To znowu my!

To znowu my!

28 listopada gościliśmy w naszej klasie pana Bartłomieja Martysa z Regionalnego Centrum Informacji Europejskiej w Lublinie. Przybliżył nam temat „Prezydencji RP w Radzie Unii Europejskiej”.

Pokaz był w formie prezentacji multimedialnej i dopowiadaniu w niektórych kwestiach. Na początku pojawiło się kilka pytań, na które znaleźliśmy odpowiedź oglądając prezentację.

Dowiedziałyśmy się takich wiadomości:

- Rada UE to główny organ decyzyjny Unii Europejskiej (wraz z Komisją Europejską i Parlamentem Europejskim).

Główne zadania prezydencji:

- Wypracowanie porozumień między Państwami Członkowskimi

- Reprezentowanie Rady wobec instytucji UE itp.

- dowiedziałyśmy się też jak podejmuje się decyzję w Radzie UE i czym jest Trio Prezydencji

Potem obejrzeliśmy krótki filmik pt. „Europa w tańcu” (to dzieło należy do Tomasza Bagińskiego) które promuje polską prezydencję w radzie UE.  Motywem przewodnim obrazu jest taniec, (walc) do którego Polska zaprasza Europę. Choreografię przygotował Augustin Egurrola a autorem muzyki jest Adam Skorupa.

Jesteśmy Kamila, Natalka, Paulina, Natalka, Iza, Paula! Od dziś zaczynamy relacje z przebiegu naszego projektu dotyczącego prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej.

Pierwszym naszym działaniem było wyjście do Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Lublinie na lekcje poświęconą polityce monetarnej Unii Europejskiej. Przywitał nas pan Marek Momot, który zaprowadził nas do sejfu zawierającego różne ulotki, plakaty, książeczki dotyczące monet, banknotów zarówno Polski jak i Unii Europejskiej. Dostałyśmy instrukcję obsługi i każda z nas miała za zadanie otworzenie tegoż sejfu. Udało się to tylko Kamili i Pauli. Było to symboliczne otworzenie naszych umysłów na wiedzę o krajach i walucie Unii Europejskiej.

Do sali konferencyjnej zaprowadziła nas pani Ewa Waszkiewicz. Na początek dostałyśmy broszurki dotyczące monet i banknotów euro. Naszym zadaniem było dopasowanie monet do państw. Następnie pani zrobiła konkurs, w którym nagrodą były monety dwuzłotowe, przewodnictwa Polski w Radzie UE. Obejrzałyśmy także film o zadaniach Europejskiego Banku Centralnego. Wizyta w banku zakończyła się słodkim poczęstunkiem- czekoladkami w kształcie monet i banknotów oraz zwiedzeniem galerii poświęconej polskiej prezydencji w Radzie UE.