NIEDZIELNY SPACEREK

Jak w każdą niedzielę jak jest ładna pogoda wychodzę z rodzicami, siostrą i psem na spacerek. Tym razem wybraliśmy się do parku Majkowskiego w Wejherowie. Potem pojechaliśmy do lasu pojeździć na rolkach. troszkę pokropiło, ale to nas nie zraziło. Razem z siostrą jeździłyśmy na rolkach przez dwie godziny, ale była frajda. Oczywiście razem z nami zawsze jedzie nasza pupilka Sonia.

Pozdrawiam Sandra

WP_20140421_003

WP_20140421_004

Moja siostra

                                       Moja siostra

A to ja:)

                                            A to ja:)

W naszej szkole

W naszej szkole odbył się dzień otwarty dla uczniów rozpoczynających naukę w klasie zerowej i klasie pierwszej. Nasi przyszli uczniowie i ich rodzice mogli m.in. obejrzeć przygotowaną przez nasze Panie prezentację multimedialną. Zobaczcie jak się uczymy, bawimy i miło spędzamy czas na dodatkowych zajęciach.

 

Antek

Cześć już kilka dni jestem aspirantem w kościele”Najświętszej Marii Królowej Polski”. Po tym okresie jeśli się sprawdzę zostanę ministrantem trzymajcie kciuki.

A to Ja ze świąteczną palmą.

20140413_114654

Pisanki

Wielkanoc każdemu z nas kojarzy się nieodłącznie z jajkiem, stąd tradycją u mnie w domu co roku jest robienie pisanek. Sprawia nam to wiele radości. Zobaczcie efekt naszej zabawy.
Kasia

DSC09819

DSC09821

DSC09826

DSC09843

DSC09848

DSC09854

DSC09852

DSC09847

DSC09846

Misterium Męki Pańskiej

Jak co roku w Wielki Piątek wybrałam się razem z rodzicami na inscenizację Wejherowskiego Misterium Męki Pańskiej, która odbywa się w Kalwarii Wejherowskiej. Misterium połączone z Drogą Krzyżową rozpoczęło się o godzinie 10. Ludzi było bardzo dużo, dlatego miałam problem ze zrobieniem zdjęć i nie wszystkie są mojego autorstwa, ale zapraszam do obejrzenia naprawdę warto.

20140418_104258

Fot. Wejherowo.pl

                           Fot. Wejherowo.pl

Fot. Wejherowo.pl

                                         Fot. Wejherowo.pl

Fot. Wejherowo.pl

                                         Fot. Wejherowo.pl

Fot. Wejherowo.pl

                                    Fot. Wejherowo.pl

Fot. Wejherowo.pl

                                        Fot. Wejherowo.pl

20140418_114118

20140418_115349

Wielkanoc w innych krajach

Wczoraj podczas lekcji Pani przeczytała nam o zwyczajach związanych z Wielkanocą w innych krajach. Nasze zadanie polegało na odnalezieniu podobieństw. To była fajna zabawa i dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Oto opis zwyczajów w kilku krajach.

Francja – w Wielki Piątek dzieci wiją gniazdka, do których w Wielką Niedzielę wielkanocny zajączek wkłada prezenty – najczęściej czekoladowe jaja.

Szwajcaria – dzieci i dorośli w ogrodach chowają dekorowane jajka, a później wszyscy ich szukają. Wygrywa ten, kto znajdzie najwięcej jajek. Na świątecznym stole jest dużo jajek i zające z czekolady.

Szwecja – krzewy ozdabia się kolorowymi piórkami. Zajączek przynosi dzieciom czekoladki.

Bułgaria – Dorośli i dzieci stukają wielkanocnymi jajkami. Ten kogo jajko nie zostanie rozbite wygrywa i ma szczęście przez cały rok.

Niemcy – menu świąteczne to musli z owocami, jaja z kawiorem, chleb orzechowy oraz biały ser z ziołami uformowany w kształt jajeczek. Tutaj podobnie jak w Bułgarii wszyscy stukają wielkanocnymi jajkami.

Litwa – potrawy świąteczne są podobne jak w Polsce, ale śniadanie trwa do późnego wieczora. Z jaj buduje się piramidy, które następnie się zjada. W lany poniedziałek jeśli ktoś nie chce być mokry może wykupić się od oblania wodą jajkiem lub kawałkiem kiełbasy.

Wielka Brytania – dzieci szukają ukrytych przez wielkanocnego zajączka czekoladowych jaj, które wypełnione są różnymi słodkościami. W parkach organizuje się ,,Egg Rolling” – wyścigi w toczeniu jaj.

Najbardziej zaskoczyło nas wszystkich menu świąteczne w Niemczech:). A Wam co najbardziej się podoba, albo co najbardziej Was zaskoczyło?

GROTY MECHOWSKIE

Cześć mam na imię Mateusz i jestem uczniem klasy 2 a. W niedzielne popołudnie wybrałem się z moją rodziną na wycieczkę. Odwiedziliśmy mechowskie groty,to jedyny taki zabytek przyrody w Polsce. Groty powstały na skutek wypłukiwania piasku spomiędzy skał. Wejście tworzą dziwne filary. Wewnątrz jest bardzo nisko i trzeba iść mocno pochylonym. Szkoda, że tylko część udostępniona jest do zwiedzania.To było miłe popołudnie :)

Pozdrawiam

groty m

grotygr2

 

PIAŚNICA część II

W kościele p.w.”Chrystusa Króla” w Wejherowie znajduje sie Kaplica Matki Boskiej Królowej Męczenników upamiętniająca cierpienia Polaków, którzy zginęli z rąk hitlerowców za Wiarę i Ojczyznę.

Dekretem ks. arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego z dnia 30.09.1995 roku groby Lasów Piaśnickich zostały przyłączone do kościoła p.w.”Chrystusa Króla” w Wejherowie i wraz z Kaplicą stanowią Sanktuarium Męczenników Piaśnickich.

W Kaplicy Matki Boskiej Królowej Męczenników znajdują się elementy związane z Piaśnicą:

  • na ścianie na kamiennych tablicach są zapisane nazwiska pomordowanych w Piaśnicy
  • świadecwa zbrodni piaśnickiej umieszczone są pomiędzy drzewami w prezbiterium kaplicy
  • stół ołtarzowy w kaplicy piaśnickiej – jest to korzeń drzewa z lasów piaśnickich
  • figurka Matki Bożej Królowej Męczenników oraz usytuowana obok niej urna z popiołami ofiar z Lasów Piaśnickich

W kościele znajdują się również:

  • krzyże upamiętniające miejsca zbrodni II wojny światowej
  • prochy z miejsc zagłady 108 męczenników II wojny światowej złożone do urny w kształcie słupa granicznego
  • na balustradzie chóru umieszczone są portrety trumienne 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej

Do Sanktuarium Męczenników Piaśnickich został dodany również pomnik „Brama Piaśnicka”. 18 kwietnia 2012 roku ks.arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił pomnik – mauzoleum usytuowany na początku ulicy Ofiar Piaśnicy, skąd w ostatnią drogę wyruszyły tysiące niewinnych osób gotowych oddać życie za wyznawane wartości: Wiara, Bóg i Ojczyzna.

Pomnik pobudza do refleksji nad losem człowieka wrzuconego w tryby systemu totalitarnego lat 1939 – 1989 – ofiar i bohaterów II wojny światowej, okupacji sowieckiej i trwającego lata komunizmu.

Otwarta brama – symbolizuje nie tylko wyjście, ale i powrót – daje nadzieję na poznanie tożsamości osób bezimiennie spoczywających w mogiłach.

Daria 2e

SAM_4941

SAM_4932

SAM_4933

SAM_4936

SAM_4934

SAM_4940

SAM_4938

SAM_4928

SAM_4927

SAM_4923