Mont Saint Michel – klasztor na wodzie

U brzegów Normandii (Francja) znajdziemy niezwykłe opactwo noszące miano „cudu Zachodu”. Skaliste wzgórze, na którym leży, cyklicznie obmywają wody oceanu. Mont Saint Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała znajduje się prawie 2 km od stałego lądu.

Mont Saint Michel
Mont Saint Michel

Opactwo powstało wokół granitowego szczytu w początkach VIII wieku. Nosi swą nazwę na cześć Archanioła Michała, który według legendy ukazał się biskupowi sąsiedniego miasta i nakazał mu zbudowanie opactwa na swoją cześć. Z czasem skromna kaplica przeobrażała się w ogromną twierdzę. Powstało także miasteczko u jej podnóża. Nie przewidziano jednak, że morze będzie odcinać Mont Saint Michel od świata. Przypływ powtarza się dwa razy w ciągu doby, a każda zbliżająca się fala jest ogłaszana zawczasu przez bicie dzwonów na szczycie.

Zatoka, nad którą rozciąga się wysepka, podlega zjawisku ruchomych piasków, opisanych malowniczo przez Victora Hugo, ale jest przede wszystkim znana dzięki wyjątkowemu skokowi pływów morskich (do 14 metrów różnicy poziomów). Przypływy są bardzo gwałtowne; fala przybiera z dużą prędkością (porównywalnej do szybkości galopującego konia), co było przyczyną licznych wypadków w przeszłości.

Mont Saint Michel z lotu ptaka

O każdej porze dnia jest tu inaczej. Światło zmienia swój blask, a piaszczystą pustynię, rozciągającą się wokół wzgórza, zalewa woda. Nocą, oświetlony Mont Saint Michel, wygląda wręcz magicznie.

Mont Saint Michel o zmierzchu

Na podstawie:
Cuda świata. Francja. Mont Saint Michel – klasztor na wodzie; Gazeta.pl Podróże
Wikipedia. Wolna Encyklopedia.
Źródła zdjęć:
Fot. 1 afloresm via photopin [CC BY 2.0] 
Fot. 2 REMY SAGLIER – DOUBLER via photopin [CC BY-NC-SA 2.0] 
Fot. 3 El Guanche via photopin [CC BY-NC-SA 2.0] 
Fot. 4 Djof via photopin [CC BY-NC-SA 2.0] 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki z tagami: , , , . Dodaj do zakładek ten link.

3 Responses to Mont Saint Michel – klasztor na wodzie

  1. Chyba muszę się wybrać do takiego miejsca, tylko bardziej odludnego i odpocząć ;) To mój wniosek po dzisiejszym dniu w pracy :) Ferie, gdzie jesteście, help!!!

  2. monikakubica powiedział:

    Cudowneeeee! pozdrawiam:)

Komentowanie wyłączono.