EtnoShow Warszawa

29 listopada 2012 odbyło się EtnoShow w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Nasza grupa pokazała tam rzeczy potrzebne w domu (np. kołowrotek, żelazka) oraz rzeźby ludowe w drewnie i ze słomy. Mieliśmy również swoje „5 minut” na scenie, gdzie śpiewaliśmy i recytowaliśmy wiersze.

Nie obyło się bez wielu pytań. Eksperci pytali nas o projekt i nasz temat związany z rzeźbiarstwem. Robiliśmy wszystko co w naszej mocy, aby dobrze odpowiedzieć na wszystkie pytania :D

Było bardzo smacznie, ciekawie i kolorowo. Wrócimy za rok :)

 

W tamtym roku było tak…

To już drugi rok z projektem, czas więc pochwalić się osiągnięciami z tamtego roku :D

Razem z obecną klasą III B organizowaliśmy EtnoShow w Kościuszce. Wiejskie jedzenie, konkursy, wystawy… Działo się! Mieliśmy swoje kilkadziesiąt minut na scenie, w trakcie których pokazaliśmy jak śpiewamy, tańczymy, gramy i rozśmieszamy :D  Przygotowaliśmy również etno-kosmetyczkę  i etno-fryzjerkę ;P W filmiku znajdziecie pokaz mody, śpiew, taniec. Niestety nie ma skeczy, które przygotowaliśmy :(

Nasz występ pojawił się również w lokalnych mediach, z czego jesteśmy dumni :)

http://www.podlasie24.pl//wiadomosci/lukow/etnoshow–w-kosciuszce-9c99.html

http://tablica.telewizja.lukow.pl/index.php?option=com_seyret&task=videodirectlink&id=872

 

Ewelina

Nasze zamiary :)

Już drugi rok uczestniczymy w projekcie Etnolog :) W tym roku tematem przewodnim jest rękodzieło i rzeźbiarstwo ludowe. Za pośrednictwem Muzeum Regionalnego w Łukowie  nawiązaliśmy  kontakt z rzeźbiarzem, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich oraz artystką ludową, zajmującą się wykonywaniem ozdób ze słomy.  Przeprowadziliśmy z nimi wywiady, z których wyłania się obraz twórcy ludowego- pasjonata, który wkłada całe serce w pracę, kultywuje tradycje rodzinne i stara się przekazać swoją pasję młodemu pokoleniu.

Twórcy ludowi pozytywnie odnieśli się do propozycji nawiązania współpracy ze szkołą, więc kolejnym etapem jest przygotowanie warsztatów rzeźby i rękodzieła dla chętnych :)

Weźmiemy także udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Regionalne. :D

A i jeszcze jedno – pojedziemy też do Warszawy na EtnoShow, żeby pochwalić się swoją ciężką pracą :D

Ewelina

Wizyta w Muzeum Regionalnym w Łukowie

15 listopada 2012 r. klasa IIb I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, w ramach projektu „Etnolog”, odwiedziła Muzeum Regionalne w Łukowie. Oglądaliśmy tam wystawę etnograficzną pt. „W polu i w zagrodzie”.

Już przy wejściu przywitały nas drewniane figury autorstwa łukowskich rzeźbiarzy. Skarbem tutejszego muzeum jest niewątpliwie figura z XIX wieku, która stała do niedawna w jednej z okolicznych wsi, zdobiąc kapliczkę przydrożną.

Część pierwsza wystawy miała nazwę „W polu”. Zapoznaliśmy się tam z ciekawymi narzędziami, służącymi do uprawy roli oraz dowiedzieliśmy się jak prosta jest budowa cepa. :) Ekspozycja zawierała również wieniec dożynkowy z miejscowości Podosie (parafia Huta Dąbrowa, gmina Krzywda, powiat łukowski).

Druga część wystawy zawierała przedmioty potrzebne w domu. Wyeksponowanie zostało krosno do tkania materiałów oraz przedmioty potrzebne do prawidłowej obróbki lnu. Przedstawicielka muzeum zapoznała nas z procesem tworzenia materiału z tej rośliny. Ponadto ekspozycja zawierała barwne klimy, tradycyjny strój codzienny i świąteczny, tary do prania, żelazko na „duszę”. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedmiotów potrzebnych w kuchni (łyżek, mis, sitek, wazoników), ponieważ każdy wie, że jedzenie odgrywało bardzo ważną rolę w życiu ludzi. :) Bardzo przypadł nam do gustu ołtarzyk domowy z olejodrukami, barwnymi kwiatami z bibuły oraz modlitewnikiem z XIX wieku. Jako ozdoba domu służyły również „pająki”, czyli kolorowe konstrukcje z bibuły, które można było powiesić np.pod sufitem.

Okazało się, że dużo przedmiotów z muzeum posiadamy w domach :D Udaną wyprawę do muzeum zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. I pamiętajcie – ludowe jest piękne! :)

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

Witamy!

Dziś ruszył ETNOblog 1 Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Łukowie. Już drugi rok bierzemy udział w tym projekcie i mamy zamiar go kontynuować (zobaczycie z jakim skutkiem ;) ). Mamy nadzieję, że zafascynujemy was ludową kulturą i skłonimy do poszukiwania jej oznak w codziennym życiu. Przedstawimy Wam  region, który poznacie od innej strony.

Wywiady z ciekawym ludźmi, zdjęcia, filmy- to znajdziecie na naszym blogu. Serdecznie zapraszamy :)

Klasa II b