Najdłuższe miasto w Europie

Przyznam szczerze, że nie zastanawiałam się nigdy nad długością miast. Do chwili, kiedy otrzymałam pocztówkę z tekstem: „Greetings from Krivoy Rog, the longest city in Europe!”.
Najdłuższe miasto w Europie? Zaciekawiło mnie to i zaczęłam szperać w sieci. Krivoy Rog, czyli po polsku Krzywy Róg to miasto leżące na Ukrainie. 

Krzywy Róg na mapie

Krzywy Róg liczy około 700 tysięcy mieszkańców. Wyobraźcie sobie, że długość miasta liczona z północy na południe wynosi aż 126 km! To podobna odległość jak długość trasy z naszego Nowego Stawu do Władysławowa.

Trasa Nowy Staw - Władysławowo

Okazuje się, że istnieje miasto jeszcze dłuższe! Soczi, największy letni kurort rosyjski, rozciąga się na długość 147 km wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego. Soczi będzie oficjalnym organizatorem Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku.

Soczi na mapie

Byliście kiedyś w Toruniu? Odległość między Nowym Stawem a Toruniem to mniej więcej tyle samo, co długość miasta Soczi. Wyobraźcie sobie teraz, że chcecie odwiedzić koleżankę lub ciocię, która mieszka na drugim końcu miasta ;) Czy istnieje jeszcze dłuższe miasto? Przyznaję, że nie wiem. Wikipedia jest zdania, że Soczi to drugie co do długości miasto na świecie, ale nie zdradza, które miasto jest dłuższe. Inne źródła podają Soczi jako najdłuższe miasto na świecie. I bądź tu mądry człowieku! Jeśli uda się Wam namierzyć dłuższe miasto, proszę o komentarz. A niżej pocztówka od której zaczęła się historia tego wpisu. PostCrossing to wspaniała przygoda i sposób na poznanie świata!

pocztówka z Krzywego Rogu
znaczki z pocztówki

Tekst na podstawie en.wikipedia
Wykorzystano Google Maps
Photo pocztówki: Agnieszka Rudzik-Sawicka CC BY-NC

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, Matematyka z tagami: , , . Dodaj do zakładek ten link.

5 Responses to Najdłuższe miasto w Europie

 1. blog5c powiedział:

  Nigdy nie zastanawiałam się nad najdłuższym mieście. Jak zobaczyłam trasę od Nowego Stawu do Władysławowa to aż zaniemówiłam… Baaardzo długie to miasto :D
  blog5c ostatnio napisała Dostaliśmy następną pocztówkę! i wylosowaliśmy 2 następne..My Profile

 2. Małgorzata Sawicka powiedział:

  126 km na kawę jechać to ja dziękuję :-) Obejrzałam sobie Krivoy Rog na Google Maps i wygląda rzeczywiście bardzo ciekawie. Jeszcze trochę i wchłonie miasto, które znajduje się na południe.
  Pocztówka rewelacyjna :-)
  Małgorzata Sawicka ostatnio napisała Pocztówka z Alp i nasze Postcrossingowe planyMy Profile

 3. Cho powiedział:

  ŁAŁ!!! Aż tyle!!! Zagadzzam się z P. Małgorzatą- mnie też nie chciałoby się jechać 126 km
  Cho ostatnio napisała 14 000 wejść!My Profile

 4. gimblog powiedział:

  Długość rzeczywiście imponująca. Niemalże taka jak odległość z Krosna do Krakowa. http://blogiceo.nq.pl/gimblog3/

 5. Anna powiedział:

  Jeśli wierzyć pokazanym na google maps granicom miast to Krzywy Róg ma ok 80 km długości, a Soczizaledwie ok. 20. Natomiast Wikipedii, jak sama podaje, brakuje źródła przy tej informacji o długości Soczi. Chyba ktoś rozsiewa plotkę. Ludzie mają tendencje do wyolbrzymiania :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge