Absolwenci naszej szkoły – część 1

A teraz chcielibyśmy pokazać Wam kawałek z historii zaczynając od najwcześniejszych lat tzn. 1950-1970. Kolejne roczniki już za kilka dni. Jak się okazuje, ucząc się można mieć i wielkie pasje, marzenia jak i hobby. Nie kojarzymy, na co dzień osób, które kończą medycynę i jednocześnie są pasjonatami wspinaczki wysokogórskiej, albo inżynier zostaje pierwszym polskim generałem aż na Bliskim Wschodzie. Nawet z naszej małej Trzebnicy są na swój sposób Wielkie Osoby.

1.       Stanisław Bednarz – niestety nie udało się odnaleźć, w jakim roku ukończył nasze liceum, ale na pewno jest to coś około 1950. Biolog, badał faunę Wzgórz Trzebnickich.
2.       Zbigniew Żarnowiecki oraz Edward i Zbigniew Szwarcerowie – wioślarze

a. na olimpiadzie w Helsinkach w 1952 zajęli 5. miejsce w finale
b. Edward Szwarcer – sześciokrotnie był mistrzem Polski w dwójkach ze sternikiem, czwórkach bez sternika i czwórkach ze sternikiem; jako lekkoatleta był wicemistrzem Polski w dziesięcioboju z 1948r
c. Zbigniew Szwarcer – dwukrotny olimpijczyk (1952 – Helsinki, 1956 – Melbourne startując w dwójce ze sternikiem zajął 4. miejsce); brązowy medalista Mistrzostw Europy w 1957 w dwójkach ze sternikiem; osiemnastokrotny mistrz Polski, następnie trener kadry olimpijskiej, sędzia międzynarodowy, wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich
3.       Roman Misztal – rocznik 1950, doktor inż. generał dywizji; absolwent Wojskowej akademii Technicznej – Wydziału Lotniczego w Warszawie, pracownik ambasady PRL w USA, attache wojskowy w Kanadzie; szef Zarządu II Sztabu Generalnego; w latach 1981-1990; 1991-1993 stanowisko dowódcy sił ONZ na Bliskim Wchodzie po raz pierwszy objął polski generał; otrzymał w 1992 medal z rak Sekretarza Generalnego ONZ Boutrosa Ghali; rząd Izraela zaprosił go do posadzenia pamiątkowego „drzewa pokoju” w Jerozolimie.
4.       Zenon Woźniak – rocznik 1950 – archeolog, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego; profesor dr hab. Uniwersytetu Jagiellońskiego; członek Rady Naukowej Archeologii i Etnografii PAN; członek Deusches Archeologisches Institut w Berlinie; odkrył grób „Złotego Opata” w kościele w Tyńcu’ redaktor naczelny szkolnej gazetki „Iskra”.
5.       Stanisław Radziejowski – rocznik 1951, pilot samolotów myśliwskich w stopniu pułkownika; absolwent Szkoły Lotniczej w Dęblinie.
6.       Stanisław Świderski – rocznik 1956, ksiądz; absolwent Wyższego Seminarium Duchownego; pracuje w USA.
7.       Władysław Zięba – rocznik 1956, mgr wychowania fizycznego; dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy w latach 1969-2002; nauczyciel wychowania fizycznego w latach 1961-2002; trener piłki siatkowej kobiet, wraz z drużyną „Gaudia” odnosił wiele sukcesów sportowych i co najważniejsze wywalczył awans do II ligi siatkówki kobiet; Honorowy Prezes Stowarzyszenia Absolwentów w Przyjaciół LO w Trzebnicy.
8.       Jan Tryboba – rocznik 1958, ksiądz; misjonarz; pracuje w Brazylii.
9.       Jan Bury – rocznik 1960, poseł na Sejm RP w roku 2011; Kawaler Uśmiechu; zaangażowany w pracę społeczną w Fundacji „Wzrastanie” w Rzeszowie; Jan Paweł II przyznał mu medal PRO ECLESIA ET PONTYFICATE, zaś Prezydent RP uhonorował go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; mgr inż. absolwent Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu.
10.   Czesław Madej – rocznik 1960, doktor nauk chemicznych; absolwent Akademii Technicznej w Warszawie; kierownik pracowni naukowo-badawczej w Wojskowym Instytucie Chemii i Radiometrii w Warszawie; ppłk Wojska Polskiego, otrzymał III Nagrodę Ministra Obrony Narodowej za opracowanie sprzętu dla Wojsk Chemicznych, autor artykułów w czasopismach.
11.   Lechosław Połczyński – rocznik 1960, pułkownik lotnictwa myśliwsko-bombowego; zastępca dowódcy jednostki; absolwent Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej; odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Złotym Krzyżem Zasługi.
12.   Zbigniew Lubicz – Miszewski – rocznik 1962, artysta, plastyk; konserwator zabytków, jego prace prezentowane były na wystawach w kraju i na świecie, m.in. w Oxfordzie i Weimar; jest kustoszem Muzeum Regionalnego w trzebnickim Ratuszu; prezes towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej; absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.
13.   Czesław Czternastek – rocznik 1966, mgr inż.; absolwent Politechniki Wrocławskiej; aktywny działacz społeczny; w 1968r za udział w protestach marcowo-majowych studentów Politechniki Wrocławskiej został relegowany z uczelni i wcielony do LWP(Ludowe Wojsko Polskie); po zakończeniu kary i służby powrócił na uczelnię; energetyk PaFaWagu w Trzebnicy; w 1981r. wybrany przez pracowników Przewodniczącym Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność; w stanie wojennym internowany – więzienie we Wrocławiu i Grodkowie, w 1989r. współorganizował Komitet Obywatelski Solidarność; Przewodniczący Rady Miejskiej trzeciej i czwartej kadencji; przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miasta piątej kadencji; współwłaściciel Zakładu Elektromechaniki Dźwigowej w Trzebnicy.
14.   Wenaty Nosul – rocznik 1966, aktor; studiował aktorstwo w Australii; zagrał m.in. rolę kardynała Dziwisza w filmie „Jan Paweł II”; Gomułkę w filmie „Generał Nil”; Oliwiera w filmie „Wygrany”.
15.   Henryk Jagoda – rocznik 1967, profesor dr hab. nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; członek Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania PAN; ponad 120 publikacji naukowych; szczególną jego pasją są góry – podróże – m.in. trekkingi w Nepalu, Peru, Indiach (Ladakh), Pakistanie (Karakorum).
16.   Włodzimierz Staniewski – rocznik 1968, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Studia aktorskiego przy Teatrze „Stu” w Krakowie; twórca i dyrektor Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”; twórca autorskiej metody treningu aktorskiego zwanej ekologia teatru zaliczanej do ważniejszych metod teatralnych XXw.; ważne realizacje reżyserskie: „Gusła”, „Metamorfozy”, „Carmina Burana”; odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przyznanym przez Prezydenta RP.
17.   Barbara Nowakowska – rocznik 1969, mgr prawa administracyjnego; absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego; dyrektor handlowy firmy szwedzko – amerykańskiej; od 2005r wolontariat w hospicju; pasje: góry – trekkingi wysokogórskie w Karakorum (pobyt pod K2, Gasherbrunn I, II, IV, Brad Peak), w Himalajach (Mount Everest, Lothse, Cho Oyu, Annapurna, Manaslu, Kangczendzonga, Daulaugirii), Andach (Huascaran), narty, książki.

Marysia

 

Kwiecień – czas pożegnać maturzystów

„Kamienie na szaniec”

Kwiecień zaczęliśmy od lekcji historii, jak przystało na klasę humanistyczną. Jednak nie była to zwyczajna godzina lekcyjna. Dnia 01.04.2014 r. Trzebnicki Ośrodek Kultury zorganizował dla naszej szkoły projekcję filmową. Był to film „Kamienie na szaniec”, ekranizacja powieści Aleksandra Kamińskiego o tym samym tytule, która opowiada o losach grupy członków Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Zarówno książka, jak i film są oparte na autentycznych wydarzeniach z okresu okupacji niemieckiej. Na większości uczniów ten kontrowersyjny film wywarł wielkie wrażenie, wywołując zarówno wzruszenie, jak i strach, ponieważ film był momentami bardzo drastyczny. Była to dla nas wspaniała lekcja historii.

10402601_766283286745202_2723354952149014531_n

 

Zakończenie III klas LO

Dnia 25.04 uroczyście pożegnaliśmy tegorocznych maturzystów. Odbył się apel, na którym rozdano świadectwa, oraz wręczono nagrody m.in. Primus Inter Pares, czy Sportowiec Roku. Uroczystość uświetnił występ zespołu z naszej szkoły w składzie: Piotr Bocian-gitara, Marta Wolak- śpiew, klawisze, Agnieszka Nowak – śpiew, a  także prezentacja multimedialna w wykonaniu naszej klasy, w której wytypowaliśmy zwycięzców w takich kategoriach jak Sportowiec Roku, Szafiarka Roku, Papużki Nierozłączki, Włóczykij Roku, Łasuch Roku itp.

Przed naszymi absolwentami matury, a po nich cieszyć się będą mogli wakacjami. Zanim się obejrzymy, to my będziemy kończyć szkołę i stresować się egzaminem dojrzałości oraz przygotowywać się do dorosłego życia.

10380903_766375620069302_303119441073782665_n 10388144_766375606735970_5481686134188442629_n 1239443_766375616735969_3543085858575035982_n

Klaudia, Agnieszka i Arek

Absolwenci naszej szkoły

Niedługo po tym, jak staliśmy się uczniami Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy odkryliśmy, że nasza szkoła ma za sobą wspaniałą i obszerną historię. Postanowiliśmy kawałek po kawałku odkrywać jej coraz więcej, by móc dowiedzieć się, jak nasza szkoła stała się tym, czym jest dzisiaj.

Na początek postanowiliśmy skupić się na osobach, które przed laty chodziły tymi samymi korytarzami – na wyjątkowych absolwentach naszej szkoły. Dziś stanowią dla nas przykład tego, co możemy osiągnąć, jeśli tylko będziemy wystarczająco zdeterminowani i włożymy wystarczającą ilość ciężkiej pracy. Chcemy pokazać, że jako uczniowie naszego liceum jesteśmy dumni z osiągnięć ludzi, których wykształciło. Stanowią oni dla nas również inspirację, by podążać za naszymi marzeniami, wyznaczać sobie kolejne cele i nie poddawać się na drodze do ich zdobycia. W tak ważnym dla nas czasie, kiedy odkrywamy siebie oraz nasze możliwości, jest dla nas szczególnie ważną rzeczą, by przyjrzeć się bliżej osobom, które kiedyś były w tej samej sytuacji i osiągnęły sukces. Dlatego też postanowiliśmy stworzyć projekt o absolwentach naszej szkoły. Chcemy za jego pomocą przedstawić wybrane osoby, dawniej kształcące się w tak dobrze znanych nam murach, które po otrzymaniu dyplomów dokonały niezwykłych rzeczy, osiągnęły ogromne sukcesy czy też oddały się całkowicie niesamowitym pasjom dającym im sławę czy uznanie.

Jako klasa humanistyczna z przyjemnością zagłębimy się w historię dawnych uczniów naszego liceum i równie chętnie podzielimy się tą wiedzą. Po cichu mamy nadzieję, że może pewnego dnia sami będziemy obiektami podobnego projektu, ale to dopiero za kilka lat, pełnych ciężkiej, ale i satysfakcjonującej pracy.

Basia

„Brązowa szkoła” – Liceum Ogólnokształcące im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy

Wszyscy jesteśmy bardzo ucieszeni faktem, że w marcu tego roku Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” nadała naszej szkole tytuł „Brązowej Szkoły 2014”. Tytuł ten oznacza, że nasza szkoła znalazła się wśród 500 najlepszych liceów w Polsce. Zarówno nauczyciele, jak i uczniowie przyczynili się do osiągnięcia tego sukcesu, dlatego też gratulujemy wszystkim i życzymy dalszych sukcesów! :)

najlepszelicea

Marzec – zaczynamy wiosnę

Dnia 10.03 odbył się w naszej klasie dzień kobiet. Chłopcy, choć nie jest ich zbyt wielu, oczywiście ze względu na nasz profil, bardzo się postarali. Miało to miejsce na pierwszej godzinie lekcyjnej. Złożyli nam osobiście ładne życzenia, a także podarowali skromne upominki, mianowicie- smakołyki oraz piękne, żółte tulipany. W całej szkole święto to było obchodzone przez dwa dni, zarówno w piątek- 7.03, jak i w poniedziałek- 10.03. Uczniowie przygotowali kiermasz ciast, z których dochód został przeznaczony na cele charytatywne. Dodatkowo klasa 1C gimnazjum zorganizowała mały poczęstunek dla każdej uczennicy. Dni te uważamy za udane, było nam miło, iż chłopcy pamiętali o naszym święcie.

Dnia 14.03 z racji tego, iż jesteśmy klasą o profilu humanistycznym wybraliśmy się z naszą wychowawczynią do Starostwa Powiatowego w Trzebnicy na koncert fortepianowy. Rozpoczął się o godz. 12;30. Zagrał nam Karol Radziwonowicz, który jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Od wielu lat prowadzi działalność artystyczną, koncertując ze znanymi orkiestrami, dając recitale solowe na całym świecie. W nastrój, mówiąc słowo o muzyce, wprowadzał nas Juliusz Adamowski. Jest on pedagogiem, prelegentem, działaczem muzycznym, a także pianistą. Był to 154 koncert dla młodzieży, z cyklu „Jak słuchać muzyki”. W programie znalazło się osiem utworów, jednych z najwybitniejszych pianistów na świecie- Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego oraz Ferenca Liszta. Uczniowie, po powrocie z koncertu, byli zachwyceni geniuszem wyżej wymienionych artystów. Na następnej lekcji wiedzy o kulturze podzielimy się wrażeniami na temat występu i poszerzymy swoje wiadomości o kompozytorach i utworach przedstawionych na koncercie.

http://www.dailymotion.com/video/x1mawoi

 

Ania, Kamila i Miriam