MOJE HOBBY

Witam mam na imię Sandra. Jestem uczennicą klasy II e i od dwóch lat należę do Wejherowskiej Akademii Piłki Nożnej. Chciałabym pochwalić się swoimi osiągnięciami, które zdobyłam przez ten czas. Medale zdobyłam na turniejach, na które wyjeżdżamy z całą grupą z  mojego rocznika do różnych miast. Puchar zdobyłam w akcji ,, Lato z Błękitnymi” w  sztafecie.
DSC_5296

Pozdrawiam

TŁUSTY CZWARTEK

Dziś tłusty czwartek. Zgodnie z tradycją w tym dniu zajadamy się (a niektórzy objadają się) pączkami. O ten słodki specjał zadbały nasze mamy z Trójki klasowej – Pani Joanna i Pani Małgosia. Poniżej zdjęcia jak zajadaliśmy się pączkami.

20140227_095637 20140227_095711

FAWORKI ALICJI

Cześć,
przesyłam kolejną odsłonę pieczenia, tym razem w związku z tłustym czwartkiem. Postanowiłyśmy razem z mamą upiec faworki. Jak się okazało, nie jest to takie trudne, jak się wydaje :) Trzeba uważać na gorący olej (ale tym to zajęła się mama), ja natomiast wycinałam i przeplatałam faworki. A na koniec posypywałam wszystko słodkim cukrem pudrem. Mniam!!!

Pozdrawiam
Ala

P.S. Może kiedyś założę bloga kulinarnego, któż wie! :)

DSC07552 DSC07557

BAL KARNAWAŁOWY

Dzisiaj w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Każdy z nas na balu wystąpił w innym stroju. Nawet nasze Panie miały kłopot, żeby nas rozpoznać. Do tańca przygrywał zespół muzyczny. Tańczyliśmy i śpiewaliśmy do utraty tchu. Zabawa była świetna, a nasze stroje możecie podziwiać na załączonych zdjęciach. Pozdrawiamy

20140226_183139 20140226_183222

20140226_183444 20140226_183541

20140226_183635

INTERNETOWY TEATR TVP

W dniu dzisiejszym spotkały się w jednej sali lekcyjnej klasy 2 a, 2 e i 3 b, aby wspólnie obejrzeć Internetowy Teatr TVP. Sztukę pt. ,,Szpak Fryderyk” wystawiał Teatr Lalek z Białegostoku. Przedstawienie bardzo nam się podobało, a główni bohaterowie Pan Huber i Pani Maier w zabawny sposób pomogli nam zrozumieć, że nie można nikogo oceniać po pozorach. Ta historia o szpaku, gryzoniach i samotnych sąsiadach bardzo nam się podobała, a w jakim skupieniu ją oglądaliśmy możecie zobaczyć na załączonym zdjęciu.

20140226_114357

Jakub Wejher

Jakub Wejher był synem wojewody chełmińskiego Jana Wejhera i starościanki mirachowskiej Anny Szczawińskiej, wnuk starosty puckiego Ernesta, za Władysława IVbudowniczy portów Władysławowo i Kazimierzowo (ok. 1635). Fundator Wejherowa i Kalwarii Wejherowskiej. Pochodził z jednej z najznamienitszych rodzin magnackich Pomorza zaliczających się do elity możnowładczej Polski. Żonaty dwukrotnie, z Anną Elżbietą Schaffgotsch, córka Jana Ulrycha, oraz po jej śmierci z Joanną Katarzyną z Radziwiłłów. Z pierwszego małżeństwa miał dwie córki: Cecylię Eleonorę, która wydała się za Breinera, oraz Annę Teresę, która wydała się za Scharfenberga. Żadna z nich nie doczekała się męskich potomków. Skończył szkołę jezuitów w Braniewie, był pokojowcem królewicza Władysława, a następnie studiował na uniwersytecie w Bolonii. Jednakże idąc w ślady ojca i dziada poświęcił się służbie wojskowej. Służył w armii Ligi Katolickiej książąt Rzeszy Niemieckiej, w wielu krajach,  w tym na Malcie, stąd być może krzyż maltański w herbie Wejherowa. W armii Albrechta von Wallensteina naczelnego dowódcy wojsk cesarskich podczas wojny 30-letniej dowodził chorągwią jazdy. Cesarz Ferdynand II w dowód uznania nadał mu tytuł hrabiowski. Po powrocie do kraju od 1632 r. służył w wojsku koronnym króla Władysława IV w stopniu pułkownika i uczestniczył w ważniejszych kampaniach wojennych m.in. wojnie smoleńskiej (1632-34), polsko-szwedzkiej (był komendantem portów we Władysławowie i Kazimierzowie (1635), w 1650 bronił Pucka, podczas potopu szwedzkiego w 1655 r. mianowany generałem ziem pruskich), polsko-ukraińskiej (walczył w 1651 r. w bitwie pod Beresteczkiem przeciwko oddziałom kozacko-tatarskim hetmana B. Chmielnickiego). Uczestniczył również czynnie w życiu politycznym. Kiedy rozpoczynał budowę Wejherowa nawet nie przypuszczał, że ma przed sobą już niewiele lat życia. Zmarł po krótkiej chorobie 20 lutego 1657 r. w wieku 48 lat nie zostawiając po sobie następcy rodu. Miał dwie córki z pierwszego małżeństwa z Anną.

Portret Jakuba Wejhera

Portret Jakuba Wejhera

Pomnik Jakuba Wejhera na wejherowskim Rynku

Pomnik Jakuba Wejhera na wejherowskim Rynku

Źródło: Wikipedia, wolna encyklopedia, http://pl.wikipedia.org/wiki/Jakub_Wejher

Opracował: Antek z II b

Jakub Wejher

Wczoraj 23 lutego obchodziliśmy w Wejherowie uroczystość 357 rocznicy śmierci założyciela miasta Jakuba Wejhera. Uroczystości odbywały się przed pomnikiem Jakuba Wejhera, gdzie składano kwiaty i wygłaszano przemówienia. My byliśmy tam w czwartek co możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej.

My przed pomnikiem założyciela naszego miasta

My przed pomnikiem założyciela naszego miasta

O założycielu naszego miasta przygotowujemy oddzielny wpis, który niebawem ukaże się na naszym blogu.

Dzień pod Trójmiastem – czyli wycieczka do Wejherowa

W piątek klasy 2 a i 2 e spotkały się w jednej sali lekcyjnej, by zapoznać się z treścią komiksu ,,Dzień pod Trójmiastem – czyli wycieczka do Wejherowa”. Komiks ten otrzymaliśmy w prezencie od Pana Prezydenta Bogdana Tokłowicza, podczas naszej wizyty w Urzędzie Miasta. Cały komiks głośno odczytał Samuel, a my śledziliśmy wzrokiem obrazki komiksowe. Następnie po omówieniu przystąpiliśmy do kolorowania naszego komiksu. Było to bardzo przyjemne zadanie, każdy starał się kolorować najlepiej jak umiał. Wspólnie śpiewaliśmy też ,,Kaszubskie nuty”, które Pani wyświetliła nam na tablicy multimedialnej. Gdy skończyliśmy kolorować to gotowe prace prezentowaliśmy na tablicy. Wszystkie były piękne, co możecie zobaczyć na załączonym filmiku.

 

Z WIZYTĄ W URZĘDZIE MIEJSKIM W WEJHEROWIE

MARSZ PO KOLEJNĄ ODZNAKĘ!

Relacją z dzisiejszej wizyty w Urzędzie Miasta Wejherowa rozpoczynamy cykl wpisów o naszym pięknym mieście i jego okolicach. Pierwszym miejscem jakie odwiedziliśmy był Urząd Miasta, ponieważ uważamy, że jest to najważniejsze miejsce w naszym mieście. To tutaj zapadają wszystkie ważne decyzje dotyczące miasta i jego mieszkańców. Oto nasza relacja z pobytu w Urzędzie Miejskim.

Mimo deszczowej pogody wyruszyliśmy do Urzędu Miasta, tam przy wejściu powitały nas bardzo miłe Panie, które zapoznały nas z przebiegiem zwiedzania Ratusza oraz spotkaniem z Zastępcą Prezydenta Miasta Panem Bogdanem Tokłowiczem. Na początku udaliśmy się do sal tradycji i historii, gdzie oprowadzająca nas Pani w bardzo przystępny sposób opowiedziała o historii naszego miasta i pokazała nam makiety przedstawiające nasze miasto dawniej i teraz. Tu czekało na nas pierwsze trudne zadanie, mieliśmy rozpoznać najbardziej charakterystyczne budowle w naszym mieście. Z tym zadaniem poradziliśmy sobie dobrze. Następnie Pani zaprezentowała nam gablotę, w której znajdowała się statuetka Jakuba Wejhera, ktora jest nagrodą dla najbardziej zasłużonych dla miasta Wejherowa i przedmioty ozdobione kaszubskimi wzorami. I tu pojawiło się kolejne zadanie, mieliśmy odgadnąć co oznaczają kolory w hafcie kaszubskim. Było trudno, Pani nam pomogła, ale obiecujemy, że nad tym tematem jeszcze popracujemy. Trzecim zadaniem jakie Pani przed nami postawiła było zaśpiewanie ,,Kaszubskich nut”, poszło tak sobie, bo nie wszyscy potrafimy czytać w języku kaszubskim, ale poćwiczymy na muzyce. Poznaliśmy też kaszubskie instrumenty takie jak: burczybas, diabelskie skrzypce i bazuna. Chętne osoby mogły spróbować zagrać na bazunie, jednak to też okazało się dla nas trudnym zadaniem, ponieważ trzeba mieć mocne płuca, żeby dąć w taki instrument. Podczas zwiedzania sali przyszedł do nas Pan Prezydent Bogdan Tokłowicz i zaprosił nas do sali reprezentacyjnej ratusza. Tam każdy z nas mógł usiąść przy stole obrad. Spotkanie przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Pan Prezydent chętnie odpowiadał na nasze pytania. Sam też opowiadał o naszym mieście oraz o czasach, gdy był w naszym wieku i też chodził tak jak my do szkoły. Ostatnim miejscem jakie zobaczyliśmy w Ratuszu był gabinet Pana Prezydenta. Każdy z nas mógł usiąść na fotelu i przez chwilę poczuć się jak Prezydent Miasta. Na zakończenie naszej wizyty w Urzędzie Miasta wręczyliśmy pamiątkowy szkic naszego Ratusza. Od Pana Prezydenta otrzymaliśmy wspaniałe podarunki związane z naszym miastem. To był niezapomniany dzień. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam zorganizować to spotkanie.

TO BYŁ WSPANIAŁY WEEKEND

Witajcie!
W miniony weekend byłem z rodzicami w Norwegii, w mieście Kristiansand . To było niesamowite przeżycie, ponieważ pierwszy raz leciałem samolotem. Gdy wzniósł się       w górę, moim oczom ukazał się piękny malowniczy krajobraz panoramy Gdańska.   Nawet wielkie budynki były malutkie jak klocki lego:-) Bardzo podobały mi się także chmury, zza których często przebijało się słońce. Norwegia to ładny kraj, widziałem wysokie urwiska skalne, przepiękne fiordy i mnóstwo małych wysepek i wodospadów. Miasto to wyróżnia się długimi tunelami wykutymi w skałach. Norwedzy to bardzo serdeczni, uśmiechnięci ludzie, kochający sport. Zobaczcie kilka zdjęć, które zrobiłem     na pamiątkę.

Pozdrawiam Samuel

P2170236 P2170213

P2160121 P2160123 P2160164 P2160165 

P2160111