Taka sobie niezwyczajna mrówka

Słyszeliście o mrówce Langtona? Mrówka porusza się po białym, kratkowanym papierze według kilku prostych zasad. Jeśli wejdzie na białe pole, to maluje je na czarno i skręca w lewo. Jeśli wejdzie na czarne pole, to maluje je na biało i skręca w prawo. Inaczej mówiąc: mrówka zjada czarne pola, a ożywia pola białe. Wyobraźcie sobie, że przez około 10 tysięcy kroków ruchy mrówki i malowane przez nią obrazy są dość chaotyczne. Dopiero później można zauważyć, że mrówka zaczyna tworzyć tzw. autostradę – regularny wzór pasa grubości kilku kratek. Początkowe 200 kroków mrówki możecie prześledzić na poniższej animacji:

Więcej na temat mrówki w filmie:

YouTube Preview Image

Jeśli macie dużo cierpliwości i chcecie zobaczyć efekty pracy mrówki, zachęcam do obserwacji jej poczynań w animacji Scratch, której autorem jest Jakub Posiadała, jeden z dorosłych uczestników programu Mistrzowie Kodowania. Myślę, że spodoba się Wam!

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mrówka_Langtona
Grafika: autor: Krwawobrody via Wikimedia Commons, public domain

Ten wpis opublikowano w kategoriach: Bez kategorii, Ciekawostki, film, Informatyka, Matematyka, Szkoła z Klasą, Łamigłówki z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to Taka sobie niezwyczajna mrówka

  1. Sylwia Szymczyk powiedział:

    cóż jest to mistrzostwo!!!!!!!!!!!!bez dwóch zdań!!!!!!!!!!!!!!!
    Sylwia Szymczyk ostatnio napisała Praca, projekt, przedstawienie…My Profile

  2. MrMath powiedział:

    Zapewne rządzi tym zjawiskiem konkretne prawo matematyczne. Czy mrówka Langtona to nie rodzaj chaosu. Chaos, a jednak uporządkowany.
    i zdalna edukacja matematyki ot oferta skierowana dla każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge