Artystyczna dokumentacja projektu

Drodzy blogowicze!
Zachęcamy was do kreatywnego wykorzystywania możliwości naszego bloga.
Publikując wpisy dokumentujące wydarzenia w waszych szkołach (warsztaty, spotkania zespołu projektowego, wyprawy do miejsc i ludzi itp.) starajcie się pamiętać o ich artystycznym charakterze.
Spróbujcie tworzyć posty w taki sposób, by były inspiracją dla innych.
Poniżej przedstawiamy wam kilka propozycji artystycznej dokumentacji waszego projektu.
Mogą wam w tym pomóc wasi uczniowie czy też inni nauczyciele – efekt murowany!

 1. Wpis z fotografią.
  Wpis zawsze wygląda atrakcyjniej gdy towarzyszy mu zdjęcie.
  Skupcie się na detalu, zróbcie fotografię w trybie makro.
  Czasem mały, symboliczny fragment rzeczywistości lepiej oddaje jej charakter niż zdjęcie grupowe.
  Jak to zrobić? Odwiedźcie strony takie jak Makrofotografia, gdzie znajdziecie wiele porad i wskazówek.
 2. Wpis z krótkim filmem.
  Dziś robienie filmów jest prawie tak samo łatwe jak robienie zdjęć. Nie potrzeba profesjonalnej kamery – mini filmik można nakręcić aparatem fotograficznym czy telefonem komórkowym. Możecie wymyślić jego scenariusz albo przeprowadzić sondę na korytarzu. Zmontować możecie go w darmowym programie Windows Movie Maker. Zobaczcie jak zrobili to inni.
 3. Dźwięk, rozmowa, odgłosy.
  Postawcie na inne zmysły niż wzrok. Jakże inaczej odbieramy rzeczywistość za pomocą słuchu! Nagrajcie rozmowę między uczniami, odgłosy szkolnej wrzawy, bądź ciszy skupienia na pracy. A może towarzyszy wam jakaś piosenka, która motywuje was do pracy?
 4. Kolaż zdjęć gazet…
  Możecie poprosić uczniów o wykonanie kolażu ze zdjęć czy gazet, który po zeskanowaniu zamieścicie na blogu. Może on oddawać atmosferę warsztatów, pokazać czego się nauczyliście – no i jest to bardzo artystyczny sposób dokumentacji!
  Zajrzyjcie tutaj, by dowiedzieć się więcej o kolażach.
 5. Krzyżówka haseł!
  Jesteście w stanie streścić przebieg dnia w kilku słowach-kluczach? Zróbcie krzyżówkę  haseł. Trochę intelektualnej gimnastyki może dać zaskakujący efekt i równie nieprzewidywalne hasło.
 6. Fotografia z hasłem
  Proste i atrakcyjne – w taki sposób łatwo zbierać opinie, przeprowadzać mini-ankiety, oddawać głos innym. Mogą wam w tym pomóc uczniowie i koledzy. Spójrzcie tu i tam, żeby dowiedzieć się w jaki sposób można to wykonać technicznie.
 7. Chmura tagów
  Pobawcie się słowem, zagrajcie w skojarzenia, zapiszcie pomysły uczniów opisujące wasze doświadczenia z projektu a potem… przedstawcie je w atrakcyjnej graficznej formie! Nic prostszego niż automatycznie wygenerować chmurę tagów, którą można nawet ująć w ciekawy kształt.
 8. Ankieta dla uczniów.
  Pozwólcie uczniom ocenić doświadczenia pracy nad projektem. Niech postawią ocenę w skali 1-6, użyją uśmiechniętych buziek albo napiszą krótkie opinie. Zrób zestawienie, policz średnią, zeskanuj ankiety. Oni nauczą się ewaluacji i podejmowania decyzji, a dla was to przyczynek do refleksji nad systemem oceniania…
 9. Hasła, sentencje, napisy, wiersze…
  Jest wiele sposobów żeby wyrazić to, co się czuje. Ułóżcie sentencje czy wiersze sami, poproście uczniów o napisanie krótkich rymowanek, zaznaczcie hasła w książkach czy gazetach. W ten sposób poddacie swoje działania głębszej refleksji. Do dzieła!
 10. Mapa myśli
  Jak najlepiej oddać graficznie to, że jedno zdarzenie ma wiele konsekwencji, a dany wybór może pociągnąć za sobą inne? Ułóżcie mapę myśli czy drzewko decyzyjne. Pomoże to uczniom uporządkować doświadczenia a wy będziecie mogli ciekawie udokumentować swoją pracę.

To oczywiście nie wszystkie możliwe sposoby na prowadzenie artystycznej dokumentacji projektu. Możecie z nich czerpać garściami, ale liczymy także na waszą kreatywność! Zapraszamy do poszerzania naszej listy ciekawych rozwiązań.
My także chcemy się od was czegoś nauczyć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php