Byłam na WOŚPie

Witam!

Dzisiaj był ten ważny dzień. Brałam udział jako wolontariusz w sztabie i jako rodzic sprawowałam opiekę nad dwoma grupami uczniowskimi (czyli grupą córki i syna). Jak zwykle atmosfera w naszym sztabie była wspaniała. Dzieciaki z wielkim entuzjazmem zabrały się do kwestowania. Nawet fatalna pogoda nie była w stanie tych nastrojów popsuć. Jak zwykle w trakcie 5-cio godzinnego zbierania do puszek można było wpaść na ciepłą herbatę, skosztować pączka, czy posilić się dobrą, gorącą zupą.owanie zmieniło swój charakter. Druga część WOŚPowego świętowania to koncerty i występy Talentów ze wszystkich osiedlowych szkół. Teraz też była okazja do zdobywania grosików, ponieważ działała kawiarenka, z której dochód przeznaczony był także na WOŚP. Mimo niesprzyjającej pogody udało się nam zebrać całkiem sporą sumę. Najważniejsze, że kolejni potencjalni potrzebujący, otrzymają sprzęt ratunkowy i niezbędną opiekę medyczną.

 

 

 

Pozdrawiam, Czytka

Po południu kwest

Nowe otwarcie

Witajcie!

Pozdrawiam Was serdecznie jeszcze w tym blogu. Zgodnie z zasadami programu muszę utworzyć nowy blog. Tutaj już nie będę robiła wpisów, względy czasowe. Tych, którzy śledzili moje poczynania, zapraszam na nowy blog „Ścieżki wiedzy”. Mam nadzieję, że tak, jak w ubiegłym roku będzie dużo ciekawych wpisów. Do „przeczytania”  w nowej edycji. Pa! Czytka

Znowu razem

Witajcie po wakacyjnej przerwie! Właśnie zgłosiliśmy się po raz kolejny do nowej edycji programu. Zapowiada się ciekawie. Nasi młodzi blogowicze już się palą do wymiany myśli, wrażeń i doświadczeń. Mam nadzieję, że dobrze wypełniliśmy wszystkie rubryki i udało nam  się zarejestrować szkołę. Gdzie można znaleźć potwierdzenie, że rejestracja przebiegła pomyślnie? Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam, wciąż jeszcze w letnim nastroju, Czytka

Podsumowanie programu

Witajcie!

Nie wiem jak to wygląda u Was, ale w naszej szkole wrze jak w ulu. Wiadomo, koniec roku, a pracy multum. Są przy tym i miłe chwile. Całkiem niedawno wręczyliśmy dyplomy uczestnikom Festiwalu Nauki 2.0 (było ich ponad 50). Wczoraj podjęliśmy decyzję, że dwoje uczniów otrzyma szkolną nagrodę za wkład pracy w program i działania na blogu. Ten fakt jest chyba najlepszą oceną programu, Wierzymy, że umiejętności zdobyte przez naszych uczniów w tym roku, będą procentowały kolejnymi pomysłami i sukcesami w realizowaniu nowych zadań.

Cieszę się, że praca uczniów, z którymi realizowaliśmy zadania w programieh, spotkała się z uznaniem. Cieszą nas ich odznaki. Myślę, że mogliśmy jescze bardziej zwrócić uwagę na komentowanie na blogach. Byoł to nasze pierwsze doświadczenie w pracy z nowymi technologiami.  Zabrakło niestety czasu na wiele spraw, ale małym usprawiedliwieniem jest nasze zaangażowanie w rozruch szkoły. Mieliśmy bardzo ograniczone ramy czasowe, które trzeba było porozciągać na zadania, które w innych szkołach juz dawno funkcjonuja, u nas wszystko miało pozycję startową.

Teraz parę słów odnośnie sondy. Cieszy mnie moja odznaka „Uczę z TIK”. Jest to dla mnie duża satysfakcja. Jestem z pokolenia, które  rośnie z Internetem, ale niestety tą słabszą gałęzią. Cieszę się bardzo, że mogłam wziąć udział w programie. Prowadzenie bloga, praca nad przygotowaniem projektu, a potem organizacja Festiwalu, bardzo wzbogaciły mój warsztat. Teraz pewniej poruszam się w świecie mysli technicznej i jest to dla mnie niezwykle satysfakcjonujące.

Odnoszę wrażenie, że wrażenia uczniów są bardzo bliskie moim. Wydaje mi się, że większą satysfakcję mieli z otrzymania niebieskich odznak. Myślę, że ta odznaka była docenieniem ich wkładu, indywidualnego zaangażowania w program, a tym samym podkreślała wagę ich działań i przez to stała się cenniejsza. Zielone odznaki sprawiły dzieciom ogromną radość i potwierdziły dobrą wolę działania z TIK w szkole i w domu.

Na pewno program zmobilizował naszych uczestników do systematycznego, zaangażowanego spoglądania na otaczajacy świat i wyciągania na bieżąco wniosków do dalszej , trudnej pracy ucznia.

Dziękuję, za możliwość wzbogacenia mojego doświadczenia o nowe pomysły i życzę wszystkim wspaniałego, twórczego wypoczynku.

Czytka

Podzieliliśmy się sukcesami

Witajcie!

Koniec roku sprzyja podsumowaniom. U nas już od kilku dni na apelach dzielimy się sukcesami uczniów. Jest ich sporo, stąd cykliczny program apeli porządkowych, na których wręczamy dyplomy i informujemy się wzajemnie o osiągnięciach szkoły w roku 2012/2013. To był bardzo udany rok. Także nasze działania w ramach programu Szkoła z klasą 2.0 dostarczyły uczestnikom i szkole wielu chwil do satysfakcji i dumy z rezultatów.

Świetnie było razem uczyć się, poznawać ciekawe techniki, docierać do nowych programów i wdrażać je do praktycznych działań.

Pozdrawiamy!

Czytka i Zespół Szkoły z klasą 2.0 w SP 353.

Dyplomy wypisane

Witajcie!

Dzisiaj wypisałam dyplomy dla naszych blogowiczów i tych, którzy zaangażowali się w prace nad projektem „Jak w filmie – opowiastki rodzinne”. Jest ich sporo, ponad 50. Bardzo cieszymy się, że dwa nasze uczniowskie blogi otrzymały po dwie odznaki, zieloną i niebieską. Jeszcze raz gratulacje dla Kraidy i Gugi. Po woli zbliżamy się do finału, już niewiele spraw zostało do załatwienia. Teraz tylko musimy zorganizować apel podsumowujacy tegoroczną pracę w programie Szkoła z klasą 2.0. i wręczyć dyplomy laureatom.

Pozdrawiam,

Czytka

Kończymy projekt

Witajcie!

Z przyjemnością oświadczam, że wszyscy ( to znaczy uczniowie i nauczyciele z programu Szkoła z klasą 2.0) zakończyliśmy pracę nad dokumentacją. Niestety to dla nas wszystkich ta mniej przyjemna strona. Główna przyczyna – totalny brak czasu. Przez czały rok, a teraz w szególności zasypani jesteśmy różnymi dokumentami, które tzreba już na wczoraj wysyłać.

Praca w projekcie była dla naszego zespołu wyzwaniem. Mimo rozbudowanego systemu poradnictwa, sprawnie działającej sieci informacyjnej, odnalezienie się wśród uczestników, poczucie, że jesteśmy członkiem rodziny blogowiczów i korzystających z TIK, zajęło nam prawie semestr. Przy projekcie złapaliśmy wiatr w żagle i popłynęliśmy. Chyba na zbyt głęboką wodę. Wzięliśmy się za zadanie bardzo rozbudowane i ambitne. Uzyskane efekty zadowoliły nas, ale przy konkretniej sformułowanym temecie, adresowanym do mniejszej liczby uczestników byłoby nam, przy pierwszym podejściu,  dużo łatwiej. Z doswiadczeń pierwszego roku wyciągnęliśmy wnioski. Pracę w przyszłym roku zorganizujemy inaczej. Odchodzą od nas chłopcy z 6 klas, ale nasze 4-klasistki będą mocną stroną dla działań w kolejnym roku.

Pozdrawiamy wszystkich i życzymy wspaniałych wakacji i okazji do ciekawych spostrzeżen do prowadzenia blogów.

Czytka i Zespół Szkoły z klasą 2.0 z SP 353 w Warszawie

 

Mamy odznakę

Witajcie. Cieszy nas bardzo fakt, że Kraidy otrzymał kolejną odznakę. Zasłużył na nią w pełni. Szkoda, że to jego ostatnie chwile w murach tej szkoły. Wczoraj właśnie 6 klasy miały swój Wielki Bal. Było FANTASTYCZNIE.

Pozdrawiam,

Czytka

 

Festiwal się odbył

Witajcie!

Jesteśmy po festiwalu. Zaraz na początku podzielę się refleksją. Następną taką imprezę zorganizujemy niezależnie od innych. Festiwal nauki powinien być świętem samym w sobie. To moje spostrzeżenia. Uczniowie też mieli podobne uwagi. A teraz o tym, co się u nas zadziało.

Przede wszystkim festiwal nauki udał się. Rodzice i dzieci z zainteresowaniem oglądali instalację, w której  prezentowane były wyróżnione prace konkursowe. Największą uwagę przyciągały drzewa genealogiczne, przepisy z rodzinnej kuchni i książeczki napisane przez uczniów  najwięcej czasu spędzono przy albumie z rodzinnymi historiami uczniów klasy 3 b i komiksie ucznia z klasy 6 a). Dzieci zatrzymywały się przed wystawą plakatów z drzewami genealogicznymi i herbami. Tutaj konkurencją dla prac przedstawianych w projekcie była wystawa osiągnięć plastycznych uczniów z koła plastycznego. Obie galerie były ciekawe i ukazywały kunszt młodych adeptów sztuk plastycznych..Instalacja, w swojej części wystawowej broniła się sama. Uczniowie przygotowali ją w formie klatek na kliszy do zdjęć, na których przewijały się kolejne bloki tematyczne. Integralną częścią instalacji była prezentacja w Prezi materiałów multimedialnych i zajęć szkolnych z wykorzystaniem TIK przygotowana przez uczniów i opiekuna. To właśnie podczas wyświetlania prezentacji uczniowie udzielali wywiadów i prowadzili miniwykłady o powstaniu ich prac i celach, które osiągnęli.. Do rozmów dochodziło także przy pracach demonstrowanych w galerii instalacji.

Wnioski, które nasuwają się po festiwalu: – uczniowie łatwo przyswajają wiedzę o TIK, nie mają problemów z wdrażaniem TIK do swoich działań, chętnie korzystają z TIK i uważają, że zajęcia z TIK są atrakcyjniejszą formą od tradycyjnej lekcji. Potrafią realizować tematy zarówno w tradycyjnych formach wyrazu, jak i wykorzystując zdobycze techniki. Uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, indywidualnym podejściem do zagadnień. Sfera, nad którą należy popracować to umiejętność przedstawiania pracy, argumentacji, pokazywania mocnych stron swoich działań. Duży problem  mieli uczniowie z przełamaniem tremy przed wystąpieniem na większym forum, brakowało im słownictwa, nie potrafili szybko reagować na pytania słuchaczy.

Festiwal się zakończył. Nasza instalacja potowarzyszy nam do końca roku szkolnego. Już podczas prezentacji sporo osób dowiadywało się, czy niektóre inicjatywy będą kontynuowane. Cieszy fakt, że nasze działania spotkały się  ze zrozumieniem i chęcią kontynuacji.

To kilka fotek z festiwalu.

Teraz już kończę. Do usłyszenia wkrótce.

Czytka

 

 

 

Tuż, tuż przed finałem

Witajcie! Jutro nasz wielki dzień. Wreszcie mamy festiwal. Jest on integralną częscią pikniku rodzinnego. Wydawać by się mogło, że wszystko mamy już gotowe. Jedną prezentację mamy przecież za sobą. W Dniu Rodziny pokazaliśmy nasz projekt, jutro będzie on jednym z głównych projektów prezentowanych na festiwalu. Sam festiwal zaś jest najważniejszym elementem pikniku. Mamy nadzieję, że w atmosferze zabawy uda się  przemycić informacje o poważnych działaniach i dużych sukcesach naszych uczniów. Liczę na spore zainteresowanie uczestników i naszych gości. Spodziewamy się rodzin uczniów, ale także przedstawicieli lokalnej władzy i jednostek oświatowych. Mamy nadzieję, że będzie to dzień triumfu nauki.

Dzisiaj uczniowie aktywnie montowali instalację. Wcześniej pracowali pod troskliwym okiem nauczyciela nad przygotowaniem prezentacji z działań z wykorzystaniem TIK w szkole. Jutro ich wielki dzień, będą prezentować swoje prace, opowiadać o ich tworzeniu, odpowiadac na pytania obserwatorów.

W takim razie do jutra.

Pozdrawiam , Czytka