Rok 2013 wg Google

Koniec roku to czas podsumowań, chwila refleksji nad naszymi sukcesami i porażkami a także wspomnienie najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie. Również najpopularniejsza wyszukiwarka Google dokonała takiego podsumowania zarówno w wersji filmowej jak i w formie różnorodnych statystyk

YouTube Preview Image

Dla mnie mijający rok to Szkoła z Klasą 2.0, blogi, TIK, projekty, wyjazd z uczniami do Warszawy, przeprowadzka szkoły do nowego budynku, nowe znajomości oraz nowe hobby – Postcrossing :-) Czy jestem zadowolona z mijającego roku? Zdecydowanie tak :-)

Kategorie Bez kategorii, Różności | Tagi , | Komentarzy: 5

Dozwolony użytek w edukacji z niespodzianką

Na początku grudnia na blogu programu Szkoła z Klasą 2.0 pojawił się bardzo intrygujący wpis „Komiksowa heca z niespodzianką!” z bardzo ciekawym zadaniem. Na podstawie infografiki o DOZWOLONYM UŻYTKU w EDUKACJI należało stworzyć komiks przedstawiający jeden z 10 punktów. A oto moja praca wykonana w ToonDoo

Bardzo ciekawy komiks stworzyła również Gosia, która otrzymała już obiecaną niespodziankę od Szkoły z Klasą 2.0 :-)   

Zachęcam również wszystkich do zapoznania się z całą ikonografiką o DOZWOLONYM UŻYTKU w EDUKACJI. Ja znalazłam w niej odpowiedzi na pytania i wątpliwości, które nękały mnie przy każdym użyciu materiałów z Internetu. 

Grafika: komiks wykonany w programie ToonDoo na podstawie ikonografiki o DOZWOLONYM UŻYTKU w EDUKACJI

Kategorie Bez kategorii, Narzędzia, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2013/14 | Tagi , , , | Komentarzy: 3

Jasełka w Dwójce

Co roku w naszej Dwójce w ostatnim dniu przed przerwą świąteczną wystawiane są Jasełka. Uczniowie, wcielając się w biblijne i nie tylko postacie, przybliżyli nam tematykę zbliżających się dni. Zespół wokalny uświetnił przedstawienie niezwykłymi pastorałkami. Tak więc można już powiedzieć „Coraz bliżej święta” :-)

Zdjęcia: Małgorzata Sawicka [CC BY-NC 3.0]

Kategorie Bez kategorii, Różności, Z życia klasy | Tagi , , | Komentarzy: 1

Pocztówka z Nepalu

W zeszłym roku razem z p. Agnieszką i uczniami realizowaliśmy projekt „Poznaję świat dzięki pocztówkom”. I chociaż projekt zakończył się to pocztówkowa pasja pozostała. Nadal wysyłam i otrzymuję pocztówki z rożnych zakątków świata. W tym tygodniu przyleciała do mnie pocztówkowa niespodzianka aż z Nepalu. Ukazuje ona trzy pasma Himalajów.

Równie ciekawy okazał się znaczek, na którym można zobaczyć najwyższy i najniższy punkt na Ziemi – Mount Everest (8848 m n.p.m) i Morze Czarne (-422 m p.p.m.)

Skan pocztówki i znaczka: Małgorzata Sawicka [CC BY-NC 3.0]

Kategorie Bez kategorii, Różności | Tagi , , | Komentarzy: 3

Mistrzowie Kodowania – ostatnie zajęcia

17 października rozpoczęłam wraz z moją grupą zajęcia w ramach pilotażowego programu Mistrzowie Kodowania, do którego zakwalifikowaliśmy się wraz z 33 innymi szkołami podstawowymi z całej Polski. Uczniowie przez sześć sobót i jeden czwartek uczyli się programowania w języku Scratch. Zarówno dla nich jak i dla mnie (osoby, która do tej pory nie miała do czynienia z kodowaniem) była to niezwykła przygoda. W tę sobotę spotkaliśmy się po raz ostatni.

Moja (trochę niekompletna) grupa - ostatnie zajęcia

Podczas zajęć uczniowie poznali podstawy programu Scratch oraz stworzyli swoje pierwsze w życiu gry: „Kot goni mysz”, „Kot w labiryncie”, „Kot zastawia pułapkę na mysz”, „Odbijanie piłeczki” (gra zręcznościowa), „Zgadywanie liczb” (gra logiczna) oraz „Zawody lekkoatletyczne duszków”. Na ostatnich zajęciach tworzyliśmy bożonarodzeniowe kartki. Uczniowie nie tylko uczyli się programować, ale również rozwiązywali problemy, które się pojawiały podczas tworzenia gier i wzajemnie sobie pomagali. Jednym z ulubionych zdań mojej grupy było oczywiście: „Proszę Pani, u mnie nie działa” :-)  

A tak uczniowie tworzyli kartki pocztowe na ostatnich zajęciach:

Bardzo dziękuję mojej wspaniałej grupie za zaangażowanie i poświęcenie czasu w soboty na wspólne spotkania. Czy było warto? Według mnie – było :-)

Zdjęcia: Małgorzata Sawicka [CC BY-NC 3.0]

Kategorie Bez kategorii, Scratch | Tagi , | Komentarzy: 1

LearningApps na kółku językowym

Wszystko zaczęło się Milionerów stworzonych przez Kubę i mojej „jedzeniowej” wykreślanki. Następnie padło pytanie: „Czy my też możemy stworzyć coś podobnego?” I tak na kółku moi uczniowie zasiedli przy laptopie a następnie (na moim koncie) stworzyli dwie gry. Ponieważ była to spontaniczna decyzja, to i pytania w Milionerach są spontaniczne :-)

Gramy...
... i tworzymy

Zdjęcia: Małgorzata Sawicka [CC BY-NC 3.0]

Kategorie Bez kategorii, English, Narzędzia | Tagi | Komentarzy: 2

Hour of Code

O tym, że nasza szkoła uczestniczy w pilotażowym programie „Mistrzowie Kodowania” wspominała zarówno pani Agnieszka jak i nasi uczniowie Gosia, Kuba i Kuba na blogach. Swoje gry matematyczne stworzone w Scratchu zaprezentowali w Warszawie i byli najmłodszymi uczestnikami tego wielkiego dla nich wydarzenia. Programowanie na pierwszy rzut oka wydaje się być czymś skomplikowanym i niemożliwym do zrozumienia dla zwykłego „śmiertelnika”. Nic bardziej mylnego. Programowania może nauczyć się każdy, nawet sześcioletnie dziecko. Jedyne co potrzeba to odrobina logicznego myślenia.

W ramach Tygodnia Informatyki [ang. Computer Science Education Week ] (9-15 grudnia) każdy może spróbować sił w kodowaniu. Wystarczy wejść na stronę http://learn.code.org/hoc/1 a tam sam Bill Gates i Mark Zuckerberg poprowadzą dla was lekcje.

Akcja nosi nazwę „Hour of Code”. Dlaczego? Ponieważ, żeby opanować najważniejsze polecenia w kodowaniu wystarczy 60 minut. Pomimo tego, że podstawy kodowania opanowałam pracując w Scratchu, to z miłą chęcią wykonałam wszystkie zadania. Tym bardziej, że bohaterami były lubiane przez wszystkich „Angry Birds” i Zombie :-)

Grafika: zrzut ekranu [http://learn.code.org/hoc/2; 10.12.2013]

Kategorie Bez kategorii, Różności, Scratch, Teaching | Tagi , , | Komentarzy: 2