Bezpiecznie w sieci – Gim1 Luboń

Blog autorstwa Krysi i Julki. Jak nie stać się ofiarą internetowego oszustwa? W ramach projektu zamierzamy znaleźć odpowiedź na to pytanie i uświadomić innym, jakie niebezpieczeństwo czeka na nas w sieci oraz jak się przed tym chronić.

Witam, tutaj Krysia. Ostatnio mieliśmy świetną lekcję niemieckiego! Każda z grup miała przygotować quiz z wiedzy o Niemczech. Niektórym sprawiło to więcej problemu, innym mniej, ale i tak bawiliśmy się co nie miara. Moim zdaniem takich lekcji powinno być więcej. :) Wzbogacamy swoją wiedzę chociaż o jedno słówko.

Pytania dotyczyły zarówno muzyki, samochodów jak i również jedzenia, które jest popularne w Niemczech. Warto poznać inną kulturę.

Co jeszcze? Otóż to, pojawiło się znakomite ułatwienie dla nauczycieli lub chorowitych uczniów. Każdy uczeń, kiedy nie było go w szkole może skorzystać ze Szkolnej Platformy Edukacyjnej! Super rozwiązanie, polecamy! Polega ono na tym, że nauczyciel umieszcza w intrenecie swoją lekcję lub test do lekcji, który przypisuje klasie. W tym momencie uczeń wchodzi na SPE i czyta lekcję.

Cześć! Wczoraj, o godzinie 8.50 rozpoczęła się debata szkolna. Każdą klasę reprezentowało kilku uczniów, którzy byli liderami swoich grup. Ja również tam byłam i muszę przyznać, że debata była bardzo interesująca. Nie odbyłoby się to bez świetnych prowadzących z klasy trzeciej xD Naszym pomysłom przysłuchiwali się nauczyciele a postulaty spisywano na komputerze.

Zaczęliśmy od laptopów w trakcie lekcji. Pojawiło się wiele za, jak również przeciw, w konsekwencji czego pomysł nie będzie wprowadzony w życie z różnych względów. Przede wszystkim koszty, a poza tym trudność w robieniu notatek np. z matmy i ciężki nadzór pracy (np. ktoś gra w pasjansa)

Najlepszym pomysłem było wprowadzenie większej ilości prezentacji, filmów dokumentalnych na lekcji. W dużej mierze miałyby one być wykonywane przez uczniów. To z pewnością wpłynie na naukę, bo jest to ciekawy sposób uczenia się.

Poruszyliśmy także temat darmowego internetu w szkole. Jak na razie mając telefon komórkowy możemy skorzystać z Wi-fi tylko znając hasło, co miałoby zostać zmienione – jak zwykle wiele za i przeciw. Wiąże się to przecież ze ściąganiem i szybkim odrabianiem zadań domowych.

W szkole mamy centrum multimedialne, którym jest biblioteka i jak na razie dwa komputery. Ma to zostać zmienione, a jednego dnia w tygodniu centrum będzie otwarte do wieczora żeby umożliwić uczniom prace w grupach w szkole.

Pojawiły się też pomysły bardzo absorbujące nauczycieli, co w końcu zostało utożsamione z platformą edukacyjną która niedługo wystartuje.

Niestety nie poruszyliśmy tematu bezpieczeństwa w sieci – nasz temat opiera się bardziej na ostrzeganiu, niż samym inwestowaniu w szkolne sprzęty. Kiedy tylko kodeks szkolny pojawi się na stronie szkoły: http://www.gimnazjumnr1lubon.pl/ opublikujemy go tutaj.

Pozdrawiamy!

Cześć znów! Mam wspaniałe wieści w szczególności dla naszej grupy. Dziś wędrując po stronie blogiceo.nq.pl napotkałam link do właśnie naszego bloga! W konsekwencji tego nasz blog został nazwany zasługującym na uwagę :) Z resztą zobaczcie sami.

1. Gimnazjum nr 1 z Lubonia - “w tym szaleństwie jest metoda”, czyli o tym, jak mieć plan na Kodeks 2.0 czytaj

Dziękujemy i mamy nadzieję, że nasz blog zostanie rozsławiony, za co z resztą niedługo się zabierzemy odwiedzając blogi innych :D

Kolejne newsy jutro po szkolnej debacie. Pozdro!

Cześć! Dziś nasz mini-kodeks został umieszczony na grupie dyskusyjnej TIK. Szperając w internecie znalazłam dwie bardzo przydatne strony, na których będziemy się wzorować – być może pomogą też innym.

  • http://www.helpline.org.pl/ Strona przeznaczona dla wszystkich; dzieci, młodzieży i dorosłych, rozwiązuje problemy odnośnie bezpieczeństwa w sieci. W helpline.org.pl dbamy o bezpieczeństwo młodych internautów!
  • http://www.dzieckowsieci.pl/ Również bardzo ciekawa strona, w szczególności przeznaczona dla rodziców. Kładzie nacisk na internetowe kontakty.

Na razie tyle. Pozdrawiam!

Zacznijmy od podstawowych informacji odnośnie bezpieczeństwa w sieci.

  1. Nie podawaj pochopnie swoich danych, które mogą później zostać wykorzystane. Ufaj tylko popularnym stronom, np. allegro.pl albo facebook.
  2. Nim bezmyślnie potwierdzisz zapoznanie się z regulaminem naprawdę go przeczytaj! Warto poszukać tzw. kruczków, gdzie mogą być zawarte naprawdę straszne punkty, np. każdy uczestnik musi wpłacać co miesiąc 50 zł.
  3. Nie ufaj nieznajomym w internecie. Zaczynanie nowych znajomości jest OK, ostrożność zachowaj kiedy ktoś prosi cię o nazwisko, adres albo numer telefonu.
  4. Często nie warto spotykać się z internetowymi przyjaciółmi! Oszuści potrafią wcielać się w naszych rówieśników nawet kilka lat, by wreszcie doprowadzić do spotkania.
  5. Nie daj się zastraszyć. Możesz paść ofiarą wyłudzania pieniędzy, swoich danych i innych „masakr”, ale przemyśl sprawę, nim zareagujesz tak, jak chciałaby dana osoba, czyli często oszust.
  6. Nie bój się powiedzieć o swoich problemach innym. Wiele osób służy pomocą!

Co zamierzamy zrobić, żeby wpłynąć na sieciowe bezpieczeństwo? O tym mówiłyśmy już wcześniej; przygotować ulotki do biblioteki, przeprowadzić krótkie lekcje, odtworzyć scenki w stylu „jak się zachować” i inne. W punktach przedstawiłam, czym zajmie się nasza grupa w drugim semestrze. :) pozdro!