Cyfryzacja jest potrzebna

Cyfryzacja już dawno zagościła w naszym codziennym życiu. Oglądając telewizję, słuchając radia, korzystając z internetu stykamy się z szerokim pojęciem cyfryzacji. Dzięki niej możemy na przykład dowiedzieć się informacji z całego świata, edukacja medialna pozwala we własnym zakresie pogłębiać naszą wiedzę. Bardzo powszechne  w internecie stało się pisanie bloga na wszelakie tematy. Jest do dobry sposób na wyrażenie własnej opinii na różne tematy.  Dzięki internetowi możemy kontaktować się z naszymi przyjaciółmi nie wychodząc z domu, lub szukać informacji których akurat potrzebujemy. Były to oczywiście zalety cyfryzacji. Posiada ona również swoje wady. Media często podają informację, które oni uważają za stosowne manipulując w ten sposób swoich widzów. Moim zdaniem zjawisko cyfryzacja jest potrzebne, ponieważ w dzisiejszym świecie zależy nam na jak najszybszym docieraniu do informacji lub korzystanie z innych rzeczy które umożliwia nam internet czy telewizja.  

Trzeba zachować zdrowy rozsądek

Ciężko jest jednoznacznie ocenić zjawisko cyfryzacji. Ma ona swoje pozytywne jak i negatywne strony. Jest to jednak nieuniknione zjawisko w dzisiejszych czasach. Ułatwia to komunikowanie się, wyszukiwanie informacji, a także może być wykorzystywane w celach rozrywkowych.
 Pozytywną cechą może być na przykład cyfryzacja banków, zakładów ubezpieczeń. Nie trzeba już czekać w długich kolejkach do okienek – wiele spraw można załatwić jednym kliknięciem. O wiele łatwiejsza jest również nauka. Zamiast przeszukiwać dziesiątki książek w poszukiwaniu tego, co nas interesuje, wystarczy wpisać jedno hasło w wyszukiwarkę.
 Negatywnym zjawiskiem jest to, że ludzie zatracają się w wirtualnym świecie i publikują o sobie za dużo informacji. W wielu przypadkach obraca się to przeciwko nim. Kolejnym negatywnym aspektem jest hakerstwo. W bardzo łatwy sposób możemy stać się ofiarą internetowego przestępcy i stracić chociażby dane do internetowego konta bankowego.
 Nie bez powodu media nazywane są ” czwartą władzą „. W ten sposób rządzący lub wybrane grupy, mogą kontrolować społeczeństwo, poprzez pokazywanie tylko tego, co jest dla nich wygodne. 
 Moim zdaniem cyfryzacja jest nieunikniona i należy z tego korzystać, jednak należy pamiętać, aby we wszystkim zachować zdrowy rozsądek.

Internet jest nam bardzo potrzebny

Oceniam rozwój Internetu pozytywnie. Uważam, że Internet jest nam bardzo potrzebny w codziennym życiu, a chociażby po to, aby przeczytać wiadomości, dowiedzieć się, co dzieje się w odległych zakątkach świata, ciekawostki lub po prostu artykuły, które nas interesują. W Internecie również można za darmo czytać książki online, co uważam, za bardzo dobre rozwiązanie. Internet sporej liczbie osób ułatwia pracę, czy naukę. Ja bardzo często, jako uczeń korzystam z Internetu. Służy mi on np. do zdobywania nowych wiadomości lub pogłębiania starych. Osobiście zdarza mi się czytać książki online oraz korzystać ze słowników internetowych. Jednym z plusów Internetu jest, to że każdy, kto ma do niego dostęp może rozwijać swoją wiedzę za darmo.
Internet nie tylko służy zdobywaniu informacji. Ważną rolę odgrywa w rozrywce lub komunikacji międzyludzkiej. Chcąc obejrzeć film, nie musimy wydawać pieniędzy na kino, wystarczy włączyć komputer i wybrać odpowiedni film. Podobnie jest z przedstawieniami teatralnymi, które też już coraz częściej publikowane są w Internecie, tak samo jak koncerty, kabarety itd. Jednym z wielu plusów jest oszczędność czasu oraz finansowa.
Media społecznościowe zyskują coraz większą popularność. Większość nastolatków ma konto na portalach społecznościowych, ale zaczyna pojawiać się na nich coraz więcej osób starszych, zainteresowanie wzrasta z roku, na rok. Dzięki takim portalom, możemy łatwo utrzymywać kontakt z przyjaciółmi lub bardzo dawno niewidzianymi osobami, z którymi z jakiś powodów nie zawsze możemy się spotkać. Przez Internet możemy skontaktować się z rodziną, która jest np. na emigracji i bardzo dawno jej nie widzieliśmy. Internet daje możliwość: szybkiego, bezpłatnego kontaktu z ludźmi bliskimi nam. 
Podsumowując, oceniam Internet pozytywnie, widzę jego zalety oraz szerokie zastosowanie. Uważam, że jest on przydatny wielu dziedzinach życia oraz, że rozwój Internetu jest procesem nieuniknionym, oraz czymś naturalnym.
Trzeba tylko pamiętać o bezpiecznym korzystaniu z niego !!!

Życie jest o wiele łatwiejsze

Uważam, że cyfryzacja jest bardzo dobra. Na wielu stronach internetowych dowiadujemy się najświeższych informacji dotyczących całego świata. W internecie możemy znaleźć informacje na każdy temat. Dzięki portalom społecznościowym odnawiamy stare kontakty, a także poznajemy nowych ludzi. Internet oferuje nam wiele blogów modowych, kulinarnych lub motywacyjnych. Oprócz przyjemności w internecie możemy się również uczyć. Możemy uczyć się języków oraz poszerzać wiedzę z każdej dziedziny. Dzięki internetowi robimy zakupy bez wychodzenia z domu. Znajdujemy również ogłoszenia o pracy. Dzięki cyfryzacji nasze życie jest o wiele łatwiejsze.

Prawa rączka

W dzisiejszych czasach wszystko krąży wokół tego, co związane jest z internetem, z siecią. Myślę ze np. media społecznościowe takie jak np. facebook są przydatne w codziennym życiu. Mamy dzięki temu możliwość szybkiego kontaktu z ludźmi. Bezpłatnie wymieniamy się wiadomościami. Jesteśmy „na bieżąco” z wszystkimi informacjami, możemy w jednej sekundzie sprawdzić co u kogo się dzieje. Trzeba jednak być uważnym na tego typu media społecznościowe i unikać kontaktu z obcymi, lepiej ograniczyć się jednak do kontaktu ze znanymi nam osobami.

  Internet daje nam także możliwość nauki. Możemy zamiast chodzić na korepetycje, czytać sprawdzone i mądre informacje w sieci. Znajdziemy tam wszystko,  co tylko chcemy.

  Wszyscy ludzie są już tak przyzwyczajeni do internetu, iż nie wyobrażam sobie już teraz świata bez niego. Jest on jak nasza tzw. ‘prawa rączka’. Ułatwia nam bardzo życie i z nim jest nam po prostu wygodniej. Myślę, że ludzie dzięki takim udogodnieniom jak internet trochę się rozleniwiają i wymagają od siebie mniej niż potrafiliby naprawdę zrobić. Przykładu nie musimy szukać daleko. Opisując np. dane pojęcia, jak ja wyżej, szukamy definicji w sieci a nie w słowniku ponieważ wymaga to mniej czasu, zaangażowania i myślenia. Myślę, że większość osób, tak jak ja zdaje sobie z tego sprawę, ale po prostu im to nie przeszkadza, bo tak jest ‘wygodniej’.

Jestem świadoma tego co możemy znaleźć w sieci i wiem, że nie każdy wykorzystuje możliwość dostępu do niej tak jak powinien. Najbardziej przeraża mnie to, że bez względu na wiek każdy może wyszukiwać w internecie to co tylko chce.  Dzieci stają się coraz mądrzejsze a internet to dla nich ‘pestka’ odnajdą w nim wszystko to co tylko chcą, bez najmniejszego problemu. Często korzystają z internetu bez nadzoru osób dorosłych i oglądają niestosowne treści. Dorośli ludzie także często nie potrafią odpowiednio korzystać z internetu. Głównym problemem jest to, że pochłania on wiele czasu i często nie możemy się od niego oderwać. Często ludzie ‘służą mu 24 godziny na dobę’.

  Uważam jednak, że jeśli używa się internetu ‘z głową’ może on być nam tylko kopalnią dobrej wiedzy, a dzięki niemu możemy się wiele nauuczyc. Jeśli natomiast wykorzystujemy go źle np. przepisując wypracowania z internetu robimy krzywdę tylko sobie, bo kiedy będziemy musieli napisać wypracowanie sami nie będziemy nic pamiętać z wiedzy którą zaczerpnęliśmy bezmyślnie z internetu. Jeśli człowiek potrafi korzystać z sieci słusznie, przyniesie ona same pozytywy.

Używać z głową

Internet i telewizja niosą za sobą wiele udogodnień i korzyści. Dzięki internetowym portalom społecznościowym, takim jak Facebook czy Twitter, możliwa jest szybka komunikacja z ludźmi na całym świecie. Internet umożliwia szybki dostęp do informacji. Na stronach internetowych możemy znaleźć informacje na wiele interesujących tematów. W telewizji możemy oglądać różnego rodzaju programy naukowe, które poszerzają naszą wiedzę. Możemy również miło spędzić czas z bliskimi, poprzez wspólne oglądanie filmów czy też programów rozrywkowych. Mimo zalet Internet i telewizja mają również wiele wad. Przez ciągłe spędzanie czasu w Internecie poświęcamy mniej czasu najbliższym. Wpadamy w uzależnienie, psujemy sobie wzrok. Poznając osoby na portalach społecznościowych nigdy do końca nie możemy być pewni, czy dana osoba jest tym, za kogo się podaje.Siedząc cały dzień przed telewizorem marnujemy czas, który moglibyśmy poświęcić na coś pożyteczniejszego. Internet i telewizja są dobrymi rzeczami, ale w ograniczonych ilościach. Żeby czerpać z nich korzyść i przyjemność musimy używać ich z głową.

Ogromna szansa

W dzisiejszych czasach świat jest w ogromnym stopniu oparty na szeroko pojętej cyfryzacji. Korzystamy z komputerów, laptopów, mediów społecznościowych, portali czy stron internetowych. Czytamy różnotematyczne blogi, artykuły czy książki, robimy zakupy, przelewy i opłacamy rachunki, kontaktujemy się z rodziną czy przyjaciółmi, a wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu. Dzięki ogólnodostępnej cyfryzacji jesteśmy w stanie zaoszczędzić bardzo dużo czasu, wiele się nauczyć i rozwinąć swoje zainteresowania. Komputer jest też bardzo dobrym narzędziem rozwoju, kształcenia i nauki. Digitalizacja ma więc szereg zalet, nie należy jednak zapominać o równie dużej ilości wad. Cyberprzemoc, uzależnienie, nieświadome ujawnianie danych, czy oszustwa internetowe to jedynie niektóre z nich. Moim zdaniem Internet to wspaniały wynalazek, bardzo przydatny i pomocny, lecz tylko dla ludzi, którzy potrafią korzystać z niego z rozwagą i rozumem. Cyfryzacja daje nam ogromną szansę na rozwój i lepsze poznanie świata, w którym żyjemy. 

„Media społecznościowe i szeroko rozumiana cyfryzacja” – opinia

Media społecznościowe stały się częścią naszego życia. Korzystanie z internetu i mobilnych technologii wypełniają wolny czas każdego dnia. W dzisiejszych czasach mass media  stały się środkiem łączności, przekazu, który rozwija się nieprawdopodobnie szybko.  Sieć to ogrom wiedzy, której nigdy w pełni nie poznamy. W internecie znajdziemy wiele informacji, które pomogą nam w nauce, pracy i w wielu innych czynnościach. Internet daje wiele możliwości, pozwala na rozwój własnej pasji, hobby i przyjaźni. Międzysieć  jest globalna i masowa. W nieprawdopodobnie szybki sposób  możemy skontaktować się z bliskimi, którzy mieszkają bardzo daleko od nas. Dzięki sieci ludzie wiedzą więcej o problemach świata, są bardziej świadomi ich.  Internet to również zagrożenie  zwłaszcza dla dzieci. Powinniśmy je chronić i uświadamiać jak ważna jest anonimowość. Gry, w które grają dzieci uzależniają i negatywnie wpływają na zachowanie, które mają odzwierciedlenie w codziennym życiu. Młodzi ludzie szukają znajomości w Internecie, lecz musimy pamiętać o tym, aby posługiwać się nickami, by dbać o własne bezpieczeństwo, gdyż coraz częściej słyszymy o internetowych oszustach. Cyberprzemoc w tych czasach jest bardzo popularna i należy uświadamiać dzieci i młodzież o jej skutkach, aby wiedziały jak się jej wystrzegać.

Moim zdaniem internet ma swoje zalety, ale także wady, na które z pewnością powinniśmy uważać. Dlatego używajmy internetu z rozsądkiem, a jeśli już napotkamy na niebezpieczeństwo nie bójmy się poprosić o pomoc drugiej osoby.

Ze swojego doświadczenia wiem…

Długo zastanawiałam się co napisać, aby wypowiedzieć się na temat co sądzę o cyfryzacji i edukacji medialnej. Sprawdziłam wszystkie źródła i informacje dotyczące tej dziedziny, ponieważ nie do końca wiedziałam czym tak naprawdę się zajmują. Moje zdanie na temat cyfryzacji nie jest jednoznaczne. Dużo się mówi o tym, ile to wygody niesie za sobą internet. Zauważamy to chociażby po braku kolejek w urzędach i bankach czy coraz mniejszej ilości ludzi przebywających np. w parkach, ogrodach i innych miejscach w których mogliby się integrować. Faktem jest to, że uważamy się za osoby nowoczesne i postępowe, ponieważ idziemy z duchem czasu i zachodnimi trendami, ale nie mamy świadomości gdzie jest granica. Powinniśmy stanąć w miejscu, oderwać się od tego wirtualnego świata, a przy tym zrozumieć, jak wiele można zobaczyć nie zaglądając tylko do sieci. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak medium wypływa na nasze zachowania komunikacyjne. Ciągłe wyświetlanie aktualności na portalach społecznościowych powoduje ponaglanie tej czynności bez ustanku. Stajemy się uzależnieni między innymi od: Facebooka, czy Instagrama. Społeczności on-line stały się pośrednikiem naszej komunikacji w różnych kręgach społecznych. Wśród znajomych mamy rówieśników, rodzinę, często również nauczycieli czy przełożonych w pracy. Zwykle do wszystkich tych osób odnosimy się zupełnie inaczej, ale warto się zastanowić czy nie lepiej byłby traktować ich tak samo? Chodzi mi tu głównie o kontakt w świecie realistycznym, a nie tym przez monitor komputera. Ze swojego doświadczenia wiem, że osoby które spotkaliśmy w świeci oraz znajomości zawarte dzięki niej, nie zawsze kończą się dobrze.