Nie samym chlebem! Czyli jak się robi fotoreportaż?

Robert i Dorota wymyślili klasyczny temat, ale zupełnie nietypowo do niego podeszli. „Cuda czterech gmin” – bo tak brzmi oficjalnie nazwa projektu – ma opowiadać o cudownych, klimatycznych miejscach położonych niedaleko Mucharza, w którym mieszkają. Na szczęście nie tylko o romantyczne landszafty im chodzi, lecz również o ludzi o nietypowych zawodach i pasjach: lokalnych artystów i rzemieślników. O zawody ginące, jak też o te, bez których nie wyobrażamy sobie kolejnego dnia.

Co ciekawego jest w wycinaniu z bibuły i robieniu ozdób? Po co marnować tyle drewna i czasu na rzeźbienie aniołków? Czy można zrobić piękne zdjęcie pokazujące tylko dłoń i dłuto rzeźbiarza?

Oczywiście, że można! Przez cały pierwszy dzień warsztatów uczyliśmy się, jak pracować z ludźmi: nawiązywać kontakt z modelem/modelką, na czym skupiać uwagę, jak kadrować, jakich błędów unikać itp. Uczestnicy szybko pojęli, że nie wystarczy zrobić dwóch-trzech zdjęć portretowych. Nauczyli się dostrzegać detale, łapać sytuację „na gorąco”, znajdować martwą naturę i dobierać najlepszy kadr do planu ogólnego. Słowem: poznali konstrukcję fotoreportażu.

Drugi dzień upłynął nam na zgłębianiu tematu chleba. Całą grupą wybraliśmy się do piekarni, co okazało się strzałem w dziesiątkę. Każdy z młodych fotografów miał za zadanie zrobić autorski cykl zdjęć reportażowych ukazujących ludzi przy pracy (portrety), poszczególne etapy procesu wyrobu i pieczenia chleba (detale, zdjęcia sytuacyjne). Narobiliśmy niezłego zamieszania, ale WARTO BYŁO! Powstało kilkanaście kompletnych, pieczołowicie zedytowanych i wyselekcjonowanych fotoreportaży. Każdy opatrzony tytułem, z przemyślaną narracją i dramaturgią. Gotowe cykle, które od razu mogłyby trafić na ścianę jako wystawa!

To jednak dopiero początek. Do odkrycia pozostało jeszcze wiele profesji, do sfotografowania wiele ważnych osób i do uchwycenia wiele pięknych pejzaży. Projekt jest obszerny, ale nie mam wątpliwości, że z tak zdolni fotografowie poradzą sobie doskonale!

Czekam na efekty!

KP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php