Dlaczego piasku nie można policzyć?

Jednym z ciekawszych tematów w języku angielskim są rzeczowniki policzalne i niepoliczalne. Bo co to znaczy, że rzeczowniki jest policzalny lub niepoliczalny?

Wyobraźcie sobie, że jest lato i jesteście na przepięknej piaszczystej plaży. Słoneczko świeci, słychać szum morza i mewy krążące nad wodą. Nagle przerywam Wam ten błogi spokój i każę policzyć piasek, na którym leżycie :-) Czy jest to wykonalne? Oczywiście, że NIE.

Zmienia się pora roku. Mamy jesień. Na drzewach dojrzewają soczyste jabłuszka. Chcecie sprawdzić, czy wystarczy ich dla całej klasy? Czy jest to wykonalne? TAK.

Wyjaśnienie tego zagadnienia jest bardzo logiczne. Wszystko, co możecie wziąć do ręki lub policzyć na sztuki jest rzeczownikiem policzalnym. Jeżeli natomiast nie możecie danej rzeczy wziąć do ręki (bo się rozleje, rozsypie) to mamy do czynienia z rzeczownikiem niepoliczalnym.

Czy rzeczownik niepoliczalny może stać się policzalnym? Tak, jeżeli go zapakujemy i policzymy opakowania :-)

Do rzeczowników niepoliczalnych należą również rzeczowniki abstrakcyjne takie jak love, hope, help, beauty. I uwaga! Również pieniądze (money) zaliczamy do rzeczowników niepoliczalnych. Zastanawiam się tylko dlaczego???

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, English, Learning. Dodaj do zakładek ten link.

6 Responses to Dlaczego piasku nie można policzyć?

 1. Dobrze, że nie było końca świata, bo nie zdążyłabym przeczytać wpisu. Świetny jest! I pomysł, i komiks, i Prezi, chylę czoła głęboko. Extra!

  • Małgorzata Sawicka powiedział:

   Ja akurat miałam lekcję z moimi i też niczego nadzwyczajnego nie zauważyliśmy :-) A Prezi robi furorę!

 2. Alicja powiedział:

  Ciekawe dlaczego te pieniądze są rzeczownikiem niepoliczalnym… Może dlatego, że nie można ich wszystkich zliczyć? Bardzo ciekawy blog i ciekawe wpisy, z których można się wiele dowiedzieć. Postaram się częściej wpadać :)

 3. Magdalena powiedział:

  Pieniądze jako pojęcie ogólne są niepoliczalne. Można obliczyć ich wartość, lecz przeliczenie ich na sztuki mija się z celem. Cóż nam bowiem mówi sformułowanie: „Mam 2 pieniądze”? To chyba o to chodzi.

 4. hannasza2000 powiedział:

  Widzę, że tu też się robi prezentacje w Prezi. Może w przyszłości wymienimy się nowymi funkcjami tego programu? Zachęcam do zobaczenia mojego bloga oraz moim PREZIntacji.
  blogiceo.nq.pl/tikimy

  Pozdrawiam, Hania

 5. lol3 powiedział:

  Hehe! Bardzo zabawny a przy tym pouczający blog mój też odwiedź http://blogiceo.nq.pl/kochampsy/

Komentowanie wyłączono.