Młodzi Aktywiści Prezydencji | Blog dla nauczycieli

Program

  • Młodzi Aktywiści Prezydencji

Szkoła

  • Centrum Edukacji Obywatelskiej, Warszawa
  • Nauczyciel

Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 40966 razy

Informuj o wpisach


Projekty związane z Prezydencją Polski w Radzie Europy już za nami. Nasze wirtualne spotkania  także dobiegły końca.Chciałabym Wam za nie  serdecznie podziękować. Byliście z uczniami w czasie projektów w szkołach, na blogach uczniowskich,  pamiętaliście także o blogu nauczycielskim. Dziękuję Wam za to, że dzieliliście się z swoim doświadczeniem, pisaliście o sukcesach uczniów, mówiliście o trudnościach. Mam nadzieję, że moje wpisy były dla Was przydatne. Ja byłam pod wrażeniem Waszej pracy - kreatywności, systematyczności, dobrej organizacji. Z uczniowskich i Waszych wpisów wiem, że projekty stały się metodą pracy, która cieszy się coraz większym powodzenie. Niekoniecznie tylko dlatego, że rozporządzenie ministerialne nakłada na nas taki obowiązek.  W polskich szkołach projekt stał się codziennością :) Życzę Wam wielu sukcesów w realizacji kolejnych przedsięwzięć projektowych. Także tych związanych z edukacją europejską. Inspirację na pewno znajdziecie w kolejnych programach Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Zaglądajcie często na stronę:  www.ceo.org.pl/pl/koss – polecam!

Mam nadzieję, że spotkamy się w kolejnych programach, projektach…  ”Do zobaczenia” :)

Brak tagów

Ukazał się „świeżutki” numer  MAPowej Gazety. A w niej – podsumowania, podsumowania, podsumowania… Ja mogę podpisać się pod zdaniem aktywistów z Rudy Śląskiej „A nam jest trochę żal!” Że to już koniec naszej prezydencji, działań projektowych, ciekawych spotkań. Zajrzyjcie do gazety, poczytajcie! Może znajdziecie tam wypowiedzi swoje albo swoich uczniów:

http://redakcja.mam.media.pl/m%C5%82odzi-aktywi%C5%9Bci-prezydencji/12/2/5/

Polecam:)

Brak tagów

sty/12

30

Ferie…

Niektórzy są w trakcie, inni zaczynają, a jeszcze inni już skończyli swój zimowy odpoczynek. Stąd pewnie, nawet w projektach, które jeszcze nie zakończyły się, mniejszy ruch. Widać to po blogach uczniowskich. Zauważyłam sympatyczną praktykę. Niektórzy blogowicze, na zakończenie swojej pracy w projekcie i działalności blogowej – dziękują i żegnają się. Dzięki temu widać, gdzie rzeczywiście już zakończyła się praca, a gdzie jeszcze nie…

A ja przypominam Wam o ankietach ewaluacyjnych. Wypełnijcie je proszę i przypomnijcie o nich swoim uczniom! To ważne!

Pozdrawiam cieplutko, bo u nas na Mazurach śnieżnie i mroźnie :)

Brak tagów

Tak wynika z wpisów na blogach uczniowskich :) To naprawdę miłe, że wraz z Prezydencją Polski nie zakończyły się działania, ale wytrwale dalej pracujecie – aż do zakończonego sukcesem finału! U mnie podobnie! Dziewczęta w poniedziałek ostatni raz zbierały pieniążki, sprzedając swoje wypieki. Jeszcze tylko artykuł w gazetce szkolnej i wystawa na korytarzu – to nasza prezentacja projektu. Ale część działań, już poza projektem będzie toczyła się dalej. Dziewczęta w dalszym ciągu będą wspierały Stowarzyszenie Onkoludków. Już niedługo, 5 lutego będą wspomagały koncert charytatywny na rzecz Stowarzyszenia. Podsumowanie projektu już po feriach…

Centrum Edukacji Obywatelskiej  również chciałoby podsumować  projekt i dokonać jego ewaluacji. Dlatego bardzo proszę, byście on line wypełnili ankiety ewaluacyjne.

Link do ankiety dla nauczycieli: http://www.ankietka.pl/ankieta/76095/jak-oceniasz-program-mlodzi-aktywisci-prezydencji.html

link do ankiety dla uczniów: http://www.ceo.org.pl/pl/prezydencja/form/jak-oceniasz-wasz-projekt

Bardzo proszę, zachęćcie Waszych uczniów do wypełnienia tej króciutkiej ankietki. Sami również o niej pamiętajcie :) Ankiety są anonimowe!

Z MAP – owym pozdrowieniem :)

Jola

Brak tagów

sty/12

9

Podsumowanie!

Przez kilka miesięcy Wasz zespół intensywnie pracował, realizując zaplanowane działania. Teraz – czas na ocenę przebiegu działań, pracy zespołu, osiągniętych rezultatów. Po co? By wspólnie wyciągnąć wnioski na przyszłość, by refleksyjnie podejść do zrealizowanego projektu, ocenić pracę swoją, kolegów, całego zespołu. Aby dokonać dobrego podsumowania warto zachęcić uczniów do odpowiedzi na następujące pytania pytania:

  • Co udało się wam osiągnąć?
  • Jak się wam wspólnie pracowało?
  • czego się nauczyliście?
  • co zrobilibyście inaczej, gdybyście zaczynali projekt od nowa?

Zachęcam Was, by tych pytań nie rzucać „w przestrzeń”, do wszystkich, ale zaproponować uczniom dokonanie samooceny. Można to zrobić na zasadzie plusów, punktów, uzasadnienia. Ja opracowałam taką tabelę:

Za co byłeś/byłaś odpowiedzialny/odpowiedzialna podczas pracy grupy?
Kryterium Moja ocena w skali 1-5 Uzasadnienie
Udział w pracy grupy.
Odpowiedzialność za wykonane zadanie.
Inicjatywa ( własne propozycje rozwiązań).
Mój wpływ na atmosferę panującą podczas pracy.
Moje zachowanie względem innych ( akceptacja zdania innych, uważne słuchanie propozycji innych).
Dyscyplina.

Można ją zastosować również do oceny koleżeńskiej.

Ważne! Trzeba zadbać o to, by uczeń znalazł w swojej pracy nie tylko wady, ale przede wszystkim, by nabrał  przekonania,jak wiele już potrafi – ale to już w luźnej rozmowie na temat projektu… Nie wszystko da się zamknąć w ramy tabelek i punktów :)

Brak tagów

Zobacz załącznik

Chociaż już chyba nieliczne – tam, gdzie różne niesprzyjające okoliczności zakłóciły harmonogram prac.  A co u mnie?  Na ostatnim spotkaniu zrobiliśmy krótką samoocenę naszej dotychczasowej pracy. I co z niej wynikło? Że jeszcze podejmiemy jedno działanie. Ponieważ okazało się, że nie możemy podjąć żadnych innych działań na rzecz Stowarzyszenia, a chcemy ich wspomóc, to przynajmniej zwiększymy kwotę pieniążków, które im przekażemy. Stąd pomysł na kolejne wypieki, które „pójdą” do sprzedaży. Zaplanowałyśmy również publiczną prezentację:

  • uwzględniłyśmy typ odbiorcy – uczniowie, nauczyciele i rodzice
  • określiliśmy jakość i ilość informacji, które chcemy przekazać

I wyszło nam, że najlepszą formą będzie wystawa na korytarzu szkolnym. Dobry czas, ponieważ koniec semestru, to akurat zebrania z rodzicami, którzy będą mogli obejrzeć dokonania MAPowiczów. I jeszcze opis działań w gazetce szkolnej.  W ten sposób dotrzemy do dużej grupy uczniów i nauczycieli a także rodziców. Forma wystawy i artykuł w gazetce szkolnej sprawi, że będziemy mogli przekazać wiele informacji na temat tego, co działo się w czasie projektu.

A w następnym wpisie o podsumowaniu! Bo niektórzy z Was są już na tym właśnie etapie:)

Brak tagów

Czyli czas odpoczynku minął:) Zauważyłam to również na blogach niektórych Waszych uczniów. Już po świętach pojawiły się nowe wpisy. Niektóre projekty już się skończyły – na blogach są ciekawe relacje z publicznych prezentacji – warto poczytać:)  Inne (jak na przykład mój) ciągle trwają… Do końca Prezydencji Polski tylko kilka dni, ale my pracujemy dalej! Ja zastanawiam się, w jaki sposób zrobić publiczną prezentację? To trudne, gdy działania były mało spektakularne. Ale damy radę:)

Pozdrawiam poświątecznie:)

Brak tagów

Serdecznych spotkań rodzinnych,
pukania do drzwi,
przyjaznych twarzy,
dużo radości,
serdecznych objęć, pocałunków,
szczęśliwych wspomnień,
aby Święta były właśnie tym,
czym powinny być- odrobiną ciepła w środku zimy,
światłem w mroku…
Wraz ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia życzę Wam przede wszystkim spokoju i zaczerpnięcia głębokiego oddechu…Odpoczywajmy i naładujmy akumulatory…

Brak tagów

I to już jutro! Bardzo zazdroszczę wszystkim, którzy mogą wziąć udział w Festiwalu MAP. To niecodzienne doświadczenia zarówno dla naszych uczniów jak i dla nas ich opiekunów. Czasami jednak siła wyższa i nieoczekiwane trudności sprawiają, że nie zawsze możemy zrobić to, na co mamy ochotę. Ja mimo wielkich chęci, niestety nie będę mogła jutro współuczestniczyć w Festiwalu. Moi uczniowie także. Aczkolwiek myślę, że dla nich nie jest to aż tak ważne. Być może zbyt mało im zareklamowałam to wydarzenie… Ale one żyją kolejnym działaniem projektowym - jutro sprzedają własnoręcznie wypieczone i ozdobione pierniczki świąteczne. Z nadzieją na podobny sukces jak przy babeczkach. To miłe, gdy można połączyć, to co się lubi ze zrobieniem czegoś dla innych:)

Pozdrawiam Was MAPowo!

Brak tagów

gru/11

13

Festiwal MAP!

Czy pamiętacie o tym, że już 19 grudnia o godzinie 10:00 rozpocznie się festiwal internetowy MAP? Będzie działo się dużo naprawdę ciekawych rzeczy! Będziecie mieli okazję porozmawiać z gośćmi z Gruzji, Węgier i Ukrainy – uczniowie sprawdzą przy okazji swój angielski!  Wasi uczniowie będą mogli także sprawdzić swoje siły i wziąć udział w konkursie. Zadecydujecie, wraz z uczniami, który blog jest najciekawszy? Gościem będzie ekspert z zakresu międzynarodowej współpracy młodzieżowej, któremu uczniowie będą mogli zadać pytania. Na gorąco będzie także tworzona multimedialna gazeta „OFF Prezydencja”. Jeżeli tylko macie taką możliwość w szkole, to koniecznie weźcie udział w tym swoistym podsumowaniu naszego projektu!

Wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy :)

Brak tagów

Older posts >>

Szablon: devolux.nh2.me tłumaczenie: WordpressPL
css.php