NASZE MIASTO

Mieszkamy w Wejherowie (województwo pomorskie). Założycielem naszego miasta był Jakub Wejher (historię powstania naszego miasta, jego dzieje i to, co się dzieje teraz poznacie w kolejnych odsłonach naszego bloga). W tym wpisie chcemy Wam pokazać kilka zdjęć z naszego spaceru, tak byście też mogli podziwiać piękne iluminacje świetlne. Pewnie Jakub Wejher, gdyby teraz, w ten świąteczny czas przeszedł się uliczkami swojego miasta byłby z niego dumny.

Nasze miasto bierze udział w konkursie na najładniejszą miejską choinkę na Pomorzu. Swoimi głosami wesprzyjcie naszą choinkę. Liczymy na Was.

http://wejherowo.naszemiasto.pl/artykul/2098832,glosuj-na-miejska-choinke-z-wejherowa,id,t.html

Oto kilka obiecanych zdjęć:

   

   

 

 

Co już wiem o KOPIOWANIU POZA WIKIPEDIĘ?

Zadania dodatkowe, które dostajemy są związane z tym, co w naszym Kodeksie 2.0 jest dla nas najtrudniejsze czyli z punktem 6, który brzmi: Korzystając z materiałów w sieci, pamiętamy, że są czyjąś własnością i powinniśmy podać autora oraz źródło. Bardzo często przypominamy sobie o tym punkcie na różnych zajęciach w szkole.

Niestety zrozumienie tekstu Kopiowanie poza Wikipedię było dla mnie bardzo trudne i musiałam o wytłumaczenie wielu rzeczy poprosić rodziców, ale mam nadzieje, że teraz już wiem o co chodzi i po powrocie do szkoły będę mogła opowiedzieć o tym koleżankom i kolegom z klasy.

Przedstawię teraz to, co udało mi się z tego artykułu zapamiętać i zrozumieć  -                                 z pomocą rodziców oczywiście:)

Mama wytłumaczyła mi, że ktoś poświęca bardzo dużo czasu na napisanie różnych artykułów i zamieszcza je w Internecie żeby nam pomóc, ułatwić przygotowanie się np. do lekcji, dlatego powinniśmy pamiętać o jednej najważniejszej zasadzie, o tym żeby każdy fragment, który kopiujemy z Wikipedii  czy innych stron internetowych umieścić w cudzysłowie i podać źródło, z którego pochodzi. Źródło tzn. informację o tym, kto jest autorem i skąd ten fragment został skopiowany.

Ważne żeby sprawdzić też na jakiej licencji są udostępniane artykuły w Wikipedii. Najczęściej jest to licencja CC-BY-SA, a co to oznacza:

  • CC – jest to licencja stworzona przez Creative Commons
  • BY – wymagane jest uznanie autorstwa zgodnie z tym jak życzy sobie właściciel praw autorskich – czyli należy podać link do artykułu lub wypisać nazwiska wszystkich autorów i zamieścić informację, że artykuł jest właśnie na tej licencji
  • SA – jeżeli tworzymy jakiś artykuł zależny, tzn. taki, który odnosi się do artykułu, który już istnieje, to musi on być udostępniony na tej samej licencji co artykuł pierwszy i trzeba podać autorów i źródło tego pierwszego artykułu.

Z artykułu Kopiowanie poza Wikipedię dowiedziałam się jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, że klikając w jakiś obrazek w Wikipedii wyświetla się strona z jego dużym formatem, a pod obrazkiem wyświetlają się informacje między innymi o autorze i licencji. To bardzo przydatne na przyszłość. Teraz jak będę chciała zamieścić jakiś obrazek czy tekst z Wikipedii wiem już co robić. 

Pozdrawiam

Daria

 

Ciasteczka

Cześć,
na Wigilię szkolną i na Święta Bożego Narodzenia przygotowywałam z mamą ciasteczka. Wycinałam różne kształty za pomocą foremek np. renifera, bałwanka, dzwonek, gwiazdkę i piernikowego ludzika. Po upieczeniu ozdabiałam je kolorowymi pisakami z lukrem. Wszystkim bardzo smakowały.

     
Pozdrawiam
Ala

Jasełka Bożonarodzeniowe

W naszej szkole, jak co roku, w ostatnim dniu nauki przed świętami spotykamy się, by zobaczyć jasełka przygotowane przez naszych kolegów pod okiem Pań Katechetek, a potem wspólnie kolędować małemu Dzieciątku.

    Poznajecie Mateusza?

Akcja 2.0

Kiedy dowiedzieliśmy się o akcji 2.0 bardzo nam się spodobał pomysł stworzenia komiksu. To właśnie punkt dotyczący korzystania z materiałów w sieci z naszego szkolnego Kodeksu jest dla nas najtrudniejszy.  Na zajęciach komputerowych każdy z nas miał możliwość stworzenia swojej propozycji komiksu. Było to dla nas bardzo trudne zadanie, dlatego postanowiliśmy wspólnymi siłami stworzyć jeden komiks. Oto efekt naszej pracy

A to my w czasie pracy nad komiksem:)

    

Pozdrawiamy

Centrum Experyment Gdynia

23 Listopada wraz Tatą pojechałam na wycieczkę do centrum EXPERYMENT w Gdyni.

Poznałam tam działanie różnych praw fizyki, zobaczyłam jakie to uczucie, gdy siedząc w domu zaskoczy nas trzęsienie 6cio stopniowe ziemi. Mogłam przekonać się jak widzą zwierzęta oraz zmierzyć się w sprincie z np. z gepardem czy niedźwiedziem. Przekonałam się jak trudno jeździ się na wózku inwalidzkim. Najbardziej podobało mi się leżenie na łóżku z igłami chociaż bardzo się tego bałam. Zabawy było co niemiara, trudno jest wszystko opisać, gorąco polecamy wizytę w centrum EXPERYMENT.

Pozdrawiam Kasia

                 

Zaczynamy Bożonarodzeniowe świętowanie

Wczoraj 11 grudnia wybraliśmy się pieszo do Filharmonii Kaszubskiej na przedstawienie teatralne pt. ,,Ludowa Szopka Polska”. Droga była długa, nogi bolały, ale warto było iść żeby poczuć atmosferę świąt. Podobały nam się stroje aktorów, fajne, kolorowe kukiełki, a najbardziej bocian, turoń i misiu. Po przedstawieniu radośnie wracaliśmy do szkoły świątecznie udekorowanymi ulicami naszego miasta.