdjęcia etc. które w rzeczywistości nie należą do nas. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że to, co robimy jest nielegalne. Z wiadomości przedstawionych podczas debaty dowiedzieliśmy się, iż  w przypadku uwzględnienia źródła pochodzenia danej informacji, przekazywanie jej jest już całkowicie legalne. Oczywiście autorstwo musi być umieszczone prawidłowo, względem obowiązujących zasad.
3. Niebezpieczeństwo w internecie.
Niektóre treści pozornie wydające się całkowicie bezpieczne, okazują się być przynętą dla nas – użytkowników. Pod nimi kryją się różne niepoprawnie działające stowarzyszenia, zachowania, czy też treści. Czasem trudno jest się obejść bez tego typu witryn, dlatego należy zachować ostrożność.
4. Odpowiedzialność jednostki.
W większości klasach znajdą się osoby, które przeszkadzają w prowadzeniu lekcji. Nauczyciele też są ludźmi i w nawale pracy kończy się im cierpliwość. Zatem konsekwencje (czyt. niezapowiedziana kartkówka) nieprawidłowego zachowania ponosi zazwyczaj ogół, co jest w naszym odczuciu niesprawiedliwe. Sankcje powinna ponosić dana jednostka.

24 lis 2011

Pierwszy post.

Witam. Mam na imię Agata i wraz z koleżankami Darią oraz Zuzą będziemy prowadziły tego bloga. Zawarte w nim będą posty dotyczące naszej klasy IB.  Już w następnym ukaże się sprawozdanie z debaty klasowej na temat kodeksu szkolnego oraz jego ewentualnych zmian w przyszłości.
Pozdrawiam
Agata

css.php