Pofestiwalowo

Cóż… kolejny rok za nami. Kolejny Szkolny Festiwal 2.0 również. Obejrzyjcie filmowe wspomnienie pofestiwalowe :)

 

 

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 1 Comment

Sukces wieńczy dzieło?

Oj, ciężko było, ciężko… Długo nie mogliśmy dokończyć swojej pracy projektowej, nie mówiąc o tym, że ja nie miałam czasu o niej pisać.

Oto prezentuję Wam nasze słuchowiska. Na razie trzy, bo czwarte pozostało na komputerze w szkole :) Mniej lub bardziej nam się udały, ale jednak są :)

lokomotywa

maluśkiewicz

ptasie radio

Posłuchajcie i oceńcie sami.

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Leave a comment

Zaproszenie na Dni Innowacji w Dydaktyce

Pamiętacie tajemniczego Pana Wojtka od Jinga??? Tym razem Pan Wojtek znów o mnie pamiętał. Ja zaś chętnie podzielę się tym z Wami. Oto mamy możliwość bezpłatnego udziału w Dniach Innowacji w Dydaktyce, które odbędą się w dniach 3-5 czerwca w Krakowie także z udziałem przedstawicieli programu Szkoła z klasą 2.0. Więcej informacji TUTAJ. W imieniu Pana Wojtka ;) i organizatorów serdecznie wszystkich zapraszam. Sama, niestety, nie mogę wyjechać w tym terminie do Krakowa i bardzo tego żałuję :( , bo myślę, że to będzie bardzo ciekawa impreza.

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 1 Comment

Święto, święto!

12 maja każdego roku obchodzimy Święto Szkoły. Tego dnia w 1984 roku nadano naszej szkole imię Zygmunta Glogera oraz wręczono sztandar. Tegoroczne uroczystości obfitowały w wiele wydarzeń. W piątek 10.05 uczniowie wszystkich klas brali udział w Turnieju Wiedzy o Szkole i Patronie. W poniedziałek 13.05 bawiliśmy się podczas Szkolnego Dnia Comeniusa. Dziś natomiast odbyło się spotkanie z byłą Dyrektor szkoły Panią Taisą Utko. Podczas ubiegłorocznej edycji projektów 2.0 moja grupa projektowa pracowała nad projektem „Tikająca gromada Glogera bada”. Wówczas dziewczynki z klasy IV między innymi przeprowadziły wywiad z Panią Utko, zmontowały go w Audacity i opracowały w formie prezentacji filmowej w Picasie. Nie zaprezentowaliśmy go podczas Szkolnego Festiwalu Projektów 2.0, ponieważ nasza bohaterka zachorowała i nie mogła w nim uczestniczyć, a chciałyśmy, aby pierwszy pokaz tego filmiku odbył się w Jej obecności. Czekaliśmy więc do tegorocznego Święta Szkoły, by zaprosić do nas ponownie Panią Dyrektor.

To było niezwykłe i bardzo ważne spotkanie. Nie obyło się bez łez wzruszenia. Ja zaś po raz kolejny utwierdziłam się o wartości projektów w ogóle i sensie naszej ubiegłorocznej pracy. Było trudno, ale warto. Mamy bowiem prócz pięknego dokumentu o Pani Utko, wspaniały wywiad i materiał zdjęciowy z naszą absolwentką Panią Wandą, która ukończyła naszą szkołę w czerwcu 1939 roku i obecną Panią Dyrektor Anną Satuła… Odwiedziliśmy wówczas również Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu i zrekonstruowaną wiejską szkółkę w Winna Chroły. Znów stwierdzam, że było warto.

Jeśli macie chęć… Poniżej przypominajka naszego Glogerowskiego projektu 2.0 – kawał historii: szkoły, Podlasia i nie tylko.

Wywiad z Panią Taisą Utko

Wywiad z Panią Anną Satuła

Spotkanie z Panią Wandą Ogrodnik

Jak to drzewiej w szkołach bywało

Wycieczka do Ciechanowca

 

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 5 Comments

Szyjemy misie!

Po akcji szycia laleczek, ze sprzedaży których wsparliśmy zakup szczepionek dzieciom z Czadu (pamiętacie? zebraliśmy ponad 1800zł!) przyszła kolej na misie. Pomysł zrodził się w rozmowach z mamami podczas kiermaszu laleczek. Napisałam oto wierszyk, zamieściliśmy go na stronie internetowej szkoły, jedna z koleżanek wymalowała dwie formy do odrysowywania – misia grubszego i misia niejadka i… szyjemy misie! Mam nadzieję, że misiaków będzie nie mniej niż laleczek! Oj, będzie się działo!

Oto misiowy wierszyk ;)

NUDZI CI SIĘ – USZYJ MISIA!


Plusię, Grubcia albo Zdzisia,

Mama, Babcia Ci pomogą,

miś nie wyjdzie bardzo drogo.

Ubierz go w radosny fraczek –

suknię, szorty lub kubraczek,

zrób czapeczkę lub berecik,

by bawiły wszystkie dzieci.

Imię nadaj mu koniecznie –

tak by było bardzo grzecznie.

Podziel się swym misiem z nami –

tak do aukcji zapraszamy!

„A pieniążki będą na co?”

„Cel wybiorą same dzieci,

żeby misie nam przyniosły

uśmiech najpiękniejszy w świecie!”

Do Dnia Mamy więc szyjemy

misie najcudniejsze w mieście.

„To już koniec wiersza?”

„Koniec wiersza. Ufff… Nareszcie…”

Źródło grafiki: www.flickr.com, CC by NewChengdu,  BY-NC

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 3 Comments

Chwilowy przestój projektowy

Cóż… Po spotkaniu z ekspertem i nauce Audacity oraz wizycie w profesjonalnym studiu nagrań w Polskim Radiu Białystok chwilowo zatrzymała się realizacja naszego projektowego harmonogramu. Moi „dźwiękowcy” mają bowiem za zadanie udźwiękowić i zmontować słuchowiska przygotowane przez maluchy w klasach I-III. Niestety, tak dużo ciągle dzieje się w naszej szkole (włącznie z wczorajszą wizytą Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pana  Tadeusza Sławeckiego), że nie ze wszystkim się  wyrabiamy. Podczas ostatniego spotkania zespołu 2.0 zebrałam informacje o stanie przygotowań słuchowisk i oto okazało się, że dzieciaki bardzo dużo już zrobiły: wybrały wiersze, napisały na ich podstawie scenariusze, podzieliły się rolami, w większości są już przygotowane do wzorowego czytania. Tymczasem zakończenie przygotowań materiału, który powinien  trafić do mojej grupy projektowej rozbiło się o brak dyktafonu :( Nagrania telefonem komórkowym nie były najlepszej jakości. Doświadczyłam tego sama, gdy moi uczniowie przygotowywali własne mini-słuchowiska. Rzeczywiście, jakość dźwięku nagranego z użyciem cyfrowego dyktafonu jest nieporównywalnie lepsza. Dziś zapadła decyzja (i tu znów należy złożyć hołd naszej Pani Dyrektor), że w trybie natychmiastowym (czyli jeszcze dziś) zostanie zakupiony dyktafon :) Nauczycielki koordynujące działania maluchów ogromnie się ucieszyły. Ja jeszcze bardziej, bo to oznacza, że i moja grupa lada dzień przystąpi do swojej pracy. Wprawdzie nie zamkniemy swego projektu do 12 maja, ale myślę, że ukończymy go niebawem i będziemy mogli pochwalić się efektami wspólnej pracy na blogach. Trzymajcie za nas kciuki!!!

PS. I pomyśleć, że kiedyś nikt nie miał tak zaawansowanych potrzeb… Pamiętacie „staruszki” ze zdjęć? Apetyt rośnie w miarę jedzenia :)

Źródło grafiki: www.flickr.com by Ekkoflok, rthkrar, april-mo, Cea, CC, BY-SA-NC

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 5 Comments

Chłopiec i jego atom

Czy słyszeliście o najmniejszym filmie świata? Znalazłam go przypadkiem na stronie TVN Meteo. Tworzą go 242 klatki animacji wykonanej dzięki manipulacji i przeniesieniu pojedynczych atomów. Wszystko to z użyciem skaningowego mikroskopu tunelowego wynalezionego przez IBM i nagrodzonego Noblem w 1980 roku. Bohaterem filmu jest chłopiec, który powstał z 130 atomów, a tematem jego niezwykła przyjaźń z atomem. Musicie go zobaczyć!

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 3 Comments

Wiosna, ach to ty!

Ojojoj… czekaliśmy na te wiosnę i czekaliśmy, a tu… zimno, często pochmurno, starych kości nie idzie wygrzać na słońcu. Długi weekend przed nami… Już nie pamiętam kiedy weekend majowy spędzałam inaczej niż z książką, na leżaku, na moim słonecznym balkonie :( Uroki tegorocznej wiosny dopadły mnie i wczepiły w postaci wściekłego zarazka, który rozłożył mnie na łopatki w ostatnich dniach. Tyle pracy, perspektywa wolnych dni, a człowiek smarkaty i kaszlący. Ech…

Liczę na to, że wkrótce jednak pojawi się ciepełko. Stanie się tak pewnie wtedy, gdy otrzymamy od maluchów z klas początkowych nagrania do montażu słuchowisk ;) Jak nam słonko w główki przygrzeje, to i słuchowiska mogą okazać się SZCZEGÓLNIE kreatywne :)

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 1 Comment

Cyganka, projekt i Ekspert-Mąż

Wreszcie zawitała wiosna! Przed kilkoma dniami czekałam na koleżankę, która załatwiała w „mieście” jakieś niezwykle ważne sprawy. Usiadłam sobie na murku z książką, oddając się błogiej chwili dawno pożądanego relaksu – z książką w słońcu. W pewnej chwili podeszła do mnie starowinka-Cyganka. Poprosiła o parę złotych. Dałam. Ta, w zamian za moje (ponoć) dobre serce, wyciągnęła z kieszonki karty i poprosiła o wyjęcie jednej z nich. Czegoż się nie dowiedziałam! Skłonna jestem z pełnym przekonaniem stwierdzić, że usłyszałam wiele frazesów, które można powiedzieć większości ludzi. Kilkoma jednak drobnostkami nieco się zdziwiłam. Te jednak pozostawię w swoim wewnętrznym skarbczyku. Żeby nie zapeszyć. Może się spełnią ;)

Babinka wielokrotnie przekonywała mnie o wielkości i dobroduszności mego kochanego Męża, co ów będzie mi już przypominał do końca życia :)

I oto nie dalej jak wczoraj mój wspaniały Mąż dowiódł słów Cyganki, prowadząc spotkanie dla moich czwartoklasistów. Tematem było Audacity. Powiem szczerze, że nie podejrzewałam swojej drugiej, brzydszej (wiadomo) połowy o taki talent pedagogiczny! Może powinien zmienić zawód? Ze spokojem i cierpliwością tłumaczył dzielnie dzieciakom tajniki tego narzędzia. Zabawy było co niemiara. Zwłaszcza od chwili wyszukiwania dziwacznych i strasznych dźwięków oraz uruchamiania efektów specjalnych. Umęczyłam się tym dniem straaaaaasznie – biegałam po schodach, korytarzach (w naszej szkole wrotki by się z pewnością przydały). A to w poszukiwaniu dzieci, a to nauczycieli, u których trzeba było usprawiedliwić ich nieobecność lub tych, którym zabrałam tego dnia salę konferencyjną na czas trwania zajęć. Ale było warto! Liczę na to, że moi uczniowie po tym spotkaniu i kolejnym, które czeka na nas już we wtorek (wybieramy się do profesjonalnego studia nagrań w Polskim Radiu Białystok) świetnie poradzą sobie z montażem słuchowisk przygotowywanych przez młodszych kolegów w ramach naszego projektu. Mam nadzieję, że będzie się działo :)

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 6 Comments

Przygoda medialna, czyli Pinokio i kinematograf

Przed kilkoma dniami odwiedziliśmy w Warszawie Cinema Park – miejsce, w którym podczas trzygodzinnej podróży po salach: ruchu, inspiracji, wyobraźni, muzyki, interakcji i dzieci poznawały przyrodę i kino zarazem. Po obiedzie z przyjemnością obejrzeliśmy w Teatrze Polskim spektakl Pinokio.

Organizując tę wycieczkę, nie przypuszczałam, że może nam się ona przydać w naszym dźwiękowym projekcie! Okazało się, że zarówno w kinie, jak i w teatrze dzieci zaobserwowały różne możliwości pracy z dźwiękiem, kreowania za pośrednictwem osób, przedmiotów i instrumentów niemal zgodnych z rzeczywistością dźwięków. Jakże przyjemnie było słyszeć podczas przedstawienia muzykę graną za kulisami przez żywą orkiestrę! Mam wrażenie, że dziś zdarza się to niezmiernie rzadko.

Do Białegostoku wróciliśmy dość późno – ok. 23. O szybkim zaśnięciu po natłoku wrażeń tego dnia mogłam zapomnieć. Ranek przywitałam więc samopoczuciem przypominającym coś w rodzaju lejącego się asfaltu rozprasowywanego wielokrotnie wielkim walcem. Nie miałam siły rzetelnie przygotować się do lekcji polskiego. Zaplanowanym po naszej medialnej wycieczce tematem był Film stary jak świat, czyli nie mniej, nie więcej jak historia powstania kinematografu. Nawet się nie spodziewałam, że pomocny w nawiązaniu do treści tekstu z podręcznika i wycieczki może okazać się serwis You Tube. Oto znalazłam tam film Tomasza Bagińskiego KINEMATOGRAF.

To przepiękna animowana, metaforyczna opowieść o przesłaniu i potrzebie wynalazku, jakim okazało się kino. Mimo, iż nie posiadam pewności, co do zgody autorów filmu odnośnie jego upowszechniania, świadoma tego faktu, z całego serca zachęcam wszystkich zainteresowanych uczniów i nauczycieli do obejrzenia tej pełnej czaru, magii miłości i znowuż pasji historii wyreżyserowanej przez młodego i niezwykle utalentowanego, znanego już niemal na całym świecie białostoczanina Tomka Bagińskiego.

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 4 Comments