Z klasą czy nie?

Kończy się właśnie program „WF z klasą” w roku szkolnym 2014/2015. Jako szkoła mieliśmy przyjemność w nim uczestniczyć. Mamy nadzieję, że za pomocą naszego bloga udało nam się przedstawić jak wygląda wychowanie fizyczne w naszej szkole. P1210551

Prawdziwą kopalnią wiedzy i opinii o naszych lekcjach okazał się Sportowy Okrągły StółByła to okazja by uczniowie wyrazili swoją opinię bez cenzury na temat lekcji wychowania fizycznego oraz wyobrażali sobie idealną lekcję. Mieli także okazję by określić plusy i minusy tych lekcji. Dzięki szkolnej debacie postanowiliśmy rozszerzyć wychowanie fizyczne o dodatkowe formy poza lekcyjnymi. Odbył się rajd pieszy „Wyprawa po tlen” ,turniej piłki siatkowej oraz turniej tańca. W drugim semestrze zorganizowano, przy współpracy zaprzyjaźnionej szkoły turniej plażowej piłki siatkowej oraz mecze rodziców przeciwko uczniom przy okazji Szkolnego festynu rodzinnego.

Oprócz zadań zorganizowanych na potrzeby programu „WF z klasą” w naszej szkole odbywają się różne inne przedsięwzięcia aktywizujące naszych uczniów. Bierzemy także udział w szeregu imprez i zawodów sportowych organizowanych w naszej okolicy.

Kolejny rok szkolny się kończy . Przez cały czas towarzyszył nam przy nim program
„WF z klasą”. Wspaniałym jego zwieńczeniem byłoby otrzymanie upragnionego tytułu.

Rodzice rozruszani!

W końcu doczekaliśmy się Dnia Dziecka. W niedzielne popołudnie spotkaliśmy się na stadionie gminnym wraz z dziećmi i rodzicami. Odwiedzili nas również goście z innych miejscowości nie związani z naszą szkołą. Imprezę nazwaliśmy Szkolnym Festynem Rodzinnym. Inicjatorami imprezy byli Rada Rodziców i p. Dyrektor naszej szkoły.

„… W Lubichowie była to pierwsza tego typu impreza. Przygotowania trwały od dawna.
W lutym dyrektor szkoły, p. Justyna Kacała – powołała zespół, w skład którego wchodzili nauczyciele i rodzice. W ten sposób powstała grupa sportowa, gastronomiczna, stoiska rzemieślniczego, loterii fantowej, artystycznej, kącika plastycznego. Aby nasi uczniowie
w pełni byli zadowoleni z propozycji, oprócz oczywiście lodów sponsorowanych przez miejscową Biedronkę i Unilever Polska SA, zaoferowano im gofry przygotowane przez  panie z lubichowskiego Koła Gospodyń, a także  mnóstwo atrakcji w formie zabaw i zawodów sportowych. Spotkanie miało wartość edukacyjną, a nie tylko rozrywkową, zaproszono  na festyn miejscową firmę „Koplas – Las i Ogród” państwa Żywalewskich oraz Nadleśnictwo Lubichowo, którzy  zorganizowali pokaz obróbki drewna, a także Ochotniczą Straż Pożarną z Lubichowa z pokazem ratownictwa drogowego. Pomoc
w organizacji festynu okazali także inni przedstawiciele firm usługowych z terenu Lubichowa…”

Tak w kilku zdaniach opisano festyn na szkolnej witrynie, na której znajdziecie więcej informacji, a także zdjęcia. My zajmiemy się na naszym blogu stroną sportową festynu. Zmagania sportowców rozpoczęły od finału Mistrzostw Szkoły o Puchar pani Dyrektor w Piłce Nożnej. Do ostatniego szczebla rozgrywek dotarły klasy Vc i VIb. Tuż przed meczem można było odczytać zdenerwowanie i podekscytowanie na twarzach młodych piłkarzy. Nic dziwnego, nieczęsto zdarza im się grać nie tylko przed całą szkołą ale także przed rodzicami, dziadkami czy po prostu tak liczną widownią. Po pierwszym gwizdku jednak wszystko wróciło do normy i zawodnicy skoncentrowali się na grze. VIb nie pozostawiła złudzeń swoim młodszym przeciwnikom
i wygrała 7 do 1.

 

W przerwie meczu dziewczęta z Va zaprezentowały układ taneczny aby uprzyjemnić  oczekiwanie na drugą połowę. Uroczystego wręczenia Pucharu pani Dyrektor dokonała tuż po meczu na scenie głównej festynu. Tradycyjnie wybrano również Króla Strzelców. Został nim Dominik Makowski z klasy VIb, który w całym turnieju strzelił 14 bramek.

Kolejną dyscypliną rozgrywaną na festynie były dwa ognie. Naprzeciwko siebie stanęły uczennice i mamy. Początkowo mamusie jakby troszeczkę zdominowane przez młodsze pokolenie oddały inicjatywę. Jednak już po paru minutach wzięły się do odrabiania strat aby w końcu mecz wygrać. Mimo swojego święta tym razem dzieci nie dostały prezentu. Obie strony zeszły z boiska zadowolone. Uczennice, rzecz jasna troszkę mniej. Najważniejsze w tym meczu nie była jednak wygrana, a rozruszanie mam, których nie trzeba było długo namawiać na uczestnictwo w rywalizacji. Nagrodzone mamy dumnie stanęły na scenie głównej i zostały udekorowane wykonanymi specjalnie na festyn medalami.

Następni do walki stanęli tatusiowie i synowie. Zmierzyli się oni w meczu piłki nożnej.
W początkowych minutach utrzymywał się bezbramkowy remis. Wynik otworzyli tatusiowie i uzyskali nawet trzybramkową przewagę. Jednak uczniowie zaczęli gonić wynik. Trochę za sprawą swoich przeciwników :-) . Jednak miło było oglądać jak ojcowie bawią się piłką i całym meczem pokazując młodym zawodnikom o co chodzi tak naprawdę w grze. W takim meczu dzieci mogą się bardzo dużo nauczyć. Nie tylko umiejętności technicznych ale również postawy sportowca. Meczu nie udało się zakończyć w regulaminowym czasie ani w dogrywce. Doczekaliśmy się więc rzutów karnych. Tylko jedna bramka przesądziła o wygranej. Triumfowali tatusiowie, w końcówce już bardzo skoncentrowani. Dla nich również przygotowano i wręczono medale upamiętniające spotkanie na szkolnym festynie rodzinnym

Uczestnicy festynu mogli jeszcze spróbować swoich sił w przeciąganiu liny. Szybko swoje drużyny zebrały Przewodnicząca Rady Rodziców i Pani Dyrektor, wybierając je spośród zgłaszających się dzieci. Zabawa była świetna, nawet sędzia pomagał raz jednej raz drugiej drużynie aby rywalizacja trwała dłużej. Ostatecznie zwycięska okazała się drużyna pani przewodniczącej, a wszystkim uczestnikom w nagrodę rozdano lizaki.

Cały festyn okazał się bardzo udany. Rodzice bardzo chętnie włączyli się w jego organizację. No i zostali rozruszani. Nie tylko oni bo ogromną pracę w przygotowanie festynu włożyli wszyscy organizatorzy.

Boso przez…

We wtorek 27.05.2014 w Zelgoszczy odbyły się I Mistrzostwa Gminy w Plażowej Piłce Siatkowej. Inicjatorem zawodów był Paweł Jagodziński, nauczyciel wychowania fizycznego z naszej szkoły. Przygotowania rozpoczęto już miesiąc wcześniej. Tu jak zwykle na wysokości zadania stanęły dyrekcje obu szkół podstawowych w naszej gminie. Nie było problemu z ufundowaniem medali, napojów i słodkości dla uczniów. Dyplomów starczyło dla wszystkich.  Były takie za zajęcie miejsc w czołówce, a także za udział
w turnieju. Także dowozy uczniów były tak zorganizowane, aby uczniowie nie mieszkający w Zelgosczy mogli wziąć w udział zawodach i zostali dowiezieni i odwiezieni nie czekając zbytnio na autobus. Para naszych „wuefistów” ostro wzięła się do pracy przygotowując boiska do gry i werbując zawodników. Przygotowanie rozpisek zawodów, oświadczeń i informacji dla rodziców było tylko formalnością.

P1180693

Celem zorganizowania takich zawodów było przede wszystkim aktywizowanie dzieci. Przez cały czas w naszej pracy staramy się znaleźć sposoby na rozruszanie młodego człowieka. Zbliża się okres wakacyjny. Niektórzy uczniowie wyjadą na kolonie, inni z rodzicami na wczasy, jeszcze inni pozostaną w rodzinnych miejscowościach. Dlaczego nie pokazać dzieciakom tak wakacyjnej formy siatkówki jaką jest siatkówka plażowa. Często widuje się boiska do siatkówki przy kąpieliskach, polach namiotowych czy na osiedlowych placach zabaw. Może przez nasz turniej młodzież zacznie częściej z nich korzystać.

W zawodach mogli wziąć udział uczniowie ze szkół podstawowych w Zelgoszczy
i w Lubichowie. W związku z dość dużą (nie ukrywamy że satysfakcjonującą) liczbą uczestników utworzono cztery kategorie:

Dziewczęta kl. IV

Chłopcy kl. IV

Dziewczęta kl. V – VI

Chłopcy kl. V – VI

Do zawodów zgłosiło się 21 par zawodniczek i zawodników. Po nocnych i porannych deszczach, które spędziły sen z powiek organizatorom, przystąpiono do rozlosowania grup. Zastosowano w nim ciekawe wykorzystanie „pozostałości” po popularnych słodyczach dla dzieci :-) .


P1180680

Po losowaniu rozpoczęły się zmagania na dwóch wcześniej przygotowanych boiskach. Niestety było troszkę ciasno, ale nie przeszkadzało to zbytnio w rywalizacji sportowej
i dobrej zabawie. Po porannych deszczach zaczęło pokazywać się słońce, tylko temperatura nas nie rozpieszczała. Adrenalina udzielająca się zawodnikom, kibicom
(i sędziom) nie pozwoliła im jednak marznąć. Przez fazę grupową przebrnęliśmy sprawnie i już można było zaobserwować wyłaniających się z pośród uczestników faworytów. Coraz większe emocje udzielały się wraz z wkraczaniem turnieju
w decydującą  fazę. Radość po wygraniu półfinału wydawała się bardziej ekspresywna niż po finale.

P1180709

W ostatnich setach meczy finałowych zawodników dopadł deszcz. Troszeczkę mokrzy ale szczęśliwi udaliśmy się do sali gimnastycznej aby tam, na suchym gruncie, dokonać dekoracji zwycięzców. Zaszczyt ten przypadł dyrektorowi szkoły w Zelgoszczy.

P1180720

Cały turniej w naszym odczuciu był bardzo udany. Po raz pierwszy ta dyscyplina pojawiła się u nas w zawodach szkolnych. Trochę specjalnie nazwaliśmy te mistrzostwa pierwszymi aby kontynuować je w przyszłym roku. W Zelgoszczy odbywają się takie turnieje dla dorosłych i chcemy aby dzieci poszły w ich ślady. Opisywane na naszym blogu mistrzostwa szkoły w piłce nożnej też są cykliczne i nauczyły nas, że podnosi to także rangę takich zawodów.

Pierwsze mistrzostwa w plażówce pokazały, że uczniowie chcą uczestniczyć w takich turniejach. Widok uśmiechu po zwycięstwie ale i rozgoryczenia po przegranej na twarzach młodych ludzi umacnia nas w przekonaniu o walorach wychowawczych całej kultury fizycznej i motywuje nas do dalszej pracy w jej krzewieniu.

I runda za nami!

Zakończyła się faza grupowa Mistrzostw Szkoły w Piłce Nożnej. W zakładce po prawej stronie znajdziecie wyniki wszystkich meczy oraz klasyfikację najlepszych strzelców w tegorocznych rozgrywkach. Zapraszamy do kibicowania najlepszej czwórce. Czekamy również na króla strzelców. Chociaż w tym roku sprawa wydaje się być jasna.

Półfinały 28 maja. Powodzenia!

Szkoda tylko, że czas mijał tak szybko.

Ruch w wodzie wspomaga rozwój fizyczny, a zajęcia na basenie przynoszą zwykle wiele radości. Dlatego w czwartek, 8 maja 23 osobowa grupa z naszej szkoły spędziła popołudniowy czas wolny w AQUA CENTRUM w Kościerzynie. Przez 2 godziny uczniowie mieli możliwość aby popływać, poszaleć na zjeżdżalni czy posiedzieć
i zrelaksować się w jacuzzi. Śmiechu i zabawy było co niemiara. Szkoda tylko, że czas mijał tak szybko. Po wyjściu z pływalni głodni, udaliśmy się do restauracji znajdującej się na piętrze w AQUA CENTRUM aby uzupełnić zapasy energii spożytkowanej podczas wodnych harców. Wyjazd należy do udanych, ponieważ mimo późnej godziny powrotu uczniowie zadowoleni i uśmiechnięci pytali o termin następnego wyjazdu.2014-05-08-151

Turniej „piątek piłkarskich” rozpoczęty.

Ruszyły jedenaste już Mistrzostwa Szkoły w Piłce Nożnej o Puchar p. Dyrektor.
Są to cykliczne zawody, w których biorą udział reprezentacje klas IV – VI.
Chyba najbardziej oczekiwany turniej przez uczniów. Celem uczestników jest
zdobycie pucharu p. Dyrektor. Od jedenastu lat puchar jest przechodni, ten sam wręczany jest co roku nowym mistrzom.
Reprezentacjom wszystkich klas życzymy powodzenia!!!

Po prawej stronie w zakładce „Piątki piłkarskie” znajdziecie wszelkie informacje dotyczące turnieju.

A może siatkówka na boso?


Dnia 27 maja 2014 r. w Zelgoszczy odbędą się

I Mistrzostwa Gminy
w Plażowej Piłce Siatkowej.
W turnieju mogą brać udział dwuosobowe drużyny,
zarówno chłopcy jak i dziewczęta.
Wszelkie pytania oraz zgłoszenia do udziału w turnieju
prosimy kierować do p. Pawła Jagodzińskiego.

5067_1_[1]

Zapraszamy wszystkich chętnych!!!

 

Rozruszać uczniów i rodziców.

Długo zastanawialiśmy się co jeszcze możemy zorganizować dla naszych uczniów. Jaką dyscyplinę im zaproponować, czy kontynuować rozpoczęte już przedsięwzięcia. Realizacja Lokalnej Akcji Sportowej przy ścisłej współpracy innej szkoły zrodziła w naszych głowach pomysł zorganizowania turnieju plażowej piłki siatkowej. Dlaczego właśnie ta dyscyplina? Ponieważ w formie halowej jest ona bardzo lubiana w Publicznej Szkole Podstawowej im. Andrzeja Grubby w Zelgoszczy (wraz z nią będziemy ten turniej organizować). A żeby ją urozmaicić i pokazać, że do uprawiania siatkówki wcale nie jest potrzebna sala gimnastyczna, zaproponowaliśmy jej formę na boso.

Rozruszanie rodziców jest naszym drugim celem. Dlatego już ruszyły przygotowania do Pikniku Rodzinnego z Okazji Dnia Dziecka. Przy bardzo ścisłej współpracy dyrekcji, nauczycieli, uczniów i rodziców, powstały pomysły na zorganizowanie wolnego popołudnia dla całych rodzin. Będzie okazja nie tylko do zmagań sportowych, ale również do zapoznania się z całą działalnością szkoły. 

Wszelkie aktualności dotyczące zadań które chcemy zrealizować, będziemy publikować na blogu. Poza tymi głównymi, jak zwykle znajdziecie relacje z wydarzeń sportowych, które będą realizowane w naszej szkole dodatkowo oraz w których nasi uczniowie będą brali udział. Między innymi z już XI edycji Mistrzostw Szkoły o Puchar Dyrektora w Piłce Nożnej.