TO BYŁA SUPER LEKCJA!

W końcu nadszedł ten dzień, na który tak długo czekaliśmy. Punktualnie o 12 rozpoczęły się zajęcia komputerowe, które przygotowaliśmy dla naszych gości z SP 8. Przyszła do nas klasa 1 a wraz ze swoimi Paniami. Miło nam, że na naszą lekcję przyszedł nasz Pan Dyrektor Andrzej Gredecki. Razem z Darią przywitaliśmy wszystkich gości. Tak jak już w poprzednich wpisach informowaliśmy uczyliśmy naszych kolegów tworzenia kartek świątecznych w programie ,,pizap”. Najpierw wytłumaczyłem ,,moim uczniom” wszystkie możliwości tej strony, a Daria pokazywała wskaźnikiem na tablicy interaktywnej to o czym opowiadałem. Następnie ,,uczniowie” mieli 15 min na stworzenie swojej kartki wielkanocnej. W pracy mogli liczyć na pomoc Agnieszki, Ali, Kasi, Darii, Łukasza i moją. Gdy wszyscy już wykonali swoją kartkę i zameldowali gotowość do dalszej pracy przeszliśmy do kolejnego zadania, które polegało na odnalezieniu w grafice kartki z napisem ,,Wesołych Świąt”. Kartkę każdy z ,,uczniów” zapisał na pulpicie, a następnie poprzez kliknięcie w ikonkę Cud Out Tool w programie pizap kolorował zieloną kuleczką sam napis Wesołych Świąt. Po zaznaczeniu napisu należało kliknąć Finish i ustawić napis w wybranym miejscu na swojej kartce. Gotową kartkę zapisaliśmy na pulpicie. Wydawałoby się, że to już koniec naszej pracy, ale my mieliśmy dla naszych ,,uczniów” kolejne trudne zadanie. Polegało ono na przesłaniu gotowej kartki do szkolnego documastera. Należało najpierw wejść na stronę naszej szkoły, wybrać zakładkę z napisem documaster, zalogować się poprzez numer użytkownika i hasło, a następnie wybrać ze swojego komputera plik ze swoją kartką i kliknąć napis wyślij. Brzmi trudno, ale nasi ,,uczniowie” pilnie słuchali i obserwowali wszystkie czynności jakie wykonywaliśmy na tablicy interaktywnej i dzięki temu nie mieli problemu z wykonaniem tego zadania. Myślicie, że to już koniec naszej lekcji? NIE. Poprosiłem moich ,,uczniów”, żeby ustawili się parami i przeszliśmy z sali komputerowej do naszej szkolnej biblioteki. To właśnie tam znajduje się nasz documaster i tam każdy z nich mógł wydrukować swoją kartkę. To urządzenie bardzo spodobało się naszym gościom i z naszą pomocą dobrze poradzili sobie z jego obsługą. To jeszcze nie koniec! Każdy ze swoją kartką w ręku wrócił do sali komputerowej, gdzie wykonaliśmy prezentację wszystkich prac. Było co oglądać – prace piękne więc nasi ,,uczniowie” mogą spokojnie wysłać je z życzeniami świątecznymi. Ja jako ,,nauczyciel” i moi pomocnicy uważamy, że lekcja udała nam się w 100%, potwierdzili to również nasi goście, którzy już dziś pytali, kiedy mogą przyjść do nas na kolejną lekcję. Nasze Panie też były z nas bardzo dumne i gratulowały nam sukcesu.

Oliwier i Daria

PRACE NASZYCH KOLEGÓW Z SP 8

                             PRACE NASZYCH KOLEGÓW Z SP 8

 

TO JA - OLIWIER W ROLI NAUCZYCIELA

                          TO JA – OLIWIER W ROLI NAUCZYCIELA

WSPÓŁPROWADZĄCA -DARIA

                                WSPÓŁPROWADZĄCA -DARIA

NASI UCZNIOWIE TWORZĄ KARTKI

                             NASI UCZNIOWIE TWORZĄ KARTKI

TO NASZA MAGICZNA ZIELONA KULECZKA

                    TO NASZA MAGICZNA ZIELONA KULECZKA

SPRAWDZAM CZY WSZYSCY WYSLALI SWOJE PRACE DO DOCUMASTERA

SPRAWDZAM CZY WSZYSCY WYSŁALI SWOJE PRACE DO DOCUMASTERA

DRUKOWANIE PRAC W DOCUMASTERZE

                     DRUKOWANIE PRAC W DOCUMASTERZE

WYCHOWAWCZYNIE NASZYCH GOŚCI UCZYŁY SIĘ RAZEM Z NAMI

WYCHOWAWCZYNIE NASZYCH GOŚCI UCZYŁY SIĘ RAZEM Z NAMI

GOŚĆ SPECJALNY NASZ PAN DYREKTOR

                 GOŚĆ SPECJALNY NASZ PAN DYREKTOR

NASI GOŚCIE, ICH PRACE I MY PROWADZĄCY LEKCJĘ

       NASI GOŚCIE, ICH PRACE I MY PROWADZĄCY LEKCJĘ

Przygotowania do lekcji – ciąg dalszy

W ramach przygotowań spotykaliśmy się z Panią Alicją i Panią Marleną w bibliotece szkolnej, w której są stanowiska komputerowe. Tam zapoznaliśmy się ze stroną internetową www.pizap.com i jej obsługą. Otrzymaliśmy też dostęp do documastera poprzez numer użytkownika oraz hasło. Następnie dostaliśmy kilka dni na poćwiczenie i samodzielne przygotowanie w domu. Każdy z nas mógł w tym programie wykonać dowolną pracę i przesłać ją do naszego szkolnego wielofunkcyjnego urządzenia documaster. Na kolejnym spotkaniu uczyliśmy się obsługi documastera i wtedy mogliśmy zobaczyć efekt pracy wykonanej w domu czyli wydrukować swoje dzieło. Było to bardzo trudne zadanie, ponieważ nie każdemu udało się za pierwszym razem przesłać prawidłowo swoją pracę do szkolnego urządzenia. Dostaliśmy jeszcze trochę czasu na wykonanie kolejnych prac i przesłanie ich do documastera, aby doskonalić tę umiejętność. Nasze Panie pomagały nam podczas całych przygotowań. Zrobiliśmy nawet próbę podczas, której przekazały nam swoje uwagi i spostrzeżenia. Podczas tej próby podzieliliśmy się zadaniami. Lekcje poprowadzą dwie osoby: ja czyli Oliwier i Daria, pozostałe cztery osoby czyli: Agnieszka, Ala, Kasia i Łukasz mają za zadanie pomagać naszym młodszym kolegom. Mamy nadzieję, że my poradzimy sobie w roli nauczycieli, a nasi goście będą pilnymi uczniami.

Teraz pewnie już odgadliście naszą tajemnicę. Urządzenie TIK, które wykorzystamy podczas naszej lekcji to documaster. Jeżeli ktoś z Was korzysta z takiego urządzenia w swojej szkole to wie, że nie jest to łatwe. My jednak czujemy się przygotowani do poprowadzenia tej lekcji. Trzymajcie za nas kciuki jutro.

Uczymy innych – przygotowania do lekcji

W ramach projektu Szkoły z klasą 2.0 realizujemy ścieżkę Uczymy innych. Po pierwszej lekcji, którą przeprowadziliśmy dla klasy zerowej w naszej szkole możemy powiedzieć, że praca nauczyciela jest bardzo trudna, ale daje wiele radości i fajnie było patrzeć jak młodsi koledzy z zainteresowaniem brali udział w naszych zajęciach. Panie też były z nas dumne. Dlatego teraz z ochotą przygotowujemy się do lekcji, na którą zaprosiliśmy kolegów z klasy pierwszej Szkoły Podstawowej nr 8 w Wejherowie. Cieszymy się, że przyjęli nasze zaproszenie i nie możemy się już doczekać czwartku, bo wtedy ja czyli Oliwier, Daria i nasi pomocnicy (Agnieszka, Ala, Kasia i Łukasz) poprowadzimy dla nich lekcje.

Ponieważ zbliżają się Święta Wielkanocne postanowiliśmy, że tematem naszych zajęć będzie wykonanie kartki świątecznej. Nie będzie to taka zwykła kartka świąteczna, bo wykonamy ją wykorzystując TIK. Pewnie myślicie, że jeżeli TIK, to wykorzystamy komputer, aparat i nic więcej otóż mylicie się. Jeżeli jesteście ciekawi co jeszcze wykorzystamy zaglądajcie na naszego bloga. Oj będzie się działo.

Oliwier

DZIEŃ URODY

Dzisiaj w naszej szkole podczas przerw mogliśmy zobaczyć co należy robić, żeby dbać o swoje zdrowie i wygląd. To jedyny dzień, kiedy podczas lekcji możemy mieć makijaż, wymalowane paznokcie, niecodzienne fryzury i stroje, a nawet szpilki:). Kiedy weszliśmy rano przed lekcjami na hol nie mogliśmy uwierzyć własnym oczom. Tu recepcja, tam poczekalnia, dalej salon kosmetyczny, fryzjerski, sprzęt sportowy, zdrowa żywność. Podczas przerw mogliśmy korzystać z wszystkich stanowisk i chyba nikogo nie zdziwiło, że większość dziewczyn spędziła przerwy w salonie kosmetycznym, a chłopacy w mini siłowni. Cały czas z głośników słychać było muzykę, a po zabiegu czy ćwiczeniach można było poczęstować się owocami, przy stoisku ze zdrową żywnością. To był naprawdę bardzo fajny dzień i mamy nadzieje, że stanie się on tradycją w naszej szkole.

 

przygotowane stoiska

                                        przygotowane stoiska

gabinet kosmetyczny

                                         gabinet kosmetyczny

sport to zdrowie

                                          sport to zdrowie

zdrowe odżywianie

                                          zdrowe odżywianie

nasze stroje

                                                nasze stroje

różne

 

UCZYMY INNYCH

Dzisiaj na kółku Mali naukowcy poszliśmy do grupy zerowej w naszej szkole, by tam zaprezentować młodszym kolegom doświadczenia, które przeprowadzamy na naszych zajęciach. Zaprezentowaliśmy im 3 doświadczenia: Pienisty potwór, Dmuchana rękawiczka i Niesamowita substancja, do których to zaangażowaliśmy dzieci z ,,zerówki”. Nasi młodsi koledzy byli bardzo zainteresowani przygotowaną przez nas lekcją i z chęcią brali udział we wszystkich doświadczeniach. Poniżej możecie zobaczyć nas i kolegów z grupy zerowej podczas wykonywania doświadczeń.

KODEKS 2.0

Dzisiaj była super lekcja. Spotkały się klasy 2 a z 2 e po to, żeby w formie zgaduj – zgaduli przypomnieć sobie nasz szkolny Kodeks 2.0. Zaczęło się od tego, że uczniowie naszych klas przygotowali scenki dramowe. Każda para przedstawiła jeden punkt Kodeksu, a zadaniem pozostałych było znalezienie, przeczytanie i wyjaśnienie punktu, do którego odnosiła się dana scenka.

Oto kilka zagadek:

 • Czy chcesz kupić najnowszą grę Minecraft? Ściągnąłem wczoraj z Internetu i nagrałem na płytę.
 • Nie sorry, nie kupuje podróbek. Chyba o czymś zapomniałeś! Pomóżcie wyjaśnić Oliwierowi, który punkt Kodeksu 2.0 złamał.

Korzystamy tylko z oryginalnego oprogramowania. Nie kupujemy podróbek.
 
 

 • Dostałam w prezencie program do nauki języka angielskiego, zainstaluj go na komputerze.
 • Czy pytałaś Panią o pozwolenie na zainstalowanie tego programu?
 • Nie a po co?
 • Kto z was wyjaśni, który punkt Kodeksu 2.0 chciała złamać Ala i dlaczego nie może tego zrobić

Pamiętamy, że nie wolno samodzielnie instalować oprogramowania
na komputerach w szkole.

   

 • Zobacz, dostałem maila. Mam przesłać swoje dane, a wtedy w zamian dostanę ciekawy film.
 • Oszalałaś, swoje dane! Zapomniałaś o czym tyle razy przypominała nam Pani? Przypomnijcie Kasi, o którym punkcie Kodeksu zapomniała.

Korzystając z Internetu nie podajemy żadnych danych osobistych.

 • Mam super zdjęcia z wyjazdu naszej klasy nad morze. Wieczorem wrzucę je do sieci.
 • A zapytałaś wszystkich, którzy są na zdjęciach o zgodę?
 • Przecież to moi kumple, to po co pytać.
 • Oj chyba trzeba ci przypomnieć! Przypomnijcie, który punkt Kodeksu złamałaby Daria tym razem.

Nie zamieszczamy bezmyślnie zdjęć swoich oraz koleżanek
i kolegów.

  

 • Wiesz Oliwia codziennie na facebooku pisze do mnie jakiś Bartek. Mówi, że chce się ze mną spotkać. Chyba umówię się z nim w ten weekend.
 • A wiesz kto to ten Bartek?
 • Nie wiem, ale mówi, że znamy się z kolonii i fajnie się z nim gada
 • Maju zapomniałaś o ważnym punkcie Kodeksu. Pomóżcie Majce podjąć decyzję czy powinna pójść na spotkanie.

W przypadku zainteresowania naszą osobą przez nieznajomego w
sieci, informujemy o tym rodziców lub swojego nauczyciela.

  

 • Wiesz co zadanie domowe poszło mi wczoraj bardzo szybko. Całą pracę przepisałem z Internetu.
 • A podałeś źródło, z którego korzystałeś?
 • Po co? Przecież możemy korzystać ze wszystkiego co jest w Internecie.
 • Mylisz się, czy ktoś z was wyprowadzi Samuela z błędu i znajdzie punkt Kodeksu jak powinien postąpić.

Korzystając z materiałów w sieci, pamiętamy, że są czyjąś
własnością i powinniśmy podać autora oraz źródło.

  

 • Chodź ze mną do sklepiku, chciałabym kupić sobie przed informatyką coś do picia.
 • Nie zdążysz tego wypić na przerwie, zaraz zadzwoni dzwonek.
 • Daj spokój! Wypiję na lekcji.
 • Na lekcji? Przy komputerze? Znowu zapomniałeś o naszym Kodeksie, ale zaraz ktoś z klasy ci przypomni.

Przestrzegamy regulaminów korzystania z sieci oraz pracowni
informatycznych.

  

To my podczas pracy:

 

 

 

   

Na tej lekcji utrwaliliśmy sobie Kodeks 2.0. Wszyscy byliśmy bardzo aktywni i każdy chciał zabrać głos. Nasze Panie były z nas bardzo dumne.