O programie „Kulthurra!”

Kulthurra! Zajęcia artystyczne w szkole to program edukacji kulturalnej, w którym uczniowie pod opieką nauczyciela przygotowują projekty artystyczne pod hasłem „Moje miejsce, moja historia”. Projekty mogą dotyczyć historii rodzinnych, niezwykłych przygód sąsiada, biografii wybranych mieszkańców, opowieści związanych z miejscem lub konkretnym przedmiotem.

Zespół dokonuje wyboru środków artystycznych, za pomocą których opowie swoją historię, mogą to być: teatr, widowisko narracyjne, film, fotografia, sztuki wizualne. Jedna z dziedzin sztuki jest wiodąca, ale najlepiej gdy projekty mają charakter interdyscyplinarny, np. w spektaklu zostanie wykorzystany materiał filmowy i dźwiękowy, a wystawie fotografii będzie towarzyszyć reportaż dźwiękowy.

Pierwszym etapem pracy nad projektem jest wyznaczenie celów i opracowanie szczegółowego harmonogramu działań. Uczniowie pracują nad projektem przez kilka miesięcy, w tym czasie spotykają się i konsultują z artystami.  Warunkiem udziału w programie jest przesyłanie na bieżąco wieści i dokumentacji z realizacji projektu, zorganizowanie pokazu swoich działań dla społeczności lokalnej i przesłanie sprawozdania z działań oraz końcowych prac.

Najciekawsze materiały zebrane w trakcie programu (teksty, scenariusze pozalekcyjnych zajęć twórczych, filmy, zdjęcia, zarejestrowane spektakle i działania parateatralne młodych twórców) znajdą się na stronie internetowej CEO.

Działania:

 • Konferencja dla nauczycieli

W dniach 26-28.09 w Warszawie zorganizowana zostanie konferencja dla nauczycieli, która będzie okazją do poszerzenia warsztatu pracy, podniesienia kwalifikacji, zapoznania się z innowacyjnymi metodami pracy twórczej.

 • Warsztaty artystyczne

W 13 szkołach zostaną zorganizowane trzydniowe warsztaty z twórcami, specjalistami w swoich dziedzinach. To uczniowie wraz z nauczycielami określają temat warsztatów. W czasie spotkań z artystami młodzież może nauczyć się między innymi: nietypowych technik fotograficznych, pracy z kamerą, prostych programów do montażu, ruchu scenicznego, organizacji widowiska narracyjnego, przygotowania instalacji.

 • Wirtualny festiwal Kulthurra!

13 grudnia odbędzie się internetowy festiwal,  na który zaprosimy uczestników programu oraz wszystkich zainteresowanych. Podczas festiwalu przez kilka godzin, będzie można wziąć udział w grach edukacyjnych i quizzach, zwiedzić wirtualną galerię, obejrzeć film i o nim podyskutować, porozmawiać z ekspertem, oraz zagłosować na najciekawszy projekt Kulthurry! Festiwal będzie też okazją do zaprezentowania i podsumowania działań uczestników programu.
Kontakt: maja.dobiasz@ceo.org.pl, tel. (22) 825 05 50 wew. 106

 • W ramach programu współpracujemy z instytucjami i indywidualnymi artystami:
  • Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego
  • Zachęta Narodowa Galeria Sztuki
  • Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
  • aktorzy, opowiadacze historii, reżyserzy, fotograficy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge
css.php