Finał projektu na Bojarach

P3200008 P3200011 P3200012 P3200014 P3200019 P3200036 P3200040 P3200044 P3200046 P3200047 P3200049 P3200050 P3200057 P3200067

 

20 marca w Zespole Szkół nr 5 w Białymstoku odbył się finał projektu „Kulthurra”. Działania związane z zadaniem „Moje miejsce, moja historia” zaprezentowaliśmy społeczności szkolnej oraz gościom przybyłym na dzień otwarty naszej szkoły.

Wraz z nadchodzącą wiosną  do SP nr 5 zaproponowaliśmy  nowe spojrzenie na dzielnicę , z którą nasza placówka związana jest od 1921r.

Uczniowie biorący udział w projekcie stworzyli  fotocast – opowieść, o Bojarach widzianych oczami dziecka – o sklepie, cukierni, o pani sprzedawczyni, która zawsze doradzi co jest teraz najmodniejsze, o przedszkolu i jeszcze kilku najciekawszych zakątkach.

Prezentacji fotokastu towarzyszyła wystawa fotografii dokumentujących nasze badania. Przedstawiliśmy czasy dawne – zabudowania pamiętające nawet XIX wiek ze współczesną architekturą dzielnicy Bojary. Archiwalne zdjęcia otrzymaliśmy z  Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu Centrum Zamenhofa w Białymstoku, z którym nawiązaliśmy współpracę. Zdjęcia wykonane w czasie realizacji projektu oraz fotocast zostaną opublikowane na stronie Centrum i wejdą w skład zbiorów tej placówki. Dla porównania obok historycznych fotografii umieściliśmy te, które powstały w czasie realizacji projektu. Znalazło się też miejsce na marzenia o przyszłości – trochę zabawy programem komputerowym i powstała  bardzo kolorowa fotografia zniszczonej kamienicy, cała w tęczowych barwach – czerwieni – żywiołu ognia, zieleni prosto z ziemi, błękitu – żywiołu wody i powietrza, które unosi motyle i… wszystko co zmienia czas.

Barwna praca stworzona ze smutnej,  szarej fotografii stała się elementem akcji plastycznej,   do której zaprosiliśmy gości przybyłych na wernisaż.

Na ścianie zawieszona została biała plansza z przyklejoną barwną fotografią kamienicy, która mieści się tuż obok naszej szkoły. Uczestnicy zabawy mieli za zadanie dorysować jej otoczenie – takie, o jakim marzą. Do zabawy włączyli się nasi przyszli uczniowie.

Wystawa fotografii oraz fotocast towarzyszyły również obchodom Dnia Wiosny i konsultacjom z rodzicami.

Efekty projektu obejrzało szerokie grono odbiorców – rodzice, uczniowie, goście zaproszeni na dni otwarte szkoły. Zgromadzone materiały dostępne będą szerszej widowni poprzez publikację na stronie Centrum Zamenhofa w Białymstoku. Główny efekt naszej pracy publikowaliśmy już wcześniej na blogu „Kulthurra”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php