O herbacie słów kilka…

Wczoraj pijąc wieczorem herbatę wpadłam na pomysł wpisowy o herbacie ;D Nawet takie zwykłe picie herbaty się do czegoś przydaje ;D

Herbata – napar przyrządzany z liści i pąków grupy roślin, nazywanych tą samą nazwą, należących do rodzaju kamelia. Rośliny te są do siebie podobne, traktowane jako odrębne gatunki lub odmiany jednego gatunku – herbaty chińskiej. Dawniej zaliczano je do rodzaju Thea, różnią się od innych kamelii zawartością substancji swoistych i kilkoma drobnymi cechami morfologicznymi

Kwiat herbaty

Historia herbaty

Według jednej z legend początki herbaty sięgają 2737 roku p.n.e., w którym mityczny cesarz Shennong przypadkowo zaparzył pierwszy napar z liści herbaty. Prawda jest trudna do ustalenia; wiadomo, że herbatę od dawna znali Chińczycy, jednak pierwsze zapiski na jej temat pochodzą dopiero z X wieku p.n.e.

W VIII wieku chiński poeta Lu Yu napisał Księgę herbaty, zawierającą opis krzewu herbacianego, narzędzi do zbioru i selekcji liści, przyborów do ceremonii przyrządzania i picia herbaty. Zawierała również spis plantacji i wielbicieli tego napoju.

Rodzaje herbat

Oczywiście przedstawię wam 8 najbardziej znanych gatunków herbat.

Herbata czarna

Otrzymywana jest w wyniku czterech procesów – więdnięcia, skręcania, fermentacji i suszenia. Czarną herbatę zwyczajowo dzieli się na następujące kategorie:

  • Pekoe, Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe – różne rodzaje małych liści z górnej części krzewu; według miłośników herbaty to one umożliwiają zaparzenie najlepszego napoju.
  • Broken Pekoe, Broken Orange Pekoe – jak wyżej; liście mechanicznie łamane podczas produkcji.
  • Souchong – duże liście herbaciane, zbierane z reguły z dolnej części krzewu.
  • Pył herbaciany – najgorszy rodzaj „surowca”. Używany do produkcji herbaty ekspresowej.

Najbardziej popularne gatunki czarnej herbaty: assamyunnandarjeelingceylon.

Herbata zielona

Herbata zielona (绿茶) powstaje z liści niepoddanych fermentacji – natychmiast po zerwaniu przeprowadzany jest proces suszenia. Dzięki temu przechowuje ona więcej cennych składników od czarnej herbaty lub ulunga. Jest też delikatniejsza w smaku od czarnych herbat.

Najbardziej popularne gatunki zielonej herbaty: gunpowderlongjing (lung ching)sencha

Herbata biała 

Powstaje z młodych pączków, które jeszcze nie zdążyły się rozwinąć. Zebranie takich pączków możliwe jest jedynie na wiosnę. Krzewy, z których powstać ma biała herbata, są czasami dodatkowo chronione przed słońcem – ma to zapobiec wykształceniu się chlorofilu. Pączki następnie więdną i są suszone. Herbata ta produkowana jest głównie w Chinach. Herbata biała ma odcień lekko srebrnawy, a po zaparzeniu ma kolor jasno-słomkowy. Jest to jeden z najdroższych rodzajów herbaty – ceny zależą od gatunku, niemniej w Polsce przeciętnie kosztuje ona od 30 zł do ponad 100 zł za 100 g.

Herbata żółta

Proces produkcji tej herbaty zbliżony jest w fazie początkowej do procesu wytwarzania herbaty białej, ale pozwala jej się na dłuższe schnięcie, co powoduje, że w smaku różni się w sposób istotny zarówno od białej jak i zielonej herbaty. Kolor naparu jest zielonkawo-żółty. Określeniem tym nazywano także herbaty serwowane na Dworze Cesarskim. Obecnie uznawane za najszlachetniejszy rodzaj herbat.

Herbata pu-erh (普洱茶)

Herbata pu-erh jest herbatą czerwoną, która przechodzi dodatkowy proces fermentacji i leżakowania. Pochodzi z prowincji Yunnan w południowych Chinach. O ile herbatę pozostałych rodzajów przechowuje się nie dłużej niż rok, o tyle herbata pu-erh może leżeć nawet 50 lat. Jej charakterystyczną cechą jest bardzo silny zapach i smak. Uważana jest za herbatę mającą bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Z tego względu np. w czasach dynastii Tang picie herbaty pu-erh było przywilejem cesarza.

Herbata ulung

Herbata ulung (lub oolong, wersje fonetyczne od chińskiej nazwy Wulong, czyli „Czarny smok” 烏龍茶, nazywana też niebieską lub turkusową) często jest nazywana „niedofermentowaną” lub „półfermentowaną”. Produkowana jest w Chinach kontynentalnych i na Tajwanie. Zbiór liści odbywa się w ściśle określonym czasie. Zaraz po zebraniu, liście pozostawiane są na słońcu. Kiedy zwiędną, zbiera się je i wytrząsa w bambusowych koszach w celu obtarcia brzegów liści. Czynności te (więdnięcie i wytrząsanie) powtarza się kilkakrotnie na przemian, do momentu, kiedy liście zyskają kolor żółtawy. Wtedy poddaje się je lekkiej fermentacji, która stanowi 12-15% fermentacji zwykłej (lub też średniej fermentacji 40% w przypadku Tieguanyin) i procesowi palenia. Na Tajwanie proces fermentacji trwa dłużej: 50 do 60%.

Herbaty aromatyzowane

Herbaty aromatyzowane, zwane inaczej herbatami perfumowanymi, powstają przez mieszanie dodatkowych aromatów z liśćmi herbat – zielonej, czarnej, pu-erh, lub ulung. Czynność tę wykonuje się tuż przed pakowaniem, czyli po dokonaniu się wszystkich procesów związanych z produkcją herbaty. Najczęściej do herbat dodaje się płatki kwiatów (róży, jaśminu) lub owocowych esencji zapachowych (pomarańczowych i cytrynowych). Nie należy mylić herbat aromatyzowanych z naparami ziołowymi, zwanymi „herbatkami ziołowymi”, które nie powstają na bazie herbaty i nazwę herbata noszą niesłusznie.

Najbardziej popularne gatunki herbat aromatyzowanych: Earl Greylapsang souchong.

Herbaty prasowane

Herbaty prasowane znane są od czasów panowania w Chinach dynastii Tang. Wytwarzano wtedy herbatę w formie twardych kulek, wystawiając liście pod działanie pary, następnie prasując je i dopiero wtedy poddając suszeniu. W takiej właśnie formie herbata dotarła do Japonii. Produkowane są z herbat należących do różnych gatunków. Do ich produkcji mogą być stosowane całe liście, liście łamane oraz pył herbaciany. Obecnie herbata jest prasowana hydraulicznie na kształt płytek, niewielkich kostek, kulek, gniazd lub miseczek.

 

Na plantacji..
Plantacja herbaty w Malezji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tea time 

Tea timeafternoon teahigh tea – określenie stosowane w Wielkiej Brytanii i Irlandii opisujące przerwę na lekki posiłek spożywany zazwyczaj popołudniu pomiędzy godziną 15 a 17. Może się on składać z herbaty oraz kanapek, ciasta lub ciastek. Najbardziej zbliżonym polskim odpowiednikiem tea time może być podwieczorek. Zapraszam na więcej do wpisu na blogu p. Gosi „It’s tea time”, tam dowiecie się więcej na ten temat ;D

Ja lubię czarną herbatę z dodatkiem imbiru i cytrynu lub herbatę zieloną o smaku np. grejpfruta, malin, cytryny itd, a wy? ;D

Źródło tekstu- http://pl.wikipedia.org

Fot.1- reji Jacob w ml.wikipedia [CC-BY-3.0], via Wikimedia Commons

Fot.2- http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Teestrauch_Detail.jpg#filelinks

Fot.3- http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Malaysia-tea_plantation.jpg

/Brzusio

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 8

Cuda świata w Europie- Hiszpania, Alhambra

Alhambra została wzniesiona w XIII w. na wzgórzu La Sabica w Grandzie. Przeznaczona do celów militarnych budowla łączy w  sobie cechy fortecy, pałacu i osady. Nazwa  została utworzona od koloru murów- alhambra w języku arabskim, oznacza czerwoną wierzę.

By Mihael Grmek (Praca własna), via Wikimedia Commons

Gdzie się znajduje?

Znajduje się w południowej Hiszpanii, Andaluzja; wzgórze na wschód od centrum Granady (ok. 360 km na południe od Madrytu)

Screen Mapy Google. Wiecie, że aktualnie jest tam 28 stopni Celsjusza?

Zespół pałacowy składa się z kilku kompleksów:

dostępnego dla wszystkich maszwaru (rodzaj sali sądowej), części reprezentacyjnej, czyli dywanu z salą tronową, oraz haremu, a także z prywatnych apartamentów.

Do najpiękniejszych części Alhambry należą dziedzińce Mirtów i Lwów oraz sale: Ambasadorów, Mozarabów, Królów (zwane salą sprawiedliwości), Dwóch Sióstr oraz Abencerragów. Wnętrze ozdabiają arkadowe galerie kolumnowe, stalaktytowe sklepienia, ściany wykładane płytkami i malowidła ścienne. Na dziedzińcach znajdują się fontanny i sadzawki.

Pałac otaczają ogrody Generalife, które stanowią przykład arabskiej sztuki ogrodowej. Na ich terenie znajdują się pawilony łączące się z apartamentami pałacowymi.

Zespół pałacowy Alhambra został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

, via Wikimedia Commons”]
By jvwpc (Flickr) [CC-BY-2.0
 

, via Wikimedia Commons”]
By Magalex (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0
, via Wikimedia Commons”]
By Jim Gordon (originally posted to Flickr as Alhambra, Granada) [CC-BY-2.0
, via Wikimedia Commons”]
By fr:Utilisateur:Elenea94 [CC-BY-SA-3.0
, via Wikimedia Commons”]
By Dmitirj Rodionov, DR (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0
 

, via Wikimedia Commons”]
By Roland Geider ( Ogre ) (Praca własna) [Public domain
Te bogate zdobienia i dodatki. Po prostu cudo :D

Czyż to nie wspaniałe miejsce do zwiedzenia?

Być może w dalekiej przyszłości uda mi się to zwiedzić ^^

/Brzusio

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 2

Cuda świata- Europa, Grecja

W tym wpisie przedstawię Wam jeden z cudów świata, który znajduje się w Grecji, w Europie. Jest to Akropol w Atenach. Domyślacie się co to?

Jeżeli nie to zapraszam do czytania, ale jeżeli wiecie to i tak możecie przeczytać ;D

Akropol

W erze brązu akropol ateński był otoczony masywnym, trudnym do sforsowania murem i przez kilka wieków pełnił funkcje obronne. Około połowy VIII  w. p.n.e. wzgórze stało się miejscem kultu Ateny i Posejdona.

 

„]
Autor: Ggia (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0
Gdzie się znajduje? południowa część kontynentalnej Grecji, wzgórze w centrum Aten.

Screen mapy z en.wikipedia.org

Na cześć patronki miasta w V w. p.n.e. Ateńczycy zaprojektowaną przez Fidiasza świątynie- Partenon. Monumentalną prawie w całości wzniesiono z białego marmuru. Wewnątrz stał 12-metrowy, wykonany ze złota i kości słoniowej pomnik Ateny Partenos. W budowie kolumn zastosowano linie pozornie proste, dzięki którym kształt widzianej z większej perspektywy świątyni nie ulegał w zniekształceniu.

Na ateńskim wzgórzu z wapiennej skały znajdują się również: Propyleje (rodzaj bramy), Erechtejon (świątynia poświęcona Posejdonowi i Atenie), sanktuarium Artemidy oraz świątynie Ateny Nike.

W 1987 roku Akropol został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

A oto film Akropolu w nocy ;D

YouTube Preview Image

A oto reszta pięknych zdjęć Ateńskiego Akropolu:

„]”]
Autor: By Aaron Logan [CC-BY-1.0
, via Wikimedia Commons”]
Frederic Edwin Church [Public domain
 

„]
Autor: Lusieri Giovanni Battista (1751 - 1821) (Details of artist on Google Art Project) (Google Art Project: Home - pic) [Public domain lub Public domain
/Brzusio

Źródło tekstu: książka „Cuda świata- Najpiękniejsze budynki i budowle” wyd. Dragon Sp z o.o.

+ Chciałam się pochwalić dzisiejszym sukcesem moim i Pauliny, a mianowicie paulina zajęła I msc. w plastycznym konkursie na ekslibris biblioteki szkolnej, a ja II msc. w plastycznym konkursie na ekslibris biblioteki szkolnej oraz wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży „Morskie opowieści” i pochwałę od p. Marka za zajęcie IV msc. w OTWP na etapie wojewódzkim ;D

+ Postaram się dodać nasze dyplomy z wszystkich konkursów z tego roku ;D

Kategorie Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Postcrossing- polujemy na okazje

Zdobycie kartki z jakiegoś odległego zakątka świata to niesłychane szczęście.

Nasza grupa, tj. Ja, Paulina (Kodeina) oraz Paulina z drugiego szkolnego bloga otrzymałyśmy właśnie pocztówkę z Grecji.

W Grecji jest zalogowanych tylko 360 postcrossowiczów!

Sprawdzając to dowiodłam, że wielu z nich nie odwiedza swojego konta od ponad roku lub dłuższego czasu, a więc jest ich jeszcze mniej!

Teraz trochę o tej pocztówce ;D

Przyszła ona z Aten od pana o imieniu George :D

A oto zdjęcie pocztówki:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dziś będziemy jednak rozmawiać o miejscu, które znajduje się na widokówce, czyli o wyspie Zakynthos (mówi się też czasami o tej wyspie Zante).

Zante jest niewielką wyspą o długości ok. 40 km i szerokości 20 km.

A oto krótki przewodnik po zakhyntos:

 

Zakynthos to wyspa magiczna. Mimo swoich małych rozmiarów ma do zaoferowania ogromny wachlarz doznań. Bez względu na preferowany sposób wypoczynku wyspa odkryje przed Wami spory wachlarz możliwości. Dla spragnionych słońca polecamy południowe oraz zachodnie wybrzeże wyspy, bardziej aktywnych zachwyci zachodnie wybrzeże, błękitne groty na północy oraz rejs statkiem dookoła wyspy. Jeśli nie interesuje Was aktywny wypoczynek, a w wakacje szukacie jedynie szalonych imprez bez wątpienia najlepszą miejscowością będzie Laganas.  

Wyspę Zakynthos bez wątpienia można nazwać widokową. Trudno tu znaleść tak charakterystyczne dla innych wysp greckich antyczne zabytki, lecz mimo to widoki którymi nas raczy pozostają w pamięci na bardzo długo. Bez wątpienia jedną z największych atrakcji wyspy są błękitne groty na północy wyspy. Więcej o przylądku Skinari oraz błękitnych grotach przeczytasz na tej stronie: Błekitne groty Skinari

 

Zatoka wraku to plaża, która stała się nie tylko wizytówką wyspy, ale i całej Grecji. Uważana za jedną z najpiękniejszych plaż świata. Z taką klasyfikacją zgodzi się każdy kto stanie nad urwiskiem spoglądając na nią z góry. Aby w pełni w niej zakosztować musimy zobaczyć ją minimum dwa razy. Zarówno z góry ze specjalnego punktu widokowego, jak i od strony morza. Rejsy do zatoki wraku organizowane są niemal z każdego zakątka wyspy. Więcej o Zatoce       Wraku przeczytasz na stronie: Zatoka Wraku – Navagio

Wyspa Zakynthos obfituje w wspaniałe punkty widokowe. pod tym względem niezwykle okazale prezentuje się zachodnie wybrzeże wyspy. Z wielu miejsc podziwiać możemy niezwykły koloryt morza oraz niezwykle okazałe skały opadające wprost do morza. Jeden z najpiękniejszych punktów widokowych znajduje się na przylądku Keri. Więcej o tym miejscu przeczytasz na stronie: Keri

 

Symbolem wyspy jest żółw Caretta Caretta, który na swoje miejsca lęgowe wybrał południowe plaże Zakynthos. Z racji że jest to gatunek zagrożony wyginieciem na kilku plażach wprowadzono pewne ograniczenia, które mają pomóc w ochronie tego wspaniałego gatunku żółwi morskich. Wicej o żółwiach Caretta Caretta przeczytasz na stronie: żółw Caretta Caretta

 

 

TOP 5
5 najpiękniejszych miejsc na wyspie

1. Zatoka Wraku – Navagio

 

Miejsce, którego nie można pominąć zwiedzając wyspę. Zatokę Wraku warto zobaczyć zarówno z góry, jak i popłynąć na nią łodzią. W obu tych odsłonach wygląda olśniewająco.

2. Przylądek Skinari – błekitne groty

Przylądek Skinari to nie tylko dwa piękne wiatraki, ale i najlepsze miejsce na wykupienie wycieczki do pobliskich błękitnych grot. Warto wypłynąć w półgodzinny rejs i podziwiać fantastyczny świat morskich jaskiń.

3. Plaża Xigia

Wspaniała plaża z naturalnymi źródłami siarki. Darmowe i naturalne SPA.

4. Keri

Miejsce które zapiera dech w piersiach. Warto poświęcić nieco czasu na dojazd na ten cypelek aby rozkoszować się wspaniałymi widokami na zachodnie klify.

5. Porto Limnionas

Bardzo sympatyczna zatoczka z krystalicznie czystą wodą.

 

 

A oto reszta pięknych zdjęć z tej wyspy:

YouTube Preview Image

 

Fot.1- skan pocztówki
Fot. 2- skan pocztówki 
Fot.3-  http://zakynthos.ogni.pl/
Fot.4- Zbiory prywatne
Fot.5- zbiory prywatne
Fot.6- By Maesi6 [CC0], via Wikimedia Commons
Fot.7- http://zakynthos.ogni.pl/
Fot.8- Hehec w angielskojęzycznej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0, via Wikimedia Commons
Fot.9- http://zakynthos.ogni.pl/
Fot.10- http://zakynthos.ogni.pl/
Fot.11- By Maesi64 (Praca własna), CC-BY-3.0, via Wikimedia Commons
Fot.12- Zbiory prywatne
Film-  Zbiory Prywatne
Źródło informacji: http://zakynthos.ogni.pl/http://pl.wikipedia.org, głowa ;D
 
 
/Brzusio

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 8

Sprawdzian szóstoklasisty- ostatnie przygotowania!

Już jutro czeka Nas- szóstoklasistów jeden z najważniejszych do tej pory momentów naszego życia. Będziemy pisać test kompetencji z 6 lat nauki w szkole podstawowej. W tym wpisie dam wam wskazówki jak się zachowywać na teście oraz zestawy testów z lat ubiegłych :D

Test odbędzie się jutro tj. 04.04.2013roku o godzinie 9:00, u nas w szkole przychodzimy na 8:00 z powodu spraw  organizacyjnych.                                                                                    Sprawdzian jest ważny przede wszystkim dlatego, że jest potrzebny do ukończenia szkoły. UWAGA! Nie ma tu znaczenia wynik ze sprawdzianu – liczy się tylko to, czy uczeń do niego przystąpił.
Jeśli ktoś nie zgłosił się na egzamin, będzie musiał powtórzyć ostatnią klasę szkoły podstawowej i zgłosić się na test za rok.

CKE podkreśla, że test ma po prostu pokazać, jaki jest poziom wiedzy dzieci, które kończą podstawówkę. Wynik testu nie ma też znaczenia dla dalszej kariery ucznia. Nawet ci uczniowie, którzy go nie zdadzą, dostaną się do gimnazjum.

Sprawdzian szóstoklasisty składa się z zadań z matematyki, przyrody, historii i języka polskiego. Są pytania otwarte i zamknięte, testowe. Uczniowie muszą też napisać dłuższą wypowiedź na podany temat.
Test trwa 60 minut. Za prawidłowe rozwiązanie wszystkich zadań jest 40 punktów.           Na początku najważniejsze zasady, które pomogą i umilą Wam pisanie sprawdzianu (najważniejsze zasady oznaczone są na czerwono!).

 O czym należy pamiętać rozwiązując test?

1. Zwracaj uwagę na podpisy pod zdjęciami, one są dodatkowymi informacjami, które pomogą przy pracy nad arkuszem. W nich może być także zawarta odpowiedź.                      2. Czytaj dokładnie polecenia, nie spiesz się. Wielu uczniów, jeśli nie przeanalizowało dokładnie poleceń, traciło punkty.
3. Sprawdź raz jeszcze wszystkie odpowiedzi. Może się okazać, że coś ci umknęło i tym sposobem stracisz punkty.
4. Nie przerażaj się, jeśli czegoś nie zrozumiesz. Gdy przeczytasz polecenie spokojnie drugi raz, odkryjesz, że nie jest takie trudne.

Przydatne linki

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW 2012

Sprawdzian szóstoklasisty – powtórka. Math.edu.pl

Kangur matematyczny

Onet.pl- wspólnie przygotowane testy przez Onet i Fakt

Sprawdzian szóstoklasisty 2011 + angielski + gra

www.joanna.palinska.cal.pl/

sprawdzian.net.pl

A więc wszystkim szóstoklasistą życzę szczęścia oraz wytrwałości na teście ;)

Trzymamy kciuki! :D

/Brzusio;DDD

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 15

Turnieje dwa :D

Na początku przepraszam za tak długą przerwę ;d Dziś opowiem wam o czwartkowym turnieju  SuperFarmera oraz o dzisiejszym powiatowym turnieju wiedzy pożarniczej.

Więc w czwartek 21.03.2013r. o godz. 9:00, odbył się turniej SuperFarmera, jedna z atrakcji Dnia Wiosny :D Turniej polegał na….. graniu w grę planszową SuperFarmer :) Pomysł na turniej był naprawdę świetny ;>  Było przyjemnie i zabawnie, w sam raz na pierwszy dzień wiosny, który można by nazwać pierwszym dniem zimy ;D Nasi szkolni SuperFarmerzy, czyli 4 laureaci konkursu pojadą na finał do naszej pięknej stolicy Warszawy! ;)                                      Laureatami zostali:

  • Michał Konefał z 4B
  • Damian Gólcz z 6C
  • Paulina Kochańska z 6C
  • Jakub Kamiński z 6B

Były też wyróżnienia. Ja, Miriam oraz 2 innych oraz laureaci zostali nagrodzeni grą SuperFarmer. To na tyle z tego dnia :D

Dziś o godz. 10:00 odbył się powiatowy turniej wiedzy pożarniczej w Szkole Podstawowej nr. 8 w Malborku, w którym uczestniczyłam :D Na samym początku usiedliśmy i wysłuchaliśmy pana przewodniczącego jury, później zostaliśmy podzieleni na grupy ze względu na wiek (osobno podstawówki, gimnazja i licea) oraz  udaliśmy się  do klas pisać testy 40 zadaniowe. Mieliśmy tylko 20 min. (co oznacza, że 30 sek. na jedno pytanie  ;) Test okazał się być dosyć prosty ponieważ wiele pytań z tego testu było na etapie szkolnym oraz gminnym, więc przedstawiciele naszej szkoły (tj. ja i Jan M.)  mieli uproszczone zadanie ;D Zdziwieni tak prostym testem wyszliśmy po ok. 10 minutach ;>  Siedzieliśmy parę minut na sali po czym poszliśmy zwiedzić remizę strażacką ;3 Pod czas naszej wędrówki po remizie wiele się dowiedziałam o rodzajach wozów strażackich oraz o ich wyposażeniu (trzeba pamiętać, że nie wszystkie wozy strażackie mają takie same wyposażenie!). Zobaczyliśmy również „emerytowany” wóz strażacki liczący sobie prawe 30 lat oraz 2 łódki strażackie. Jedna była wyposażona w 90 koniowy silnik BMW ;D Jeden ze strażaków ubrał się w specjalne stroje bojowe. W jednym wyglądał jak kosmita. Strój był cały srebrny od stóp aż po głowę ;D Po godzinnej wycieczce wróciliśmy do szkoły na obiad. Po obiedzie poszliśmy z p. Markiem, który oprowadzał nas po szkole, ponieważ kiedyś sam tam się uczył ;D Wróciliśmy. Z niecierpliwością czekaliśmy na werdykt jury. Przewodniczący jury zaczął czytać: Drugie miejsce otrzymuje Sandra B, natomiast pierwsze Jan M. Byliśmy naprawdę zdziwieni, ale to nie jest jeszcze koniec dzisiejszej przygody ;D Pierwszy trzy miejsca brały udział w finale ustnym. Finał decydował o tym kto wybierze się na turniej wojewódzki. Losowaliśmy 3 pytania, na które musieliśmy odpowiedzieć. Za każde pytanie można było zdobyć 3 punkty, a więc łącznie 9 punktów. Ja wybrałam numery pytań: 1,23,24. czyli pyt. pierwszy, przed ostatnie i ostatnie ;D Musiałam odpowiedzieć na pyt.: Co to jest pożar?  Kto decyduje o pozwoleniu na rozpalanie ogniska w lesie?, a ostatniego niestety nie pamiętam ;d Po podliczeniu punktów z pytań ustnych otrzymałam 6,5 punkta. Czekaliśmy aż jury wyda ten ostateczny, końcowy „wyrok”. Po ogłoszeniu wyników skamieniałam ;) Zajęłam pierwsze miejsce, a Jan drugie!  ;] Ja z p. Markiem oraz Janem nie dowierzaliśmy. Pierwszy raz w historii szkoły nasza szkoła zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego! ;0 Więc trzymajcie za mnie kciuki 20 kwietna, będę wtedy pisać testy w Pruszczy Gdańskim w jednostce lotniczej ;3 Kto wie może przekwalifikuje się na finał, czyli etap krajowy? o.O

Jeżeli i wy chcecie sprawdzić się w waszej znajomości pożarniczej zadam wam parę pytań ;> A oto one:

1. Jaki czynnik decyduje o stopniu zagrożenia pożarowego lasu?

a) wilgotność ściółki powietrza

b) wilgotność drzew oraz poszycia gleby

c) wilgotność mchów, porostów oraz gleby

2. Gaz propan- butan  jest:

a) cięższy od powietrza

b) lżejszy od powietrza

c) ciężar gazu jest równy ciężarowi powietrza

3. Drzwi do pomieszczeń, w których przebywa ponad 50 osób powinny otwierać się:

a) do wewnątrz

b) na zewnątrz

c) nie stawia się wymagań

4. Co się stanie z płomieniem świecy, jeżeli w pomieszczeniu zwiększymy stężenie tleny?

a) płomień wydłuży się

b) płomień skróci się i rozszerzy

c) płomień zgaśnie

5.  W mięśniu czworogłowym uda znajduje się wbity pręt, pomoc polega na:

a) szybkim usunięciu przedmiotu

b) zabezpieczeniu przedmiotu przed przemieszczeniem i oparzeniu rany

c) zebraniu danych póki pacjent jest przytomny

 

Pytania wybrałam z testu z etapu gminnego :D Jestem ciekawa czy ktoś zdoła rozwiązać te zadania ;) Czekam za rozwiązania i dziękuje za uwagę ;333

Przepraszam za brak zdjęć, ale niestety zdjęć z farmera nie mam, a zdjęcia z turnieju pożarniczego zdobędę później ;)

Wasz Brzusio:DDD

Kategorie Bez kategorii | Tagi , , , , , | Komentarzy: 8

Piosenka „śpiewana”

W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać wam taką jedną fajną piosenkę.

Harder Better Faster

 

Znam od ją od 2 lat. Ale ostatnio (w zeszłym roku)  przydała mi się na angielskim.

Chciałam ją zaśpiewać palcami ale nie nadążałam za ruchami :/

Może mi się kiedyś uda :D

 

YouTube Preview Image

(wersja dłoniowo-rękowa)

 

 

YouTube Preview Image

(version original)

 

Tekst:

Tekst piosenki.
Tekst piosenki.

______________________________________________-

Kodeina (Stasia)

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 10

Woman’s day

Dzisiaj 8 marca.

Dzień Kobiet jest to coroczne święto obchodzone 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar

walki o równouprawnienie kobiet.

 

 

Nawet google zmieniło wygląd :D

Odświętne google na dzień kobiet.
Odświętne google na dzień kobiet.

 

Raz do roku jest taki dzień,
który przemija jak sen.
Wszystkie Panie i Matki
w dniu tym dostają pachnące kwiatki,
ja życzę Ci

zbierania z życia tylko najlepszych wrażeń
i spełnienia wszystkich marzeń.

 

 

Źródła:

Wikipedia

http://www.zyczenianadzienkobiet.waw.pl/

_______________________

Kodeina (Stasia)

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 8

Nie kłam.

Z okazji dnia wiosny każda klasa będzie musiała zaspiewać piosenkę.

Chociaż z początku wygrywał Big Cyc – Każdy facet to świnia

ale zgodnie cała klasa 6 c wybrała piosenkę

„Nie kłam że kochasz mnie”

YouTube Preview Image

 

Tego samego dnia odbędzie się konkurs szkolny w Super Farmera.

Więcej szczegółów konkursu znajdziecie na zdjęciu :

Konkurs Super Farmer
Konkurs Super Farmer

Źródła:

blogiceo.nq.pl/6cczylimy (zdjęcie plakatu)

______________________

Kodeina (Stasia)

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 4

Pocztówki

Dzisiaj na lekcji informatyki zakładaliśmy kąta na www.postcrossing.com.

Ja z Brzuchem (Sandrą) i nieobecną Pauliną załozyłysmy wspólne konto na adres szkoły.

Natomiast Kasia Sandra i Miriam założyły też wspólne 2 konto.

Obydwie grupy zaczęły pisać już swoja pierwsza kartkę

Kartka Sandry Kasi i Miriam :D
Kartka Sandry Kasi i Miriam
Kartka Stasia Brzusia i Pauliny :)
Kartka Stasia Brzusia i Pauliny

Przepraszam za jakość zdjęcia ale zostało ono zrobione kalkulatorem :(

 

Nasza pocztówka będzie pokonywała dystans taki jak poniżej:

Trasa wędrówki kartki :D
Trasa wędrówki kartki

Zostanie ona wysłana w poniedziałek :]

 

A oto zdjęcia z pisania pocztówek:

Grupa Miriam Kasi i Sandry
Grupa Miriam Kasi i Sandry

 

Grupa Stasi Brzusia i niewidzialnej Pauliny.
Grupa Stasi Brzusia i niewidzialnej Pauliny.

_____________________________________________________________

Kodeina (Stasia)

 

Kategorie Bez kategorii | Komentarzy: 6