Tangram – chińska łamigłówka

tangram domek

Tangram jest łamigłówką znaną miłośnikom gier logicznych. Wymyślono go w Chinach około 3-4 tysięcy lat temu. Tangram jest kwadratem pociętym na 7 części: 5 trójkątów różnej wielkości, 1 kwadrat i 1 równoległobok. Celem gry jest ułożenie obrazka-wzoru zgodnie z kilkoma regułami:

 • należy użyć wszystkich siedmiu części,
 • elementy nie mogą na siebie nachodzić,
 • elementy można dowolnie obracać i odwracać na drugą stronę.

 

tangram części

Istnieje kilka legend dotyczących tangramu. Wedle jednej z nich wymyślił go chiński uczony o imieniu Tan. Początkowo tangramu używano do nauki geometrii, później przekształcił się w łamigłówkę. Do Europy przywędrował prawdopodobnie w XVIII wieku.

Druga z opowieści podoba mi się dużo bardziej. Otóż dawno, dawno temu żył sobie Wielki Smok Yu. Smok cieszył się olbrzymim poważaniem wśród ludzi, którzy czcili go za dobro i oddanie. Pewnego dnia zazdrosny Bóg Gromów rozkruszył toporem niebo. I spadło niebo na ziemię w postaci siedmiu czarnych kawałków, a światło zniknęło zabierając ze sobą wszystko, co do tej pory istniało na ziemi.
Smok Yu postanowił zebrać ciemne kawałki nieba. Na pamiątkę dawnego świata zaczął z nich układać kształty ludzi, zwierząt i roślin. Po ukończeniu każdego kształtu jego cień odchodził i wędrował po opustoszałej planecie płacząc nad jej nieszczęściem. Cieni utworzonych przez Yu przybywało z dnia na dzień i wkrótce ich żałosne jęki dotarły do uszu Boga Gromów. Bóg Gromów postanowił  naprawić wyrządzone zło. Z każdego cienia wyciągnął jego kształt i ponownie zaludnił świat. Powróciły również rośliny i zwierzęta. Od tamtej pory zawsze towarzyszy nam cień, zaś z siedmiu kawałków nieba, zwanych Qi Qiao Ban, można ułożyć wszystko, co znajduje się na ziemi.

Układanie tangramu ma sporo zalet: rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy logicznego myślenia, skłania do poszukiwania rozwiązań, wyzwala kreatywność. Proste wzory  mogą układać już kilkuletnie dzieci. Tangramy można wykonać samemu lub kupić: istnieją wersje teksturowe, drewniane, plastikowe, magnetyczne. Można również spróbować swoich sił układając tangram online (wybierz naciskając jeden z poniższych obrazków).

Podobno istnieje kilka tysięcy różnych wzorów tangramu. Niektóre z nich możecie zobaczyć w sztuce teatralnej, w której występują … tangramy. To naprawdę niezwykły spektakl.
YouTube Preview Image

Tekst na podstawie gamesfanatic.pl
Photo [public domain] via http://openclipart.org

 

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, Matematyka, Łamigłówki z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

4 Responses to Tangram – chińska łamigłówka

 1. monikakubica powiedział:

  Bardzo ciekawy wpis, gratuluję:) O tangramie napiszę też, ale innym razem, mam wiele materiałów na jego temat. W zeszłym roku szkolnym opracowałam lekcję w programie SmartNotebook, gdzie omawiałam historię tangramu, lekcję tę opublikowałam na stronie dla nauczycieli pracujących na tablicy SmartBoard http://www.tablice.net.pl/, można z niej skorzystać, pozdrawiam:)
  monikakubica ostatnio napisała Miary dziwne i niesamowite – mikiMy Profile

 2. MIKI ;-) powiedział:

  Uwielbiam tangramy. W czwartej klasie robiliśmy projekt związany z tangramami. Było super!
  Pozdrawiam,
  MIKI ;-)
  MIKI ;-) ostatnio napisała Nowy Rok – doodle… ;-) My Profile

 3. lugo powiedział:

  Tangramy są również mi znane. Są świetnym pomysłem na zajęcia rewalidacyjnie. Uczniowie niepełnosprawni chętnie je układają, a my spokojnie możemy ocenić ich procesy poznawcze.

 4. Daj znać: Pudełko Archimedesa » Z matematyką za pan brat

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge