Wizyta w Muzeum Regionalnym w Łukowie

15 listopada 2012 r. klasa IIb I LO im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie, w ramach projektu „Etnolog”, odwiedziła Muzeum Regionalne w Łukowie. Oglądaliśmy tam wystawę etnograficzną pt. „W polu i w zagrodzie”.

Już przy wejściu przywitały nas drewniane figury autorstwa łukowskich rzeźbiarzy. Skarbem tutejszego muzeum jest niewątpliwie figura z XIX wieku, która stała do niedawna w jednej z okolicznych wsi, zdobiąc kapliczkę przydrożną.

Część pierwsza wystawy miała nazwę „W polu”. Zapoznaliśmy się tam z ciekawymi narzędziami, służącymi do uprawy roli oraz dowiedzieliśmy się jak prosta jest budowa cepa. :) Ekspozycja zawierała również wieniec dożynkowy z miejscowości Podosie (parafia Huta Dąbrowa, gmina Krzywda, powiat łukowski).

Druga część wystawy zawierała przedmioty potrzebne w domu. Wyeksponowanie zostało krosno do tkania materiałów oraz przedmioty potrzebne do prawidłowej obróbki lnu. Przedstawicielka muzeum zapoznała nas z procesem tworzenia materiału z tej rośliny. Ponadto ekspozycja zawierała barwne klimy, tradycyjny strój codzienny i świąteczny, tary do prania, żelazko na „duszę”. Nie mogło oczywiście zabraknąć przedmiotów potrzebnych w kuchni (łyżek, mis, sitek, wazoników), ponieważ każdy wie, że jedzenie odgrywało bardzo ważną rolę w życiu ludzi. :) Bardzo przypadł nam do gustu ołtarzyk domowy z olejodrukami, barwnymi kwiatami z bibuły oraz modlitewnikiem z XIX wieku. Jako ozdoba domu służyły również „pająki”, czyli kolorowe konstrukcje z bibuły, które można było powiesić np.pod sufitem.

Okazało się, że dużo przedmiotów z muzeum posiadamy w domach :D Udaną wyprawę do muzeum zakończyliśmy wspólnym zdjęciem. I pamiętajcie – ludowe jest piękne! :)

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

2 thoughts on “Wizyta w Muzeum Regionalnym w Łukowie

  1. Bardzo dobra relacja! Interesująca, konkretna i bardzo dobrze skonstruowana :) Całość świetnie zilustrowana zdjęciami!

    Czy ta wycieczka wiąże się bezpośrednio z waszym tematem projektu? Przedmioty codziennego użytku (szczególnie, że okazuje się, że część posiadacie w domach) to interesujące zagadnienie – współcześni projektanci czerpią garściami z tradycyjnego rzemiosła. Co o tym myślicie?

    Serdecznie was pozdrawiam,
    Dorota Marszałek
    dorotamarszalek ostatnio opublikował..Cyfrowa szkoła na bloguMy Profile

  2. Jeszcze nie sprecyzowaliśmy tematu projektu. Być może będzie on związany z lokalnym rzeźbiarstwem :) Czas pokaże :) dziękuję za pozytywną opinię :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge