Sprawozdanie z SP nr 5 w Białymstoku

 

P3280075 P3280074 P3280073  P3280071 P3280072 P3280070

 

Cele projektu:

 1. Poznanie najciekawszych zakątków dzielnicy Bojary.
 2. Zapoznanie się z dokumentacją fotograficzną obrazującą wygląd dzielnicy Bojary z dawnych czasów. Uzmysłowienie uczniom konieczności zachowania w pamięci tego co bezpowrotnie minęło, ale jest częścią naszej historii
 3. Kształtowanie postaw społecznych wśród młodzieży opartych na poczuciu współodpowiedzialności za wygląd otoczenia i szacunku do przeszłości i ludzi starszych.
 4. Kształcenie umiejętności twórczego działania, poznanie zasad tworzenia fotografii oraz fotokastu.

 

Przebieg realizacji zadania.

 

 1. Wrzesień 2013 – akcja promocyjna programu „Kulthurra!”na terenie zespołu Szkół nr 5 w Białymstoku, rozwieszenie plakatów i informacji.
 2. Październik 2013 -Organizacja pracy zespołu projektowego, ustalenie zadań do realizacji, podział koła plastycznego na grupy, ustalenie planu pracy.
 3. Październik 2013 – wykonanie fotografii dokumentujących działanie czasu i „Czterech żywiołów” na wygląd Bojar. Kadrowanie fragmentów tego co można znaleźć na ziemi, w powietrzu, tego co zmienił ogień i woda.
 4. Październik 2013 – wywiady z osobami, które znają historię dzielnicy, które tam mieszkały i mają wiedzę na temat zachodzących zmian. Nagranie wywiadu z jedną z nauczycielek naszej szkoły, która opowiedziała nam dzieje jednej z kamienic znajdujących się blisko szkoły. (Część osób nie zgodziła się na rejestrację ich wypowiedzi).
 5. Październik 2013 – wykonanie grafiki komputerowej przedstawiającej nowa wizję Bojar – kamienicę w barwach tęczy.
 6. Listopad 2013 – warsztaty fotograficzne przeprowadzone przez Tomasza Kaczora. Stworzenie fotokastu, nagranie wypowiedzi uczestników projektu dotyczących ich postrzegania Bojar.
 7.  Grudzień 2013 -nawiązanie współpracy z Centrum Zamenhofa w Białymstoku, które wielokrotnie organizowało wystawy na temat dawnych Bojar. Podpisana została umowa, na podstawie której uzyskaliśmy prawo do publikacji na nasze potrzeby zdjęć archiwalnych pochodzących ze zbiorów muzeum.
 8. Luty 2014 – Zebranie zgromadzonej dokumentacji, przygotowanie projektu ekspozycji „Cztery żywioły budowały dzielnicę Bojary”
 9. Marzec 2014 – Finał projektu „Kulthurra!” – ekspozycja wystawy fotografii powstałych w czasie projektu. Prezentacja fotokastu i wystawy w czasie otwartych szkoły. Akcja plastyczna, happening – dorysuj swoje marzenia o nowych Bojarach.
 10. Marzec 2014 – umieszczenie na stronie Centrum Zamenhofa w Białymstoku fotocastu oraz fotografii powstałych w czasie projektu.

 

      Grupa projektowa a SP Nr 5 w Białymstoku: Mateusz Sulewski kl.Vc ,Marcin Hołowienko kl. Vc ,Karolina Hołowienko kl. Vc ,Zuzanna Sitkowska kl.Va,Emilia Targońska kl. Va.,Klaudia Bagińska kl.Va, Joanna Zalewska kl. Va, Elżbieta Zalewska kl. Va,Julita Żywno kl. Ve, Julia Pytel kl. Ve, Weronika Darda kl. Ve, Agnieszka Lenkiewicz kl. IVc, Helena Świrydziuk kl. IVc , Aleksandra Bania kl.IVc, Karolina Milewska kl. VIc.

 

Efekty projektu:

 1. Pogłębienie wiedzy i zdobycie nowych umiejętności związanych z techniką fotografii.
 2. Rozbudzenie zainteresowania historią, współczesnością i przyszłością „Małej Ojczyzny” – dzielnicy Bojary.
 3. Zaprezentowanie szerokiej publiczności – rodzicom, uczniom, nauczycielom, obiorcom relacji z działań Centrum Zamenhofa w Białymstoku, innego spojrzenia na Bojary – spojrzenie ucznia szkoły podstawowej na to co jest mu najbardziej bliskie.
 4.  Stworzenie fotokastu – poszerzenie wiedzy na temat nowych sposobów prezentacji fotografii (Fotokast zaprezentowany został wcześniej na blogu „Kulthurra”
 5. Stworzenie wystawy fotografii prezentujących działania w projekcie.
 6. Publikacje na stronie internetowej SP nr 5.
 7. Nawiązanie współpracy z Centrum Zamenhofa w Białymstoku

 

 

  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php