O programie

„Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu” to projekt, który pomaga szkołom prowadzić zorganizowany wolontariat uczniowski. Jeśli chcesz, by Twoi uczniowie angażowali się w wolontariat, to ten program jest dla Ciebie.

Wstęp:

Czy w Twojej szkole uczniowie organizują zbiórkę karmy dla zwierząt ze schroniska, pomagają w utrzymaniu zieleni wokół szkoły lub wspierają innych uczniów w nauce? Jeśli tak, to znaczy, że Twoi uczniowie angażują się w wolontariat!

Praktyka pokazuje jednak, że wolontariat w szkole przybiera zazwyczaj formy akcyjne (takie jak “Szlachetna Paczka”) i w sposób aktywny angażuje niewielką część młodzieży. Często odbywa się też poza lokalnym kontekstem: uczniowie biorą udział w ogólnopolskich akcjach, nie zauważając wyzwań czekających na nich na własnym (szkolnym lub miejskim) podwórku.

Tymczasem szkoła może być miejscem, które pomaga uczniom i uczennicom zdobywać doświadczenia wolontariackie zgodne z ich zainteresowaniami, uczy dostrzegać płynące z niego wartości, a jednocześnie uwrażliwia na to, że działania na rzecz innych powinny uwzględniać rzeczywiste potrzeby grupy, której chcemy pomóc.

Minister Edukacji Narodowej ogłosiła, że rok szkolny 2016/2017 będzie Rokiem Wolontariatu. Co więc może zrobić szkoła, by wspierać działania wolontariackie swoich uczniów? Dołączcie do programu “Kto na ochotnika? Szkolne programy wolontariatu” (formularz zgłoszeniowy)!

Dlaczego warto wziąć udział w programie?

Program wspiera szkoły w planowaniu i prowadzeniu szkolnego wolontariatu w taki sposób, by przynosił on największe korzyści zarówno zaangażowanym uczniom i uczennicom, jak i lokalnej społeczności; odpowiadał różnorodnym potrzebom i zainteresowaniom młodzieży oraz odbywał się zgodnie ze standardami prawnymi.

Dzięki udziałowi w programie w Twojej szkole wspólnie z uczniami krok po kroku opracujecie program wolontariatu i roczny plan pracy. Dokumenty te to nie tylko puste słowa – powinny stanowić swoisty kompas ułatwiający Tobie oraz uczniom poruszanie się po świecie wolontariatu, wskazywać kierunki waszego działania. W programie zrobicie diagnozę lokalnego środowiska, poznacie instytucje i organizacje, które działają w okolicy oraz zbadacie, jakie inicjatywy społeczne interesują uczniów w Twojej szkole. Dowiecie się, jak motywować uczniów, wspierać ich pracę w zespołach, nie odbierając im zarazem poczucia sprawczości. Dzięki temu w kolejnym roku szkolnym będziecie mieć już mapę drogową działania.

Nauczyciele i uczniowie otrzymają intensywne, całościowe wsparcie: szkolenia i spotkania tematyczne, indywidualne konsultacje z mentorem, wizyty studyjne w organizacjach i instytucjach oferujących wolontariat. Będą też mieć możliwość udziału w webinariach (spotkaniach z ekspertami online). Przygotujemy także materiały pomocnicze dla uczniów i nauczycieli.

Najaktywniejsi uczniowie i uczennice będą mieć możliwość odbycia stażu w partnerskich instytucjach i organizacjach.

Do kogo skierowany jest program?

Do programu zapraszamy 16 nauczycieli i nauczycielek pracujących w 8 szkołach, które znajdują się następujących dzielnicach Warszawy: Praga-Południe, Praga-Północ, Targówek.

Program ma jednak na celu wsparcie całego środowiska szkolnego: zakłada współpracę nie tylko nauczycieli, ale także uczniami i uczennicami (młodzieżowych liderów wolontariatu) oraz współpracę z rodzicami.

Co oferujemy?

Nauczyciele i nauczycielki otrzymają:

 • materiały edukacyjne  dotyczące wolontariatu w szkole;

 • 2-dniowe szkolenie stacjonarne (24-25 marca 2017 r.);

 • wizyty studyjne w organizacjach/instytucjach (1 dzień);

 • 2 webinaria – spotkania on-line z ekspertami;

 • 2 spotkania coachingowe z praktykami;

 • 2 konsultacje on-line.

Uczniowie i uczennice otrzymują:

 • 2 warsztaty tematyczne;

 • ogólnodostępne spotkanie z czynnymi wolontariuszami;

 • webinarium – spotkanie online z ekspertem;

 • plakaty informacyjno-edukacyjne z kartami pracy;

 • materiały edukacyjne;

 • kontakt z organizacjami współpracującymi z wolontariuszami;

 • możliwość odbycia stażu w partnerskich instytucjach i organizacjach (30-godzinny program stażu) dla najaktywniejszych wolontariuszy.

Program „Kto na ochotnika- Szkolne programy wolontariatu- jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge