Rogata legenda – finał

30 marca, w piękne niedzielne popołudnie, w naszej szkole miał miejsce uroczysty finał Programu Kulthurra. W efekcie  kilkumiesięcznej pracy powstał spektakl teatralny oparty na podaniach i legendach z regionu Radłowa, który został zatytułowany „Rogata legenda”.

Rozwieszony w całym mieście plakat promujący nasze przedsięwzięcie,  okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż ściągnął do naszej szkoły spore grono widzów. Dodatkowo ks. Proboszcz, mimo wielkich obaw związanych z poruszoną tematyką, zapraszał wiernych na „Rogatą…”.

Dla przybyłych przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Każdego, kto przekraczał próg szkoły witała świta diabłów z przygotowanym cyrografem, który przed wejściem na scenę należało podpisać, a którego treść ujęto w słowa:

 

„Chcąc „Rogatą legendę” od podszewki poznać

Uprasza się przybyłych Gości wprzódy podpis oddać

Na kontrakcie z papieru nazwisko wyryte

Będzie przez radłowskie biesy

W sitowiu ukryte”

Rogata legenda

Rogata legendaRogata legenda

 
Rogata legenda

Tworząc klimat szatańskich czeluści zadbaliśmy nie tylko o efekty wizualne, ale także zapachowe. Tuż przed wejściem na salę dało się wyczuć zapach palonej siarki dodatkowo podkreślający atmosferę spektaklu.

Chcąc uświetnić całość przedsięwzięcia zaprosiliśmy lokalnego poetę i etnografa pana Józefa Trytka, który zajmował się tematem zjawisk określanych jako nadprzyrodzone.  Pan Trytek w pięknym gawędziarskim stylu opowiedział na wstępie kilka niezwykłych historii, dotyczących samej Szatanówki, jak również innych dziwnych miejsc w okolicy,  wprowadzając tym samym zebranych w tajemniczy  świat duchów, mar i zjaw.

 

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Idąc za radami pani Justyny Wielgus, która prowadziła u nas warsztaty teatralne, zaangażowaliśmy widownię do aktywnego udziału w spektaklu. Wspólnie odtańczona na końcu „Ścieżka diabła” była nie lada atrakcją, szczególnie dla obecnych na widowni dzieciaków.

 

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie 

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie 

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

 Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Szkoła Podstawowa w Radłowie

Praca nad projektem „Nasze zjawi- skowe miasto” sprawiła, iż zapomniane legendy na nowo ujrzały światło dzienne. Zaskoczyła nas ilość opowieści, które udało się zdobyć uczniom. Co więcej, już po napisaniu scenariusza dostarczono nam nowe materiały dotyczące innych niezwykłych, owianych tajemnicą miejsc i osób. Taki obrót sprawy, zaciekawienie tematyką  oraz pozytywne opinie o działaniach uczniów i wkładzie w edukację regionalną  kuszą , by „Rogata legenda” stanowiła początek, a nie koniec  pracy nad radłowskimi legendami.

Jeden komentarz

 • Maja
  2 kwietnia 2014 - 14:41 | Permalink

  Bardzo wam tego życzymy! Zdjęcia świetne, scenografia niezwykle bogata, wszystko robi na nas wielkie wrazenie! Aż żałujemy, że Radłów tak daleko i nie mogłysmy zobaczyć efektów…

 • Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


  *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

  CommentLuv badge
  css.php