Budynki, które nie chcą stać na baczność

Rysując wysokość figury musimy pamiętać, aby poprowadzić odcinek prostopadle do podstawy. Podobnie jest z wysokością budynków, jednak niektóre z nich wcale nie chcą stać prosto! Na pewno znacie przykłady słynnych krzywych budowli w Polsce czy na świecie. Zaczniemy od miejsca bliskiego nam geograficznie, czyli od Krzywej Wieży w Toruniu. Toruńska wieża nie zawsze była krzywa. Budynek o wysokości 15 metrów, będący częścią fortyfikacji obronnych miasta, wybudowano pod koniec XIII wieku. Niestety piaszczysto-gliniaste podłoże nie wytrzymało ciężaru wieży i zaczęła się ona powoli osuwać. Obecnie wieża jest odchylona od pionu o ponad 5 stopni. Sam szczyt wieży odchylił się na odległość prawie 1,5 metra!

Krzywa wieża w Toruniu

Druga polska Krzywa Wieża znajduje się w Ząbkowicach Śląskich. Jest wyższa od toruńskiej, ma około 34 metrów wysokości. Jest jedną z atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Wieża pochyliła się w 1598 roku, najprawdopodobniej miał na to wpływ jej olbrzymi ciężar oraz ruchy tektoniczne. W dolnej części grubość murów wieży wynosi  ponad 4 metry! Szczyt wieży jest odchylony od pionu na odległość 2,14 cm, czyli około 4 stopni.

Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

W północnej Polsce mamy również budowle, które celowo wybudowano jako krzywe. Jednym z nich jest słynny Krzywy Domek w Sopocie. Mieszczą się w nim sklepy, restauracje oraz  siedziba radia.

Krzywy Domek w Sopocie

W Szymbarku na Kaszubach stoi (a może lepiej napisać „leży”) „Dom do góry nogami”. Dom jest naturalnych rozmiarów, tyle, że jego dach wbito w ziemię i wchodząc do niego chodzimy po suficie. Budynek jest przechylony w dwóch płaszczyznach, co powoduje niezwykłe wrażenia podczas jego zwiedzania.

Dom do góry nogami w Szymbarku

Czy znacie inne krzywe budynki w Polsce? A o krzywych (i niezwykłych!) budynkach na świecie, przeczytacie w kolejnym wpisie.

Tekst na podstawie: turystyka.wp.pl i wikipedia.pl
Photo 1 via Wikimedia Commons Spens03 CC BY-SA 3.0

Photo 2 via Wikimedia Commons Merlin CC BY-SA 3.0
Photo 3 via Wikimedia Commons Topory CC BY-SA 3.0
Photo 4 via Wikimedia Commons Topory CC BY-SA 3.0

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, Matematyka, Sztuka, Technika z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

4 Responses to Budynki, które nie chcą stać na baczność

 1. Małgorzata Sawicka powiedział:

  Byłam w Toruniu z moją poprzednią klasą i pamiętam, jak dzieciaki próbowały utrzymać równowagę przy wieży :-) Nie za bardzo im to wychodziło.
  W domku do góry nogami jeszcze nie byłam. Może kiedyś się wybiorę :-)
  Małgorzata Sawicka ostatnio napisała Wielki park w wielkim mieścieMy Profile

 2. annag powiedział:

  A Pani wpisy jak zawsze z dużym rozmachem, ciekawe i wciągające. U mnie był chwilowy zastój i nie zapowiada się na więcej luzu.
  Również pozdrawiam, może już wreszcie prawdziwie wiosennie :) .
  annag ostatnio napisała Poświąteczny miszmaszMy Profile

 3. Witam, świetny pomysł na artykuł, a właściwie serię wpisów. Czytałam z zapartym tchem. Niby człowiek zna te miejsca, ale jak tak zbierze się je razem, to ilość jest rzeczywiście imponująca.
  To ciekawy sposób połączenia matematyki z pasją podróżowania, poznawania nowych miejsc. Architekturę, a co za tym idzie figury, odcinki czy kąty można przecież obserwować choćby podczas rodzinnego spaceru. Warto zwracać na to uwagę młodym ludziom. Tak jest z wieloma dziedzinami nauki. Myślę, że podstawą rozbudzenia w młodych ludziach pasji poznawania i odkrywania, jest umiejętność obserwowania otaczającego świata, zmian jakie w nim zachodzą i chęć ich zrozumienia. Blogi jak widać są wspaniałym narzędziem w tej kwestii. :)
  pozdrawiam :)
  dorota.stodolskazso2wejherowo.pl ostatnio napisała Odkrywanie zalet Prezi.My Profile

 4. Szymon powiedział:

  Najbardziej podoba mi się Krzywy Domek w Sopocie. Ciekawe jakby mieszkało się w taki domu. :)
  Szymon ostatnio napisała Otrzymywanie kryształów – doświadczenieMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge