Co to znaczy pisać szybko?

Szybkie i bezwzrokowe pisanie na klawiaturze jest umiejętnością przydatną przy pracy z komputerem. Przydatne bywa przy pisaniu dłuższych wypowiedzi pisemnych np. wypracowań szkolnych, w rozmowach za pomocą komunikatorów lub czatów, w wymianie komunikacji mailowej oraz w grach komputerowych, w których  sterowanie odbywa się za pomocą klawiatury.

Szybkość pisania mierzy się liczbą znaków zapisanych w ciągu minuty z uwzględnieniem liczby popełnionych błędów. W języku polskim, z uwagi na użycie polskich znaków, które wymagają przyciśnięcia dwóch klawiszy, szybkość pisania bywa mniejsza niż na przykład w języku angielskim.

 • Za szybkie pisanie uważa się wynik około 200 znaków na minutę.
 • Mistrzowie klawiatury piszą z prędkością około 700 znaków na minutę.
 • Na turniejach międzynarodowych osiągane wyniki przekraczają 1000 znaków na minutę.
 • Rekord szybkiego pisania na klawiaturze należy do kobiety, Barbary Blackburn, która potrafi pisać z prędkością 1060 znaków na minutę (według Księgi Rekordów Guinessa)

W nauce szybkiego pisania bywają przydatne różne strony i programy komputerowe. Jedną z takich stron jest http://www.pisaniebezwzrokowe.pl. Możesz tam sprawdzić, z jaką prędkością piszesz na klawiaturze, przejść kurs pisania bezwzrokowego a także zagrać w gry, które ułatwią Ci zdobycie umiejętności szybkiego pisania.

Na stronie http://www.szybkiepisanienaklawiaturze.pl/ znajdziesz bazę bezpłatnych programów, które możesz ściągnąć na swój komputer, aby doskonalić swoje umiejętności.

Pochwalicie się, z jaką prędkością piszecie?

photo credit: Ѕolo via photopin cc

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, Informatyka z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

6 Responses to Co to znaczy pisać szybko?

 1. Małgorzata Sawicka powiedział:

  Sprawdziłam, aż wstyd się przyznać do wyniku :-( Chyba muszę potrenować…
  Małgorzata Sawicka ostatnio napisała Monster wordsMy Profile

 2. MrLiść powiedział:

  Ja do ćwiczenia szybkości pisania używam programu: mag2000. Bardzo fajny program, polecam ;)

 3. Alicja powiedział:

  Ciągle nie potrafię się nauczyć pisać na klawiaturze wszystkimi palcami. Nie wiem, jak niektórzy to robią. Pisanie idzie mi chyba szybko i dobrze. Robiłam sobie kiedyś test, ale już nie pamiętam jak szybko pisałam. Teraz na pewno się trochę wprawiłam. Przy jakiejś okazji postaram się wejść na strony, o których Pani napisała, bo teraz nie mogę. Pozdrawiam :)
  Alicja ostatnio napisała Jak stworzyć internetowy kalejdoskop?My Profile

 4. niepodam@wp.pl powiedział:

  Ta Barbara Blackburn, to pisała na maszynie do pisania, a nie na kompie, układ klawiszy jest tam zupełnie inny niż w naszej klawiaturze querty. To po pierwsze. Następnie – piała po angielsku ze słyszenia, ktoś jej dyktował. Zupełnie inny wynik maksymalny (niższy) by miała jakby pisała np. po polsku znając go biegle.. sprawy typu ą, ę, ć spowalniają pisanie, a ta babka pisała w języku najprostszym, bez jakiegokolwiek znaku diakrytycznego. Dodatkowo, gdyby miała przepisywać z testu powyżej (tak jak w programach do nauki pisania bezwzrokowego) – to też by miała gorszy wynik, nie musiała też myśleć układając tekst .. ze słuchu zawsze jest najszybciej gdy ten, który dyktuje bardzo się stara o to by było wyraźnie i szybko wypowiedziane. Ten rekord 1060 to można wsadzić między bajki :-)

 5. kek powiedział:

  450 znaków na minutę, bez specjalnego treningu, komputera używam od dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge