Szkolny Festiwal Nauki

W piątek 10 czerwca w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki. Było to podsumowanie całego roku pracy.  Odbył się w naszej sali informatycznej  z użyciem tablicy interaktywnej,  a cała sala przyozdobiona była plakatami zrobionymi przez uczniów –dwa nich były naszego autorstwa.

Na początku p. Agnieszka Wenda wprowadziła nas w szczegóły projektu Szkoła z Klasą 2.0. Następnie odbyły się pokazy prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów – jedna z nich dotyczyła „Krzyżaków” H. Sienkiewicza, inna nosiła tytuł „Matematyka wokół nas”.  Otrzymaliśmy też ulotki informacyjne i łamigłówki – rebusy i krzyżówki.

Podsumowując – było naprawdę ciekawie i mamy nadzieję, że nasza szkoła uzyska w końcu tytuł Szkoły z Klasą 2.0!
Na koniec załączę kilka fotek z festiwalu:

Zaczynamy prezentacje dotyczące matematyki.

Dziś zlecono nam zrobienie prezenetacji multimedialnych dotyczących matematyki. Dostaliśmy 2 tematy: „Matematyka wokół nas” lub „twierdzenia matematyczne, o których warto pamiętać”. Podzieliliśmy się na 3/4 osobowe grupy, gdzie każda miała dowolność wyboru tematu. Za tydzień wstępnie zaprezentujemy co przygotowaliśmy, a za dwa tygodnie każda grupa pokarze efekty swojej pracy.

Debata szkolna na temat TiK.

19 sycznia 2011 roku w naszej szkole odbyła się debata na temat Technologii Informacyjno-komunikacyjnej. W debacie udział brali przedstawiciele każdej z klas gimnazjalnych oraz Dyrekcja szkoły. Wspólnymi siłami opracowaliśmy jeden wspólny regulamik korzystania z Technologii Informacyjno-komunikacyjnej w naszej szkole. Przedstawiciele każdej z klas przedstawiali kilka propozycji a ogólna większość poprzez głosowanie decydowała co znajdzie się w regulaminie. Oto i on:

-Respektujemy prawa autorskie.

-Korzystamy tylko ze sprawdzonych stron.

-Czytamy, nie kopiujemy! Uczymy się, nie spisujemy!

-W naszej szkole lekcje oraz zajęcia pozalekcyjne prowadzone są ciekawie, z wykorzystaniem nowoczesnych metod informacyjno-komunikacyjnych.

-Staramy się o dobry wizerunek szkoły, dzięki aktualnej stronie internetowej, na której mamy możliwość zamieszczać wszystkie interesujące nas informacje.

-Korzystamy z platformy edukacyjnej typu elektroniczny dziennik lekcyjny, między innymi w celu szybkiego przepływu informacji nauczyciel-uczeń-rodzic.

-Do uczenia się i przygotowywania do lekcji możemy wykorzystywać zasoby technologiczne, nie możemy ich jednak nadużywać.

-Przeprowadzamy szkolenia dla osób dorosłych.

-W szkole korzystamy z komputerów tylko w celach naukowych.

-Nie korzystamy ze stron z ograniczeniami 18+ .

Po ogólnym zaakceptowaniu kodeksu szkoły i poszczególnemu omówieniu każdego jego podpunktów każdy miał możliwość wypowiedzenia się bądź zadania pytania. Główną tematyką zadawanych pytań był rozwój Technologii Informacyjno-komunikacyjnej w naszej szkole.  Dowiedzieliśmy się  od Dyrekcji o planach dotyczących dostarczenia netbooków do każdej klasy i udostępnienia sieci bezprzewodowej WiFi, co umożliwi nauczycielom szybki i łatwy dostęp do dziennika elektronicznego.

-A oto kilka zdjęć z debaty:

Debata szkolna już wkrócte. Póki co zobaczcie kilka punktów z naszego TiKu!

Już wkrótce w naszej szkole odbędzie się debata szkolna na temat TiK. Udział w niej weźmie po trzech uczniów z każdej klasy gimnazjum. Czekamy na to z niecierpliwością! Relację oczywiście zostawną przedstawione na blogu.

A póki co przedstawię kilka punktów z naszego TiK’u.
1. Korzystamy z informacji zawartych w internecie w sposób krytyczny i odpowiedzialny.
2.Nie korzystamy ze stron mających ograniczenia wiekowe (+18)
3. Nie podajemy pełnych danych na komunikatorach, czy na niezaufanych stronach.
4. Mamy ułatwiony dostęp do komunikacji droga mailową.
5. Korzystamy tylko z legalnego oprogramowania.

Debata klasowa trochę szerzej.

W wyniku przeprowadzenia debaty klasowej powstał nasz kodeks klasowy. W kodeksie zawarliśmy podstawowe zasady korzystania z TiK. Podzieliliśmy się na grupy , z których każda opracowywała zasady na wybrane przez siebie tematy. Skupiliśmy się głownie na bezpieczeństwie  oraz o prawach autorskich w sieci. Atmosfera było luźna, świetnie się dyskutowało, słowa same cisnęły się nam na usta.

Kilka komentarzy powiedzianych podczas duskusji:

„Dzięki technologii TiK mamy możliwość skorzystania  z dziennika elektronicznego, który pozwala nam kontrolować postępy w nauce.”

„TiK daje nam możliwość nieograniczonej komunikacji.”

„TiK umożliwia nam kontakt z nauczycielami.”

„TiK przestrzega nas przed niebezpieczeństwami czającymi się w sieci.”

Debata klasowa.

Jesteśmy już po debacie klasowej. Dyskucji poddaliśmy poszczególne punkty do kodesku Tik, który już niebawem znajdzie się na blogu.

Blitzy Theme & Wordpress PL
css.php