Literacki atlas Polski. Reportaże |

Program

  • Literacki Atlas Polski. Reportaże [A]

Szkoła

  • Liceum Ogólnokształcące Św. Marii Magdaleny, Poznań
  • Pracownik

Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 32764 razy

Informuj o wpisach


mar/12

19

Na tropach fotocastu

Zrobiło się cieplej- pora więc ruszyć w teren! Oczywiście (jak przystało na prawdziwych reportażystów) nie zapomnijcie o aparatach i dyktafonach, dzięki którym uwiecznicie wszystkie ciekawe spotkania z bohaterami Waszych reportaży.  A co zrobić z gotowym materiałem?  Połącz fotografię, wideo i dźwięk w jedną spójną całość- stwórz Fotocast.

Fotocast to coś pomiędzy reportażem filmowym a fotograficznym, uatrakcyjnia ten ostatni wzbogacając go o dźwięk i elementy ruchu. Łatwy do opracowania, nie wymagający dużych nakładów i drogiego sprzętu może być z powodzeniem wykorzystywany  w Waszych projektach.

Wskazówki jak opracować fotocast i link do bezpłatnego programu

Brak tagów

lut/12

28

Warszawa w reportażach z LO 39

Nowoczesna i dynamiczna czy popadająca w ruinę i z bogatą historią? Agnieszka, Monika i  Damian opisali Warszawę jako miasto pełne kontrastów. Każde z nich wybrało inny temat . Tylko na prawym brzegu Wisły, parę ulic od siebie  Damian zwiedził ogromny, nowiutki stadion, a Agnieszka odnalazła walące się kamieniczki pamiętające przedwojenną świetność stolicy. Z drugiej strony Warszawa ogromnych inwestycji i Warszawa oszczędzająca na szkołach.  Przeczytajcie teksty warszawiaków na http://blogiceo.nq.pl/lo39/   Autorzy czekają na Wasze komentarze.

 

Brak tagów

lut/12

6

Reportaż- to lubię!

Mróz trzyma, więc mamy nadzieję, że niesprzyjająca aura będzie dla Was bodźcem do pracy nad tekstem.  Z uwagą śledzimy wszystkie Wasze wpisy na blogach i oczywiście czekamy na więcej.

Od dłuższego czasu ciekawi nas też, czy macie swoich ulubionych autorów reportaży? Podzielcie się z nami swoimi książkowymi typami? Z czego czerpiecie inspirację do swoich prac? Jakie teksty i książki uważacie za wartościowe? Dlaczego?

Polećcie coś innym uczestnikom programu. Stwórzmy naszą reporterską „wirtualną biblioteczkę”.

Swoje propozycje i uzasadnienia wpisujcie w komentarze albo przysyłajcie na adres kamila.wieczorek@ceo.org.pl

Brak tagów

sty/12

25

Ferie z wywiadem

Dla niektórych już trwają, dla innych dopiero się zbliżają- ferie, a wraz z nimi dużo wolnego czasu i wiele nieoczekiwanych spotkań.

Nie przegapcie okazji by porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Podczas ferii miejcie oczy i uszy otwarte.

Jak rozmawiać z innymi tak by chcieli nam opowiedzieć swoje historie? Oto kilka rad dla przeprowadzających wywiady:

  • zacznij od pytań łatwych i przyjemnych dla rozmówcy i dla siebie
  • panuj nad przebiegiem rozmowy, zadawaj pytania dotyczące ciekawych wątków, idź za ciosem,
  • proś o szczegóły i wyjaśnienia
  • zadbaj o proporcje między pytaniem a odpowiedzią. Twoje pytanie nie może być monologiem, to rozmówca ma opowiadać o sobie
  • zadawaj pytania otwarte, tak by rozmówca mógł sam rozwinąć  zasugerowany wątek

Brak tagów

sty/12

19

A może multimedialnie?

O tym jak pisać reportaż pewnie wiecie już wszystko. Pora bardziej zagłębić się w temat i poeksperymentować. Temat na dziś- reportaż multimedialny. Co to jest?

Reportaż multimedialny to opowiadanie o faktach wieloma mediami: słowem, dźwiękiem, obrazem, może on również zawierać elementy interaktywne.  Jak to zrobić? Przeczytajcie artykuł z portalu Multimedialnej Akcji Młodzieżowej a dowiedzcie się wszytkich szczegółów. Odważylibyście się multimedialnie zaprezentować Wasze reportaże? A może skoro prezentujecie je na blogach to już są multimedialne? Jak myślicie?

Brak tagów

sty/12

10

Blogowe wprawki reporterów

Na blogach pojawiają się pierwsze wprawki i materiały, które tworzycie i zbieracie do swoich reportaży. Tematów jest wiele, od kostki Rubika, poprzez przygotowania Gdańska do Euro 2012, młodzieżowe zespoły metalowe, czy artystę-Horsta Bienka. Co zrobić żeby w mnogości materiałów się nie zagubić? Jak połączyć wszystko w prawdziwy reportaż?

Żeby napisać dobry reportaż trzeba czytać reportaże innych . Zajrzyjcie na starego bloga programu Literacki Atlas Polski.Reportaże. Znajdziecie tam reportaże Waszych rówieśników i komentarze Witolda Szabłowskiego  i Angeliki Kuźniak (komentarze są zamieszczone na końcu każdego reportażu). Dowiedzcie się co radzili młodym reportażystom profesjonaliści- tym sposobem nie popełnicie ich błędów.

Brak tagów

gru/11

29

Majster klasy- lekcje z mistrzem poraz kolejny

Po odcinku pierwszym naszej wirtualnej lekcji z Mariuszem Szczygłem powinien nastąpić odcinek drugi.  Chwilowo niestety jest on niedostępny. Nie przeszkodzi to jednak prawdziwym  reportażystom ucieszyć się z odcinka trzeciego.

W ostatniej części materiału reporter pokazuje, na czym polega metoda „wirówki”. Zwraca uwagę, jak rozpoznać publicystę, a jak reportera oraz sprawdza umiejętności uczestników warsztatów. Sprawdźcie się i wy.

Brak tagów

gru/11

20

Warszawa sfilmowana!

W poniedziałek 15 grudnia odbyły się reporterskie warsztaty filmowe. Oto krótka fotorelacja:

Brak tagów

gru/11

7

Poznajesz to miasto?

Już tylko tydzień (i jeden dzień) dzieli nas od warsztatów filmowych, na których dowiemy się m.in jak w krótkiej formie ciekawie przedstawić portret miasta.

W ramach przygotowań i zbierania przed-warsztatowych inspiracji obejrzyjcie koniecznie  zwiastun filmu Warszawa 1935. Film odkrywa zupełnie nowe wyobrażenie o naszej niedawnej przeszłości. Dostępne stare fotografie ukazują jedynie zarys kształtu miasta, budując niepełne wyobrażenie o pięknie, kulturowym bogactwie i znaczeniu Warszawy.

Jak udało się zrealizować  ambitny pomysł by przedstawić Warszawę z przed 76 lat?

Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj

Brak tagów

gru/11

2

Zapraszamy filmowo

To już kolejne z organizowanych w naszym programie warsztatów. Tym razem będziemy zagłębiać się w tajniki filmów dokumentalnych. Warsztaty odbędą się  w Warszawie 15 grudnia w godz. 12-16. Co to są videonotacje i jak stworzyć krótki film portretujący miasto?

O tym wszystkim opowie prowadzący warsztaty Jakub Piątek-student Pań­stwowej Wyż­szej Szkole Fil­mowej, Telewizyj­nej i Teatral­nej w Łodzi. Zanim zaczął studiować reżyserię, pracował jako dzien­nikarz i animator kul­tury. Pod­czas studiów zrealizował m.in. etiudy dokumen­talne Jak wrócisz (2006) i Karuzel­nicy (2008) oraz fabularne Pustostan (2007) i 350 km (2009). Ostatnio wyreżyserował film Matka, który wyprodukowała Mistrzow­ska Szkoła Reżyserii Andrzeja Wajdy w ramach programu „Pierw­szy dokument”.

Zgłoszenia trzyosobowych zespołów uczniowskich przyjmujemy do 7 grudnia. Zgłoszenie musi zawierać imiona i nazwiska osób z zespołu, imię i nazwisko nauczyciela koordynującego projekt, a także nazwę szkoły!

Brak tagów

Older posts >>

Kategorie

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php